Teremyağlı Muzlu Pasta (Doğum Günü Pastası)

Leila

Global Mod
Global Mod
Teremyağlı Muzlu Pasta (Doğum Günü Pastası) Tanımı İçin Malzemeler

• 5 adet oda ısısında yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • Yarım çay bardağı sıcak su
  • 1 su bardağı mısır nişastası
  • 1 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
Pastacı kreması için

• 2,5 su bardağı süt
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 1 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı teremyağ
  • 1 poşet krem şanti
İçi için

• 3 adet muz
Üzeri için

• Çırpılmış krem şanti
  • 80 gr sütlü yada bitter çikolata
Teremyağlı Muzlu Pasta (Doğum Günü Pastası) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Pandispanya için evvela 5 yumurta ve 1 su bardağı şekeri çırpma kabına alın mikserle en az 7-8 dk kadar çırpıyoruz.
  2. Ardından sıcak suyu da ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Kıvamı ise mayonez üzere pürüzsüz olması lazım
  3. Ardından un, kabartma tozu,nişasta ve vanilyayı eleyip ondan sonrasında yumurtalı karışıma azar azar ek edip spatula ile alt üst ederek karıştırın. Koyu kıvamlı bir hamur olacak unu az gelirse ekleme yapabilirsiniz
  4. ondan sonrasında yağlı kağıt serili ayarlanabilir yada kelepçeli kalıba döküp önce ısıtılmış 180 dereceli fırına atın fırının içeresine ısıya sağlam küçük bir kap içine sıcak su doldurup kekin yanına koyun ki pandispanyamız daha hoş kabarmasını sağlayacak.
  5. Kokusu çıkmaya başlayınca kürdan batırıp pişip pişmediğini denetim edelim pişen keki zıt çevirerek soğumaya bırakıyoruz.
  6. O ortada kremasını yapalım kreması için sütü,unu, nişastayı,şekeri ve yumurtayı tencereye alın karıştırın
  7. ondan sonrasında ocağın altını açın göz göz kabaran kadar kremayı karıştırarak pişirin.
  8. hemen sonrasında teremyağını ve vanilyayı ekleyip ocağın altını kapatıp karıştırın.
  9. İlk sıcağı çıkan kremayı soğumaya alın güzelce soğuyan kremaya kremşantiyi ekleyip mikserle güzelce çırpın
  10. hemen sonrasında pandispanyayı 3 ya da 4 kat olacak biçimde kesin her katın ortalarına pastacı kremasından eşit bir biçimde ekleyip yayın. Dileğe göre meyve de ekleyebilirsiniz. Ben içerisine muzu dilimleyip ekledim bu türlü pastayı hazırlayın.
  11. sonrasındasında üzeri için 2 paket çırpılmış krem şantiyi pastanın üzerine ve kenarlarına bir bıçak sayesinde sürün.
  12. Üzeri için ise sütlü çikolatayı benmari yöntemi eritin ve çabucak sonrasında küçük bir sıkma torbasına doldurun ve pastanın kenarlarına sıkın.
  13. Üzerini ise istediğiniz üzere süsleyebilirsiniz ben hazır çikolatalar ile süslemeyi tercih ettim tadı da imgesi üzere epey lezzetli oldu.
Teremyağlı Muzlu Pasta (Doğum Günü Pastası) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı