Yotam Ottolenghi soba eriştesi tarafından nasıl baştan çıkarıldı?

Leila

Global Mod
Global Mod
Gerçek anlaşmayla karşılaşmadan çok önce soba eriştesi pişirmeye başladım. (Bunu bir tutam tuzla mı yoksa soyayla mı söylüyorum? Çünkü yemek konusunda saf değilim. Herhangi bir şeyi pişirmenin nihai bir yolu olduğuna inanmıyorum.)

Ancak bunu ancak yakın zamanda, on yıl önce Tokyo’da yaptığım bir yemek turunu hatırladığımda keşfettim ve bu erişteleri daha önce birçok kez pişirdikten sonra saygın bir soba restoranı olan Kanda Yabu Soba’yı ziyaret ettiğimi fark ettim. Bu ziyaretin bu aşk macerasının başlangıcı olduğu izlenimini edindim. Görünüşe göre hayır ve bir bakıma bu muhtemelen en iyisi, aksi halde muhtemelen eriştelerle uğraşmaya cesaret edemezdim.

Dashi’de domates ve mısırla soğutulmuş soba

Japonların, karabuğday unundan yapılan, ceviz tadında, mükemmel bir slurp eriştesi olan sobayı servis etme ve hazırlamanın birkaç yolu vardır. Ama bana göre hiçbiri, eriştelerin zaru adı verilen elek benzeri bir bambu tepside soğuk olarak dashi, soya ve mirin içeren basit bir daldırma sosuyla servis edildiği en basit versiyon kadar saf gelmiyor. Makarna yemek çubuklarıyla alınır, sosa batırılır ve ardından ciddiyetle ve saflığına duyulan saygıyla yenir.

Kanda Yabu Soba’da, öğle yemeği molasında Japon işadamlarından oluşan bir denizde oturan ve hepsi yarı dini bir törene benzeyen bir törene sessizce dalmış tek yabancı bendim. Cezbedildim, bu yüzden ertesi gün geri döndüm, uzun öğle yemeği kuyruğuna tekrar katıldım ve bir porsiyon tempura karidesiyle birlikte soğuk sobamı tekrar sipariş ettim.

Taze hazırlanmış ve kesilmiş eriştelerin çekiciliği, onları daha yumuşak yapma eğiliminde olan ve karabuğday ve buğday unu karışımıyla elde edilen, sıcak et suyundan daha iyi soğuk tutulan hafif, “yaylı” kıvamında yatmaktadır. Karabuğday unu tek başına pahalıdır ve ondan yapılan erişteler kırılgan olma eğilimindedir. Yüzde 10 ile 30 arasında buğday unu eklendiğinde sonuç biraz daha yumuşak ve çiğnenebilir olur ancak yüzde 100 buğday unundan yapılan makarna kadar yapışkan ve esnek değildir. Ticari olarak kurutulmuş soba erişteleri, aşırı pişmedikleri sürece bu dokuyu ve lezzetin çoğunu korur. Bu yüzden al dente olduklarında onları soğuk su altında tutmak önemlidir.

Başkalarıyla iyi oynama konusunda doğuştan gelen bir yeteneğe sahip bir malzeme.
Soba noodle’larınız pişirilip tazelendikten sonra bu tarifteki gibi soğuk et suyuna eklenebilir. Burada tatlılık, asitlik ve umami arasında iyi bir denge sağlamak için ızgara mısır, shiitake ve taze rendelenmiş domates ile servis ediliyor.

Bununla birlikte, kendinizi aromalı et suyu yapma zahmetinden kurtarmak istiyorsanız, eriştelerinizi biraz soya sosu, susam yağı ve bir tutam nori şeridi ile tatlandırabilirsiniz. Bu harika minimalizm daha sonra mirin, örneğin rendelenmiş zencefil, dilimlenmiş veya rendelenmiş turp ve kişniş, shiso, nane veya fesleğen gibi taze doğranmış doğranmış otlar eklenerek genişletilebilir.

Özellikle yaz aylarında serinletici salatalara geçmeyi seviyorum. Sürekli aklıma gelen favorilerden biri kakule, limon ve antep fıstıklı soba avokado salatası. Sonunda lezzetli bir yemek olan 15 dakikalık bir iş. Biraz daha çaba sarf ederek benzer bir fikir, Plenty kitabımdaki mango ve patlıcanlı soba erişte salatasıdır. Mangoyu doğrayıp patlıcanı pişirdikten sonra hızlıca hazırlayabilir ve tonlarca soba cevizi ile tatlı ve tuzlu tatlarla bir kez daha hafif bir yemek hazırlayabilirsiniz. En çok pişirdiğim yemeklerden biri olmaya devam ediyor.

Bu biraz büyülü erişteler doğuştan gelen bir cömertliğe sahiptir: eriştelerin kendilerine dayalı çok çeşitli hafif salatalar, çorbalar ve hızlı yemekler için bir temel oluşturabilirler ve bir dizi kolay hazırlanabilen ilaveler veya basit baharatlarla desteklenebilirler. Zaru tepsisindeki sade erişteleri tüm dokusal görkemleriyle düşünün ve canınız ne çekiyorsa ekleyin.

Yeni bir komşuya soba hediye etmenin geleneksel olduğu Japonya’da soba noodle’larının akrabalık sembolü haline gelmesi şaşırtıcı değil. “Soba” kelimesi aynı zamanda “yakın” anlamına da geldiğinden, iyi bir yan yana deneyim umudu olarak görülebilir ki bu benim için dengeli bir kase soba noodle’ında olanın gerçek dünyadaki eşdeğeridir. .