Lisanlara Destan İstanbul Tatlısı (Videolu)

Leila

Global Mod
Global Mod
Dillere Destan İstanbul Tatlısı Tanımı İçin Malzemeler

Muhallebisi için ;

• 2 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı şeker
  • Yarım su bardağı irmik
Hamuru için :

• 2 adet yumurta ( 1 sarısı üzerine sürülecek )
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım su bardağı hindistan cevizi
  • Yarım su bardağı süt
  • 1. yemek kaşığı kuru maya
  • 2,5 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 su bardağı kadar un ( denetimli ekleyin yumuşak olsun )
Üzerine;

• Yumurta sarısı ve susam
Şerbeti için ;

• 4 su bardağı su
  • 4 su bardağı şeker
Dillere Destan İstanbul Tatlısı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Muhallebisi için; süt şeker ve irmiği bir tencereye alalım pişirelim ve soğumaya bırakalım ( birinci piştiğinde cıvık görünür soğudukça yoğunlaşacak. )
  2. Hamuru için; tüm malzemeyi ekleyelim unu yavaş yavaş ekleyerek karıştıralım yumuşak fakat ele yapışmayan bir hamur yoğuralım.
  3. Ceviz büyüklüğünde kesimler koparıp yuvarlayalım tepsiye dizelim, ortasına bir kalıp ile yada benim üzere oklava ile delik açalım (videodan burayı izleyebilirsiniz).
  4. Üzerine yumurta sarısını sürüp susam serpelim.
  5. Soğumuş olan muhallebiyi krema sıkma torbasına koyalım delik olan kısmın üzerine sıkalım.
  6. Önceden ısıtılmış fırında birinci vakit içinderda 80 derecede 15 dk pişirin ondan sonrasında fırının ısısını 170 dereceye getirin kızarana kadar pişirin. Hem mayalanmış olacak hemde içi daha hoş pişecek ????
  7. Hamur pişerken şerbeti hazırlayın zira ikisi de sıcak olarak buluşacak
    ✨
  8. 4 su bardağı su 4 su bardağı şekeri 10 dk kaynatın.
  9. Fırından çıkardığımız tatlıyı 5 dk dinlendirin bir borcama alın üzerine sıcak şerbeti dökün .
  10. 2-3 saat içerisinde tüm şerbeti çekecek servis edilmeye hazır hale gelecektir.
  11. Birgün daha sonra servis edilir ise daha hoş oluyor.
Şimdiden deneyeceklere afiyet olsun
♥
memnun kalın ????

Not; maya eklemek istemeyenler tanımın orjinali bu biçimde lakin onun yerine kabartma tozu da kullanılabilir bence hamuru bunu kaldırır. İrmikli kremadan arttı biraz ben topçuk yaptım dilerseniz malzemeyi azaltarak yapabilirsiniz
☺
.

Dillere Destan İstanbul Tatlısı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı