Tavuk karaage, pizza salatası ve altın challah düğümü

Leila

Global Mod
Global Mod
Günaydın Neredeyse 20 yıldır yaptığımı bildiğim bir sandıkta domuz kızarttım. Uzun bir kağıt bardakta, uzun bir kaşık ve geniş bir pipetle vanilyalı dondurmayla mükemmel bir kola içtim. Yemek tarifleri olmadan yemek pişirdim – yaz sonu domates bazlı zarif salatalar, doğranmış peynirli quesadillas, Boston uskumru crudo – ve birçok kitap okudum. Günlerin çoğu balık tutmak, ormanda maceralar yaşamak ve bol bol kestirmekle geçiyordu. Sokağın karşısındaki Kaba Kanatlı Kırlangıçlar yavrusu yuvayı terk etti, kendi kendine beslenmeyi öğrendi ve ebeveynleriyle birlikte Florida’ya gitti.

Harika bir tatil böyle geçti. Yokluğumda beni korudukları için arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma minnettarım ve geri döndüğüm için çok mutluyum.

Önümüzde ne harika yemek pişirme var. Meslektaşım Eric Kim, Brooklyn’deki 750 Myrtle Diner’da şef Kaoru Ayabe’nin versiyonunu yedikten sonra, Japon kızarmış tavuğu (yukarıda) olan karaage için bu en iyi tarifi geliştirdi. Mükemmel bir hafta sonu yemeği: Tavuk, zencefil, soya ve sake ile marine edilir, ardından yumurtaya batırılır, mısır nişastasına bulanır ve nemli ve lezzetli etin etrafında sert bir altın kabuk oluşana kadar 320 derecede yavaşça kızartılır.

Önerilen tarif

Tavuk karaajı

Tarifi görüntüle →

YouTube kanalımızdaki bu sevimli ve bilgilendirici videoda Eric’in tarifi geliştirmesini ve ardından akşam yemeği için tarifi kendisinin pişirmesini izleyin. Tavuktan fazlasını istiyorsanız mantarlı miso çorbası ekleyin.

Yahudi Yeni Yılı bu gece günbatımında başlıyor: Roş Aşana, içsel yenilenme ve tatlı kutlama zamanı. Büyük öğünler her tatil gecesinde yaygındır ve bunları nasıl hazırlayacağınız konusunda hâlâ fikre ihtiyacınız varsa size en iyi Roş Aşana tariflerimizi sunuyorum.

Belki Joan Nathan’ın göğüs eti tarifi? Cumartesi sabahı erkenden yaparsanız akşam yemeği için mükemmel olur. Ya da Joan’ın Iraklı sanatçı Oded Halahmy’nin tarifinden uyarladığı nar soslu fırında balık tarifi var. Ballı Kek? Tsimes mi? Kesinlikle.

Tamamen farklı bir yöne gidiyorsanız, Sohla El-Waylly’nin yeni pizza salatası tarifini düşünebilirsiniz; kelimenin tam anlamıyla, salata formunda biberli pizza. Biber şeritlerini çıtır çıtır olana kadar derin yağda kızartıyor, ardından lezzetli işlenmiş yağı New York dilim dükkanı lezzetleriyle tatlandırılmış ekmek kırıntılarını kızartmak için kullanıyor: kekik, sarımsak ve kırmızı biber gevreği. Ayrıca marul, siyah zeytin, pepperoncini, kırmızı soğan ve rendelenmiş domates sosunun içine atılmış sütlü mozzarelladan yapılan çıtır bir salata da var.

Ne yaparsan yap, pişir! Haberler Cooking’de binlerce ve binlerce tarif sizi bekliyor. Hafta sonu, yeni tatlar ve teknikler denemek, hem kendi hayatınıza hem de çevrenizdekilerin hayatlarına lezzet katmak için mükemmel bir zamandır. Evet, tekliflerimizi okumak için aboneliğe ihtiyacınız var. Abonelikler tüm bu girişimi mümkün kılar. Henüz yapmadıysanız, bugün kaydolmayı düşüneceğinizi umuyorum. Teşekkürler.

Teknolojimizle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız lütfen Cookingcare@Haber ile iletişime geçin. Birisi sizinle iletişime geçecek. Veya bize iltifat etmek veya kişisel olarak bana hakaret etmek istiyorsanız foodeditor@Haber adresine bir not bırakın. Her mektuba cevap veremiyorum. Ama elime geçen her kitabı okuyorum.

Jöleli çörek doldurmak ya da ördek konfit yapmakla alakası yok ama uzaktayken harika bir yazıya rastladım. Colson Whitehead’in muhteşem Crook Manifesto’su ve James McBride’ın yürek parçalayıcı güzelliği The Heaven & Earth Grocery Store da dahil olmak üzere nispeten yeni çıkanlar da vardı. Lütfen bunları okuyun.

Ama kütüphanedeki tozlu raflarla ilgileniyorsanız, bazı derin kesikler de buldum. Örneğin, EL Doctorow’un 1980’de yayınlanan “Loon Lake”i (ve Christopher Lehman-Haupt tarafından The Times’da incelenmiştir). Bu harika bir Amerikan romanı, garip, büyülü ve ürkütücü.

Brunswick, Maine’deki çiftçi pazarından ve Whitefield’deki Go-En Fermented Foods’tan inanılmaz misolar satın aldım. Bunu kendi başınıza yapma şansınız varsa, bunu kullanın. Go-En iştir. Pazar görüşürüz.