Profiterol | Black and White | Kendi Yorumum (Videolu)

Leila

Global Mod
Global Mod
Profiterol | Black and White | Kendi Yorumum Tanımı İçin Malzemeler

Hamuru için:

• 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı un
  • 65-70 gram tereyağ
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı tuz
  • 3-4 adet yumurta ( benim yumurtam orta boydu 3 adet yetti )
Çikolatalı ( black )iç dolgu için:

• 300 ml süt
  • 1/2 (yarım) çay bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 çimdik tuz
  • 1 dolu yemek kaşığı un
  • 1 paket toz vanilin
  • 50 gram bitter çikolata
  • 1/2 (yarım) çay bardağı krema
Vanilyalı ( white ) sos için:

• 500 ml süt
  • 1/2 (yarım) su bardağı tozşeker
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 tatlı kaşığı vanilya yahut 1 paket toz vanilin
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 50 gram beyaz çikolata
  • 1 dolu çay bardağı krema
Üzerine süs olarak:

• Beyaz çikolata rendesi, fıstık yahut hindistan cevizi hayli yakılıyor ( tercih sizin )
Profiterol | Black and White | Kendi Yorumum Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Önce hamuru ile başladım. Ancak dilerseniz evvel iç dolgusu ile de başlayabilirsiniz.
  2. İç dolgusu için bir tencerede un, kakao, tuz ve tozşeker bir ölçü süt ile açalım.
  3. Geri kalan sütü de ek edip bir hoş çırpalım topak kalmadığından emin olduktan daha sonra ocağın altını yakalım ve kaynayana kadar çırpmayı hiç bırakmayalım.
  4. 1-2 dk kaynayınca ocağı söndürebiliriz.
  5. İçerisine çikolatayı ekleyip eriyene kadar çırpalım.
  6. Ardından krema eği yapalım ve yeterlice yedirdikten daha sonra iç dolguyu bir sıkma poşetine boşaltalım ( ben uzun ince uç taktım rahat dolgu yapmak için ancak takmasanız da olur ).
  7. Hamuru için küçük tencereye su, tuz ve tereyağını ek edip kaynamaya bırakalım.
  8. Tereyağ eriyince unu ekleyelim ve tahta kaşık ile kavurmaya başlayalım ( size tavsiyem unu evvelinde elekten geçirmeniz olacak zira kimi vakit küçük un topakları kalabiliyor hamurun ortasında ).
  9. Tencerenin tabanı büsbütün tutunca ocağı söndürebiliriz.
  10. Bir çırpma kasesine hamuru koyalım ve ılıkla soğuk ortasına gelene dek çırpmaya başlayalım ( tahta kaşık ile de karıştırabilirsiniz fakat zorlanabiliriniz ).
  11. Hamur gereğince ılınınca yumurtaları teker teker ilave edelim.
  12. Her yumurta hamura güzelce işlemiş olması lazım öteki yumurtayı eklemedilk evvelden.
  13. Hamur şayet fazlaca sert ise bir yumurta daha ekleyin ( cıvık katiyen olmamalı ).Videoda kıvamını az epey bakılırsabilirsiniz.
  14. Fırını ısıtmaya başlayalım.200 derece alt/üst ayar.
  15. Sıkma poşetine hamuru ekleyelim ve pişirme kağıt serdiğimiz tepsiye ceviz büyüklüğünde toplar sıkalım.
  16. Üzerlerine fırça sayesinde su sürelim ve ısınmış olan fırına verelim. 20 dakikada pişecektir.
  17. O ortada üstündeki white sosu hazırlayalım.
  18. Tencereye nişasta, yumurta sarısı ve bir ölçü süt ek edip topak kalmayana kadar çırpalım.
  19. Geride kalan sütü de ekleyip güzelce çırpalım ve ocağı yakalım.
  20. Çikolatalı dolgu üzere çırpmayı hiç bırakmayalım.
  21. Kıvamı ağırlaşıp kaynayınca altını kapatabiliriz.
  22. Beyaz çikolatayı ekleyip eriyene kadar çırpalım.
  23. Kremayı da ek edelim ve güzelce yedirelim.
  24. Sosun üzerini örtelim yoksa kabuk bağlar.
  25. Pişen profiterolleri fırından çıkaralım ve sıkma poşetine koyduğumuz iç dolguyu içerisine sıkmaya başlayalım.
  26. Servis edeceğimiz borcama yahut tepsiye dizelim topları.
  27. Üzerlerine beyaz ( white ) sosu yavaşça dökelim her yerine gelmesini sağlayalım.
  28. Ben küçük dokunuş olsun diye biraz da beyaz çikolata rendeledim üzerlerine.
Bu tanım sahiden inanılmaz hoş oldu. Kesinlikle deneyin derim.
❤

Sos soğudukça biraz kıvamı yoğunlaşacaktır bu biçimde biraz krema ile açabilirsiniz daha akışkan olması için.

Profiterol | Black and White | Kendi Yorumum Tanımı Fotoğraflı Yapılışı