Yotam Ottolenghi baharı kuşkonmazla kutluyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Kuşkonmaz hakkında biraz korkutucu olan bir şey var. Bir aurası, mistiği, mevsimine ve tazeliğine bağlı bir dizi ritüeli, nasıl pişirileceğine dair kuralları (mümkünse kuşkonmaz tenceresinde buğulama) ve aşırıya kaçmadan yemesi (biraz eritilmiş tereyağı, salata sosu veya hollandaise ile) vardır. gerekli).

Kıdemli bir İngiliz yemek yazarı olan bir meslektaşım, bir keresinde kuşkonmaz mevsimi yaklaştığında korktuğunu itiraf etti – kuşkonmazı sevmediği için değil (bunu kim sevmez ki?), Dame Judi gibi o da İngiliz mutfağına sahip olduğu için. Ulusal Hazine statüsü, örneğin, Dench’in dokunulmaması gereken bir tapınma nesnesi var. “Gerçekten doğru anlamam gerekiyor,” dedi bana.

Yemek tarifi: Çıtır Hindistan Cevizi, Kuşkonmaz ve Yeşil Fasulye Salatası

sempati duyabilirim. İngilizler arasında alışılmadık derecede samimi bir heyecan uyandıran başka pek çok mevsimlik malzeme yok. Bu anlaşılabilir. Güney Avrupa’nın süper yıldızlarının (enginar, domates, kabak, incir, kayısı) yokluğunda, soğuk İngiliz havasında gelişen kuşkonmaz, takip edilmesi gereken çok iyi bir sebzedir.

Kuşkonmaz çok değerli olduğu için aşırıya kaçmamak ve birkaç kolay, tanıdık yoldan biriyle hazırlamak cazip gelebilir. Kesinlikle İtalya’nın en iyi domatesleri arasında, mevsiminde taze kuşkonmaz, gösterişsiz, kendi başına lezzetli bir deneyimdir.

Ancak olduğu gibi sunulan veya yetersiz bir şekilde giydirilen ve gerçek bir etki yaratan bu güç yanıltıcı olabilir. Evet, kuşkonmaz söz konusu olduğunda daha az, daha çok olabilir, ancak paradoksal olarak, kuşkonmaz sebze sahnesindeki en çok yönlü oyunculardan biridir.

Genel olarak, iki yoldan birine gidebilir. Bu Çıtır Kuşkonmaz Yeşil Fasulye Salatasında olduğu gibi ağır, yağlı, kremsi bir versiyon ve ardından daha hafif, daha taze bir salata versiyonu var. Her ikisi de harikadır ve kuşkonmazın inkar edilemez kuşkonmaz karakterini korurken çeşitli kostümlere sorunsuz bir şekilde uyum sağlama yeteneğinin bir kanıtıdır.

Süper yıldızların yokluğunda kuşkonmaz katılmak için çok iyi bir sebzedir.
Ciddi bir protesto olmaksızın (kuşkusuz, bir patates olabilir, ancak bir salatada çiğ olarak yenemez) yağ ve krema katmanlarıyla boğulabilecek pek çok sebze düşünemiyorum ve bu yeteneğin bazı çirkin örnekleri var. .

Yemek kitabı Tuz, Yağ, Asit, Isı’da Samin Nosrat, iki fincan ağır kremayı (çok cömert miktarlarda zeytinyağı ve parmesan ekleyin) bir kuşkonmaz-nane makarnasına indirgiyor. Alice B. Toklas kuşkonmazını eritilmiş tereyağı ve kremaya attı. Orada duracağını düşünürdün, değil mi? Ama servis ederken, herhangi bir yanlış kısıtlama hissini ortadan kaldırmak için biraz daha çırpılmış krema çırptı, tuz ve karabiberle tatlandırdı.

Ama altın heykelcik şef Nancy Silverton’a gidiyor. Kuşkonmazı kremsi burrata ile eşleşir, ancak – bunu dinleyin – aynı zamanda guanciale (yağda kurutulmuş domuz yanağı) dilimleri ile tepesinde, zeytinyağında kızartılmış badem serpilir ve bir fincan kahverengi tereyağı ile tepesinde. Neyse ki, ekmek kırıntıları isteğe bağlıdır.

Şaka bir yana, her üç tabakta da kuşkonmaz şüphesiz ayağa kalkacak ve geri kalan malzemelerin etkisine ve karmaşıklığına yumuşatacaktır. Bu nedenle örneğin kuşkonmaz kullanılır ve kabak kullanılmaz.

Daha taze rotada, oldukça fazla kıpırdama odası olduğunu görüyorum. Minimalist gidebilir ve kuşkonmaz mızraklarınızı biraz yağ ve tuzla kızartabilirsiniz. Bu en iyi, çok yüksek bir sıcaklıkta, diyelim ki 500 derecede, sadece yaklaşık 10 dakika yapılır, böylece dış kısım kabarcıklanır ve pişerken iç kısım gevrek ve taze kalır. Üzerine limon suyu veya bir parça taze krema ile servis ediyorum. Ayrıca salata sosu ve parmesan ile çiğ, ince dilimlenmiş kuşkonmazdan oluşan klasik Alice Waters salatasını da seviyorum. Kişileştirilmiş tazelik.

Bununla birlikte, kuşkonmazın yenildiği bilindiğinden, ısı eklemek başka bir harika seçenektir. Başka bir İngiliz yazar olan Diana Henry, tereyağını harissa ve misket limonu ile karıştırıp sıcak mızrakların üzerinde eritiyor ve ardından kıyılmış limon kabuğu rendesi, kişniş ve sarımsağın üzerine serpiyor.

Salatama çıtır çıtır bir bileşen ekledim, kabaca bir Endonezya baharatı olan serundeng’e dayanan tatlı ve keskin bir hindistancevizi ezmesi. Turpla birlikte çıtır çıtır ve biraz tatlılık verir.

Benim için hepsi büyük bir kuşkonmaz kutlaması: sebzelerin tam görüşte olduğu, özür dileme ve kesinlikle endişelenecek bir şey olmayan gürültülü bir senfoni.

Yemek tarifi: Çıtır Hindistan Cevizi, Kuşkonmaz ve Yeşil Fasulye Salatası