Rumeli Tatlısı (Videolu)

Leila

Global Mod
Global Mod
Rumeli Tatlısı Tanımı İçin Malzemeler

• 3 adet yumurta
  • 1/2 (yarım) su bardağı şeker (1/3 bardakta koyabilirsiniz, aslına bakarsan şerbet olduğu için kâfi olur )
  • 1/2 (yarım) su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı galeta unu (bayat ekmekleri kurutup rondodan geçiriyorum galeta unu yapıyorum)
  • 1 su bardağı azıcık iri çekilmiş ceviz
  • 1 su bardağı hindistan cevizi
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çimdik tuz
Şerbeti için;

• 2 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı şeker
Kreması için;

• 1 lt süt
  • 1 su bardağı nişasta(nişasta hayli kullanmak istemezseniz 4 yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı nişasta da kullanabilirsiniz)
  • 1/2 (yarım) su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket krem şanti (dilerseniz krem peynir yada krema da kullanabilirsiniz)
Rumeli Tatlısı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle şerbeti hazırlayıp kenara alalım.
  2. Yumurta, şeker (tercihen ben 1/3 bardak koydum hayli şekerli sevmiyorum tarifimin özgününü yazdım fakat bilgi vermek istedim) ve tuz uygunca çırpalım.
  3. Sıvıyağ, galeta unu, hindistan cevizi, ceviz ve kabartma tozunu ekleyip karıştıralım.
  4. Biraz keten tohumu da ekleyip yağlayıp haşhaş tohumu serptiğimiz fırın kabına yayalım. Elimizi ıslatalım daha kolay oluyor.
  5. 180 derece fırında 25 dakika kadar pişirelim.
  6. Piştiğinde kürdan sayesinde delikler açalım ki şerbeti düzgünce çeksin. Birinci sıcaklık geçince şerbeti dökelim.
  7. Şerbeti çekip soğuması için kenara alalım.
  8. Süt, şeker, nişastayı yeterlice çırpalım. Ocakta pişirelim. Yoğunlaşmaya başladığında ocağı kısık ateşe getirelim. Vanilya ekleyip bir kaç dakika daha pişirip ocağı kapatalım.
  9. 5 dakika daha sonra krem şanti ekleyip yeterlice çırpalım.
  10. Tatlımızın üzerine kremayı yayalım. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına kaldıralım. En az 1 saat dinlendirelim.Afiyet olsun ????.
Rumeli Tatlısı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı