Paskalya için bu yumurta yemeğini yapın

Leila

Global Mod
Global Mod
Yumurtaları kaynayan domates sosunda haşlamak, hızlı, etsiz bir yemeğe giden klasik bir yoldur. İster soğanlı shakshuka ister arafta kırmızı biberli yumurta olsun, baharatlı-tatlı domates ile akıcı yumurta sarısının karışımı daimi bir favoridir ve her soğukta rahat bir akşam yemeğinde olduğu gibi sıcak bir Paskalya brunch'ında da masada hoş karşılanır. akşam.

Bu arsız kombinasyona son bakış açım, domateslere tarçın, kakule ve zerdeçal gibi sıcak baharatlar ekleme fikrinin bana kişisel bakım gibi göründüğü fırtınalı gecelerden birinde ortaya çıktı. Aromaterapinin tek başına yıpranmış sinirlerimi sakinleştirebileceğini hissettim.

Baharat kavanozlarını çıkardığımda oluşan kombinasyon bana birkaç yıl önce bu köşeye uyarladığım Julie Sahni'nin Ande Ki Kari'sini (Egg Curry) hatırlattı. Geleneksel tariflerinde yumurtalar önceden sert bir şekilde kaynatılır ve soyulur, ardından taze zencefil ve garam masala ile tatlandırılmış hoş kokulu bir domates bazında ısıtılır.

Tıpkı Araf ve Shakshuka'da sayısız yumurta çeşidi olduğu gibi, Hindistan'da da körili yumurtanın sayısız versiyonu vardır. Tarif ne kadar bağışlayıcı olursa, uyarlamak ve kendinize ait hale getirmek o kadar kolay olur. Ve domates serpilmiş tavada kızartılmış yumurtalar, geldikleri kadar hoşgörülüdür.

Bu soğuk ve telaşlı akşamdaki akşam yemeğim için her yumurta tabağından bana uygun olan unsurları seçtim. Körinin sıcak baharatlarını sakladım ve zeytinyağını, konserve domatesleri ve haşlanmış yumurtaları Araf'taki Shakshuka ve Yumurtalardan ödünç aldım. Elementler mükemmel bir şekilde birleşerek, tostumun üzerine serbestçe akan akıcı yumurtalarla baş döndürücü, lezzetli bir yemek yarattı (gerçi pirinç de işe yarayabilirdi).

Konserve domates hakkında bir not: Her türlü çeşit işe yarasa da ben yemeğe özellikle tatlı bir tat ve iri doku veren konserve kiraz domatesleri tercih ederim. Ancak elinizde olanı kullanın: doğranmış, erik domates, hatta ezilmiş veya püre haline getirilmiş domatesler tavada kabul edilir. Veya bunu domates mevsiminde yapıyorsanız, doğranmış taze domatesleri değiştirin ve parçalanması için birkaç dakika daha pişirmeyi unutmayın.

Bu sosun yapımı ne kadar hızlı olursa olsun, birkaç gün önceden de yapabilirsiniz. Yumurtaları kırmadan önce kaynatmanız yeterli. Bu, hızlı bir yemeği anında yemeğe ve rahatlatıcı bir yemeği canlandırıcı bir yemeğe dönüştürür.