Meydanlardaki gayretin ismi: Şule Yüksel Şenler

AliDayı

New member
Kitapları, yazıları ve kent şehir dolaşarak verdiği konferans-larıyla geniş kitleleri etkileyen muharrir Şule Yüksel Şenler vefatının 3. yıl dönümünde Demokrasi ve Özgürlük Adası’nda düzenlenen bir aktiflikle anıldı. Bu vesileyle ben de birinci kere adayı gezme fırsatını yakaladım. Adaya Üsküdar’dan, Üsküdar Belediyesi’nin Valide Sultan Gemisi’yle gittik. Geçtiğimiz yıl Üsküdar Belediyesi’nin adaya başlatmış olduğu fiyatsız çeşitler bu yıl da haftada iki gün olmak üzere devam ediyor. Seyahatimiz yaklaşık 50 dakika sürdü ve bu seyahatin en heyecan verici anları ise denizde karşılaştığımız göç yolundaki leylek sürüsüydü. Dönüşte ise yolculara çay ve simit ikram edildi.

DOKUZ AY SÜREN YARGILAMA

Ada sessiz ve sakindi. Evvel adada küçük bir tıp düzenlendi. Hava sıcaklığına karşın ada pek rüzgârlıydı. Gemiden indiğimizde bizi upuzun merdivenler bekliyordu. Merdivenleri ağır ağır çıktığımızda Adaletin Körlüğü ismi verilen bir heykelle karşılaştık. Adada kütüphaniçin müzeye, konferans salonundan otel, kule ve mescide kadar fazlaca sayıda bina yer alıyor. Aktiflik için gelenlerin birinci görmek istediği adreslerden birisi Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı 27 Mayıs Müzesi’ydi. Biz de kalabalıkla bir arada müzenin olduğu tarafa yöneldik. Müzede o günkü mahkeme salonundaki yargılanma anı canlandırılmış. sükunet içinde duruşmanın izlendiği kısma geçtik ve 15 dakikalık bir sinevizyon gösterisi başladı. Dokuz ay süren yargılama sürecinde 14 kişinin idamına, 31 kişinin ömür uzunluğu mahpusa mahkum edilmesine karar verilmiş. Öteki 418 sanık ise 6 ay ile 20 yıl içinde değişen mahpus cezası ya da beraat almış. Yassıada’da o devir yedi hanımın da yargılandığını hatta bu bayan milletvekillerinden birisinin dünyaya getirdiği bebeğinin 6 ay boyunca annesine gösterilmediğini de bu sinevizyonu izlerken öğrendim. Adnan Menderes’in idamı ise burada değil de İmralı Adası’nda gerçekleşmiş.

Şule Yüksel Şenler’in vefat yıl dönümü için bu adanın seçilmesinin niçinini ise Şule Yüksel Şenler Vakfı’nın Onursal Lideri Emine Erdoğan’ın yaptığı konuşma sırasında öğrendim. Menderes’in idamından yaklaşık 29 gün daha sonra yapılan 1961 seçimlerinde Demokrat Parti’nin devamı olduğu söylenen Adalet Partisi yüzde 34.8 oy alarak yüzde 36.7 oy alan CHP’den daha sonra ikinci parti oluyor. Adnan Menderes’in oğlu Yüksel Menderes’in milletvekili adayı gösterildiği Yeni Türkiye Partisi ise yüzde 13.7 ile üçüncü büyük parti olarak TBMM’ye giriyor. Menderes’in ismini ananların bile fişlendiği bir periyotta bu oranlar büyük bir muvaffakiyet olarak tarihe geçiyor. İşte o senelerda çabucak hemen genç bir kız olan Şule Yüksel Şenler de seçim öncesinde meydanlarda uzunluk gösteren demokrasi ve özgürlük için sesini yükselten ergenlerden yalnızca biri.

BİR AKSİYON İNSANI

Gençlik senelerından bu yana feyz aldığı Şenler’i “Ortaya koyduğu örneklik, onunla tanıştığım birinci günden beri bana ilham oluyor. Lakin o, yalnızca bana değil, bir millete de ilham oldu” kelamlarıyla genç jenerasyonlara aktaran Erdoğan, konuşmasında Şenler’in kitleleri peşinden sürükleyen seçkin insan hakları savunucularından biri olduğunun altını değerle çizdi. Erdoğan, Şenler’in kentli Müslüman bayanları, bu toplumun saygın bireyleri olarak konumlamayı başardığını da bir kere daha hatırlattı. Erdoğan konuşmasında, Şule Şenler’in gençlik senelerında meydanlarda katıldığı siyasi mitingleri de bugünün gençlerine örnek gösterdi. Şenler’i şu kelamlarıyla anlattı: “Bir aksiyon insanı olan Şule Yüksel Şenler’in, en kıymetli özelliği yürekli olmasıydı. Bilhassa, yaşadığı baskı periyodunda yaptıklarına, inanın kolay kolay kimse cüret edemezdi. Sizinle bu yürekliliğinin hudutlarını resmedecek bir anekdot paylaşmak istiyorum: “Rahmetli Adnan Menderes idam edilmedilk evvel onun ismini dahi söylemek sakıncalıydı. İşte bu biçimde bir vasatta, Şule Yüksel Hanım Adalet Partisi’nin gençlik kollarına üye olur. Zeytinburnu’nda bir mitingde konuşma yapacaktır. Şule Yüksel Hanım, belge kâğıtlarını birbirine ekleyerek, 1 metre 70 santim uzunluğunda bir şiir muharrir. Menderes’le ilgili kısımları okumaması için sıkı sıkı uyarılır. Asker, polis meydanda hazır bekliyordur. Buna karşın kürsüden, ‘Ey Menderes, Menderes! Yanık yanık çağlıyor, bir millet de akabinde, yanık yanık ağlıyor’ mısralarını okur. Koca meydan hüngür hüngür ağlayan insanların sesleriyle çınlar. daha sonradan, anılarını naklederken şu biçimde söyler: ‘Millet acıyla dolu ancak, dışa vuramıyor. Ben de milletin sesi olmaya çalışıyorum. Ne derlerse desinler, mahpusa atsınlar. hiç bir şeyden endişem yok diyorum.”

KORKU VE İFTİRALAR

Konferansın akabinde ise düzenlenen ada seyahatinde Erdoğan, yakından tanıdığı Şenler’in bir anısını gözleri dolarak paylaştı: “Şenler, merhum Menderes öldüğünde fazlaca etkilenmiş. ‘Bayrağı alıp kapıyı açıp düşünmeden dışarı çıktım. Sandım ki bayrağı alıp çıkınca bütün millet ardımdan gelecek. Gerimi bir döndüm ki ardımda kimse yok.’ Çok üzülmüş, ağlamış. İnsanları korkutarak bu biçimde yanlış bir uygulamaya sebep oldular. Bir devri kaygıyla, iftirayla, palavralarla susturdular. Allah, tekrar o denli bir devri yaşatmasın.”

VAKFIN BİRİNCİ BÜYÜK ETKİNLİĞİ

Gençlerin yüklü olarak katıldığı programda Şenler’in farklı yaşlarda okurları bir ortaya geldi. Şule Yüksel Şenler’in vefatının akabinde kurulan vakfın beraberinde birinci etkinliğiydi. Eyüp’te faaliyete geçen Şule Yüksel Şenler Vakfı, muharririn aziz anısını yaşatmak, örnek teşkil edecek hayat öyküsünü anlatmak, insan hak ve özgürlükleri konusunda taşıdığı bayrağı gelecek jenerasyonlara taşımak amacıyla 2020 yılında bir küme istekli tarafınca faaliyete geçirildi.

Gençlerimiz özgürlüklere sahip çıksın

Ada gezisi sırasında basın mensupları tarafınca his ve fikirleri sorulan Erdoğan, “Yakın bir devir aslında, fazlaca eski bir devir değil. İnsan haklarına muhalif yapılan uygulamalar maalesef. Allah tekrar bu biçimde zulmü yaşatmasın ülkemize. Onun için gençlerimizin ortasında bulunduğumuz özgürlüklere sahip çıkmaları gerekiyor. Şayet onlar sahip çıkarlarsa gözümüz açık gitmeyecek inşallah” dedi.

600 KİŞİ KATILDI

Programa, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Şule Yüksel Şenler Vakfı İdare Şurası Lideri Leyla Şahin Usta, KADEM Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, birtakım STK’lerin temsilcileri, gazeteciler ile ergenlerden oluşan 600 kişilik bir küme katıldı.

Adada görülecek hayli şey var

Uzun yıllar kendi makus yazgısına terk edilmiş adanın ismi değiştirilip yapılan yeni düzenlemelerle bir daha gün yüzüne çıkarıldı. Adanın geçmişte Bizanslıların da uğrak adresi olduğunu hatta 10. yy’dan kalma bir kilise mahzeni olduğu, bu mahzenin çabucak sonrasında zindana çevrildiğini öğrendim. Fakat biz vakit darlığından dolayı otelin olduğu bölgeyi, otelin biraz ilerisindeki Demokrasi Feneri’ni, Fatin Kuvvetli Camii’ni bakılırsabildik ve tekrar gelmek için kendimize yemin ettik. Adada 123 odalı kongre turizmi için inşa edilen otelin önünden ilerleyince Adnan Menderes’in de olduğu bireylerin fotoğrafları ve 5 dakika oturup onların yerine kendini koyma köşeleri var. Adanın en tesirli köşesi ise yargılanma sürecinde yazılmış fakat ulaştırılmayan mektuplardan yapılan Ulaşamayan Mektuplar Anıtı’ydı. Biraz ileride ise cam teras yer alıyordu.