Pandemi programı ücretsiz okul yemekleri ile sona ererken aileler mücadele ediyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Diğer ebeveynler gibi, Sioux Falls, SD’de bir okul beslenme uzmanı olan April Vazquez, kuponları kesiyor, toptan satın alıyor ve gezilerden ve restoran yemeklerinden vazgeçiyor. Buna rağmen, üç çocuğu için okul kantininde sıcacık bir öğle yemeği artık bütçesini dikkatle ayırması gereken bir ziyafet.

Pandemi sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 30 milyon öğrenciye ücretsiz okul yemeği garantisi veren muafiyetlerin aşamalı olarak kaldırılması, Bayan Vazquez’inki gibi gelir eşiğinin biraz üzerinde kazanan ailelerin artık bunu sağlayan bir federal programa hak kazanamayacakları anlamına geliyordu. ücretsiz yemek için.

Pandemi dönemi yardım programları aşamalı olarak sona ererken ve enflasyon rekor seviyelere ulaşırken, Vazquez pek de yalnız değil. Ücretsiz öğle yemeği alan üniversite öğrencilerinin sayısı, mevcut verilere göre en son ay olan Ekim ayında yaklaşık üçte bir oranında düşerek yaklaşık 18,6 milyona geriledi. Buna karşılık, Ekim 2019’da pandemiden önce yaklaşık 20,3 milyon öğrenci ücretsiz yemek yedi. Bu düşüş, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlanabilir: B. uygunluk eşiği, programın okul yılının başında sona erdiğinin farkında olmama ve genel olarak programa katılan daha az okul.

Ulusal Ebeveynler Birliği Ağı’nın kurucu ortağı ve başkanı Keri Rodrigues, “Amerikalı ailelerin bir nesil boyunca yaşadıklarını düşündüğüm en zor anda işleri çok daha zorlaştırıyor” dedi.

Bayan Vazquez için, bir okul öğle yemeği için tam ücret ödemek zorunda olduğu bir gerçekliğe geri dönmek – her çocuk için yaklaşık 3 veya 4 dolar – bir girişimdir ve çoğu gün çocukları paketli bir öğle yemeği getirir. (Simit, krem peynir ve elma tipiktir; üzüm ve çilek çok pahalı oldukları için nadirdir.)

“Çocuklarımın ücretsiz veya indirimli olmadığını bilmek acı verici” dedi.

Pandemiden önce, Bayan Vazquez özel eğitim asistanı olarak yarı zamanlı çalışıyordu ve çocukları yıldan yıla ücretsiz veya indirimli yemek hakkı arasında gidip geliyordu. Ancak Ağustos 2021’de beslenme uzmanı olarak tam zamanlı bir işe girdiğinde, maaşı her iki fayda için de ailesini gelir sınırının üzerine çıkarmaya yetti: beş kişilik bir aile için ücretsiz yemek için yılda yaklaşık 42.000 dolar ve indirimli fiyat için 60.000 dolar. yemekler.

“Aslında bu pozisyona başvurduğumda bir endişem vardı çünkü ne olacağını bilmiyorsun, bunun için diskalifiye olur muyum?” dedi ve nihayetinde işi uzun vadeli finansal istikrarı göz önünde bulundurarak kabul ettiğini de sözlerine ekledi.

Bazı ebeveynler ücretleri artırıyor ve ücretsiz ve indirimli yemekler için kriterleri genişletiyor olsa da, bu nimetler artan gıda maliyetlerinin etkisini hafifletmek için çok az şey yaptı.

2019-20 eğitim-öğretim yılından bu eğitim-öğretim yılına ücretsiz ve indirimli yemek gelir hakkı yaklaşık yüzde 7,8 arttı. Ortalama saat ücreti ise aynı dönemde yüzde 15,1 arttı. Bununla birlikte, tüketici fiyatları yüzde 15,4 ve gıda fiyatları yüzde 20,2 artarak ücret artışını geride bıraktı.

ABD okulları ve eğitimi hakkında daha fazla bilgi

Beslenme direktörü, Bayan Vazquez’in çalıştığı ve çocuklarının okula gittiği Sioux Falls okul bölgesinde, bu okul yılında çocukların yaklaşık yüzde 41’i ücretsiz veya indirimli öğle yemeği hakkına sahipti, bu oran pandemiden önce yaklaşık yüzde 49’du. dedim. Eşcinsel Anderson. Bazı ebeveynler, “o bedava yemeği almak için yarım haftalık çalışmayı kaçırmalarının daha iyi olacağını” belirtti.

“Gelir yetkilendirme politikaları enflasyona ayak uyduramıyor ve aileler iki yakasını bir araya getirmekte zorlanıyor. Pek çok insanın “Her zaman yaptığım gibi kalifiye olmadığıma inanamıyorum” dediğini görüyoruz. Bayan Anderson, bir dolar daha fazla kazanırlarsa, bu yeterli,” dedi.

Kuzeydoğu Ohio’daki Siteington Muafiyetli Köy Okullarında, beslenme müdürü Andrea Helton, yaklaşık 1.000 öğrencinin bulunduğu bir okul bölgesindeki yaklaşık 50 aileye programı reddettiğini açıkladı. Bekar bir annenin “Yemeklerdeki 100 dolarlık brüt gelir kesintisini kaçırdım” diye ağıt yaktığını hatırladı.

Ancak Bayan Helton, “Yapabileceğim hiçbir şey yok ve bu çok üzücü” dedi.

Aileler ayrıca yeni kurallar labirentinde gezinmek için mücadele ediyor veya programın sona erdiğinden habersiz bir zamanlar ücretsiz olan yemeklerin parasını ödemek zorunda kalıyor.

Helton’ın bölgesinde okul çağında üç çocuk annesi olan Megan, yalnızca mahremiyet nedenleriyle adıyla kimliğinin açıklanmasını istedi ve programa alıştığını söyledi. Okul, ödenmemiş öğle yemekleri için ondan para istediğinde, “bu bir şoktu.”

Güz döneminin sonunda 136 dolar borç biriktirmişti.

Megan, okul bölgesine yapılan tatil bağışlarının bu miktarı sildiğini öğrendiğinde, “Bir su birikintisine karıştım çünkü son 100 dolardayken endişelenmek isteyeceğiniz son şey, çocuklarınızın yemek yiyip yemediğidir. ” dedi gözyaşları içinde.

Şu anda kaç öğrencinin açlıktan öldüğünü tahmin etmek zor. Ancak okul yetkilileri ve gıda savunucuları, karşılanmayan ihtiyaçların kanıtı olarak – okul yemeklerini karşılayamayan ailelerin borçları veya ücretsiz ve indirimli yemek taleplerinin sayısı gibi – dolaylı ölçümlere işaret ediyor.

Okul Beslenme Derneği tarafından bu ay yayınlanan bir ankette, okul bölgelerinin yüzde 96,3’ü yemek borcunun arttığını söyledi. Medyan borç, Kasım ayına kadar bölge başına 5.164 $’a yükseldi ve grubun 2019 tam yıllık anketinde bildirilen 3.400 $’lık medyanın zaten üzerinde.

Bayan Vazquez okulda, sadece bir torba cips veya bir elmadan oluşan paketli öğle yemekleri ile kafeteryada oturan çocukları izlediğini anlattı. Diğerleri bir tepsi öğle yemeğiyle kasaya yürüdüler, bilgisayarı gördüklerinde “çocukların” gözlerinde “Evet, olumsuz olduğumu biliyorum ama bir şeyler yemek istiyorum” gibi bir korku ve tanıma parıltısı parlıyor. “. dedi.

“Kavga eden diğer çocukları görüyorsun ve biliyorsun, hey, ben de aynı gemideyim” diye ekledi. “Neler yaşadığını çok iyi biliyorum.”

Evrensel okul yemeklerinin sona ermesi, programa genel olarak daha az okulun katılmasıyla sonuçlandı: Bir önceki öğretim yılında yüzde 94’e kıyasla, bu öğretim yılında devlet okullarının yaklaşık yüzde 88’i bir yemek programı yürütüyor ve 27,4 milyon çocuk bir okulda Öğle Yemeği yedi. Ekim ayında, mevcut programla öğretim yılının son ayı olan Mayıs ayında yaklaşık 30 milyona kıyasla.

Okullarla rutin olarak görüşmeler yapan Gıda Araştırma ve Eylem Merkezi’nden Crystal FitzSimons, bu durumun, daha az katılımın yemek başına daha yüksek maliyete yol açarak okulları bir yemek fiyatını artırmaya zorlayarak daha fazla aileyi dışarıda bırakmaya zorladığı bir kısır döngü yaratabileceğini söyledi. beslenme programları hakkında

Okul yetkilileri artan toptan satış maliyetleri ve işgücü kıtlığıyla boğuşurken, okullaşmanın artmasındaki diğer zorlukların altını çizerken, okullar ve aileler benzer şekilde diğer idari ve mali zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Artık yetkililer, gelir uygunluğunu doğrulamak, borç tahsilatına zaman ve insan gücü ayırmak ve beklenen kazanç ve geri ödeme oranlarını tahmin etmek için evrak işlerini işlemelidir.

Virginia’daki Prince William County Okullarında beslenme müdürü Adam T. Russo, ofisinin ebeveynleri politika değişikliği konusunda eğitmek için sosyal yardım ve eğitime daha fazla kaynak ayırması gerektiğini söyledi. Eyaletteki en çeşitli bölgelerden biri olan bölgesindeki 90.000 öğrenciye hizmet vermek için zaten çok dilli bir kadroya güveniyor.

Pek çok ebeveyn için, bazı çocukları okula başladığından beri evrensel ücretsiz yemeklerin yürürlükte olduğu göz önüne alındığında, sürecin yeni ve potansiyel olarak kafa karıştırıcı olduğunu söyledi.

“Çocuğunuz anaokulunda, birinci sınıfta ya da ikinci sınıftaysa, aileniz için tamamen yabancı bir süreç” dedi. “Onlar masa kazıklarıydı ve masa örtüsünü ailelerimizin altından çektik.”

Avukatlar, başvuru sürecinin yanı sıra ücretsiz veya indirimli bir öğle yemeği almayla ilgili damgalamanın aşırı derecede pahalı olabileceğini söylüyor. Araştırmaya göre, 2019’da yaklaşık 29,6 milyon üniversite öğrencisi ücretsiz veya indirimli yemeklerden yararlanma hakkına sahip olsa da, yalnızca 22 milyon öğrenci yemek alabildi. Çocukları hiçbir yardım almayan uygun hanelerin yaklaşık yüzde 20’si gıda güvensizliği bildirdi.

Bayan Rodrigues, “Bu kaynakların gerçekten bu çocuklara ulaşmasını sağlamak için harcanan çaba, dinle, yemek bedava demenin maliyeti ne olursa olsun çok daha kolay” dedi.

Programı yöneten Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre, evrensel ücretsiz okul yemeği programı, okul besleme programlarının federal maliyetlerini 2019 mali yılında 18,7 milyar dolardan 2022 mali yılında 28,7 milyar dolara çıkardı. Bir sözcü, bakanlığın politikayı kalıcı olarak uygulamanın maliyetine ilişkin resmi bir tahmini olmadığını söyledi.

Böyle bir girişim, seçmenlerin yüzde 74’ünün ve ebeveynlerin yüzde 90’ının bu fikri desteklediğini gösteren anketlerle geniş çapta destek topladı, ancak federal yasama pek olası görünmüyor. Kongre’deki Cumhuriyetçi milletvekilleri, ücretsiz yemeklerin yalnızca en çok ihtiyaç duyanlara hizmet etmesi gerektiğini ve pandemi dönemi politikasının bir noktada sona ermesi gerektiğini savunarak, politikanın kalıcı olarak uzatılmasına karşı çıkıyor.

Yine de, bazı eyaletler – ve bazı ebeveynler – harekete geçti. Duluth, Minnesota’da beş çocuk annesi Amber Stewart için program bir cankurtarandı.

Pandemiden önce ailenin yemek için borcu olduğunda, kızına soğuk peynirli sandviç ve bir kutu süt verildi, bu da sınıf arkadaşlarına sıcak yemeği karşılayamayacağının sinyalini verdi. Kesin mektuplar geri ödeme talep etti ve sonuçları konusunda uyardı.

Kızlık soyadıyla kimliğinin açıklanmasını isteyen Stewart, “Sonra salgın başladı ve herkesin ücretsiz yemek hakkı vardı ve onlar teslim etti ya da siz gelip alabilirsiniz” dedi. “Harikaydı.”

Bayan Stewart, programı kalıcı hale getirmeye kararlı ve şu anda Minnesota Yasama Meclisinde eyalet çapında ücretsiz okul yemekleri getirilmesi için kulis yapıyor, bu politika yakın zamanda vali tarafından onaylandı.

Yeni gelir yönetmeliğine göre, Bayan Stewart’ın çocukları artık daha az yemek yeme hakkına sahip. Ve bu kategorideki ailelerin tipik olarak borçlu olduğu ücretleri karşılayan bir eyalet yasası nedeniyle, kahvaltı veya öğle yemeği için 35 veya 50 sent alınmayacaktır.

Bunun çok önemli olduğunu söyledi, çünkü gıda bankasına haftalık gezilerinden sonra bile iki yakasını bir araya getirecek kadar yiyecek bulamıyor.

“Gerçekten para sıkıntısı çekiyoruz” dedi. “Bakkaliye ve diğer her şeyin maliyetiyle zar zor başaracağız.”