Muhallebili Kadayıf

Leila

Global Mod
Global Mod
Muhallebili Kadayıf Tanımı İçin Gereçler

• 300-350 gram kadar tel kadayıf
  • 3 yemek kaşığı tereyağ
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 1,5 su bardağı dövülmüş ceviz
Muhallebisi için:

• 1 lt süt
  • 4 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 su bardağı toz şeker (1 parmaktan az kullandım)
  • 1 paket vanilya
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 paket sıvı krema(200ml)
Üzeri için

• antep fıstığı
  • Çilek yahut dondurulmuş vişne
  • İsteğe bağlı
Muhallebili Kadayıf Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. 1. Kadayıfı kavurarak muhallebili kadayıf tatlısının üretimine başlayalım. Kadayıfı ince ince kırın (kolay kırılması için 2 saat kadar derin dondurucuda bekletebilirsiniz). (ben hazır kavrulmuş ince kadayıf kullandım)
  2. Teflon tencereye ya da genişçe bir teflon tavada tereyağını eritin ve şekeri, kadayıfı ekleyerek pembeleşinceye kadar kavurun.
  3. Son olarak cevizi ek edin ve bir süre daha kavurup ocaktan alın. (kadayıfları ocaktan aldıktan daha sonra tencerede bırakırsanız kızarmaya devam edecektir o niçinle ya karıştırmaya devam edin ya da bir kaba alarak soğumasını sağlayın).
  4. 2. Tatlımızın muhallebisini hazırlayalım. Krema ve vanilya hariç tüm gereçleri tencereye alarak karıştırarak pişirin.
  5. Muhallebi kaynadıktan 3 dakika kadar daha sonra ocaktan alarak 10-15dk soğumaya bırakın.
  6. çabucak sonrasında vanilya ve sıvı kremayı ek edin ve mikser yardımı ile pürüzsüz bir imaj alana kadar 4-5 dakika boyunca çırpın.
  7. Tatlımızı soğumaya bırakalım tatlı oda ısısında ılındıktan daha sonra buzdolabına kaldırın.
  8. Buzdolabından 3-4 saat kadar dinlendirin.
Muhallebili Kadayıf Tanımı Fotoğraflı Yapılışı