Lahanayı savunmak için – Haber

Leila

Global Mod
Global Mod
Benimle lahana takımında mısın? Amerika Birleşik Devletleri’nde lahana muhtemelen hiçbir zaman en popüler sebze olmayacak – en iyi olduğu kış aylarında bile. Kesinlikle tüm o sevimli Brüksel lahanaları ve cazibesini sergileyen parlak renkli karnabahar başları ile değil.

Bununla birlikte, lahana dünya çapında kültürlerde saygı görmektedir. Fransızlar onları o kadar severler ki sevdiklerine “petits choux” veya küçük lahanalar derler. Yunan mitolojisinde Kohl, Dionysos tarafından delirdikten sonra Trakya kralı Lycurgus’un gözyaşlarından doğmuştur; bu nedenle sarhoşluk için bir çare olarak kabul edildiler. Ve tabii ki Avatar: The Last Airbender adlı animasyon dizisindeki sebze satıcısı olan ve turpgillerden sebze kargosu bir şekilde her zaman devrilen Lahana Adam var.

Lahananın tüm biçimlerini severim, ancak ara sıra çekilmiş domuz sandviçindeki lahana salatası yığını dışında, kocam ve kızım ona burunlarını kıvırırlar. Bu da Cabbage ve benim bunu yalnız yapmamız gerektiği anlamına geliyor. En azından şimdiye kadar.

Onu Cybelle Tondu’nun yeni Kavrulmuş Bademli Kıyılmış Coleslaw tarifiyle cezbetmeyi umuyorum (yukarıda). Lahana salatası için bir teknik ödünç alıyor, sert yapraklara yumuşatmak için masaj yapıyor, ardından limon sosu ve zeytinyağında kızartılmış susam ve fındık ile fırlatıyor. İşte bu bir lahana ziyafeti!

Ailemi lahana yüklü masama çekmenin diğer seçenekleri arasında Eric Kim’in karamelize lahanalı muhteşem kızarmış tavuğu ve Sue Li’nin domuz eti ve pirinçle doldurulmuş ve soya sosuyla doldurulmuş et suyunda servis edilen zencefilli lahana ruloları yer alıyor. Ve onlara kimchi’nin ana maddesinin lahana olduğunu hatırlatmanın zamanı geldi.

Lahanayı o kadar sevmiyor musun? Kızarmış tavuk hakkında ne düşünüyorsun? Tatlı ve tuzlu bir altın vizyon, Nicole Taylor’s Berry Reçelli Kızarmış Tavuk, istediğiniz herhangi bir reçelle yapılabilir. Renkli, şenlikli bir pilavı tercih ederseniz, Ligaya Mishan bize Shazia Saif Naimi ve Ethan Frisch’ten uyarlanmış, baharatlı bir Afgan kuzusu ve acı portakal kabuğu şekerlemesi ile doldurulmuş pirinç yemeği olan çarpıcı bir norinj pilavı tarifi getiriyor. Ve bu biraz proje olsa da, neredeyse herkes Samin Nosrat’ın yapışkan, sevimsiz büyük lazanyasının arkasına geçebilir.

Merak ediyorsanız, hayır, lahana özlemim tatlıya kadar uzanmıyor. Ama lahana “c” ile başlar ve kek – benimle kal – Dorie Greenspan’ın enfes haşhaş tohumlu çay keki veya Yossy Arefi’nin çırpılmış çikolata ganaj kremalı zencefilli kek kekinde olduğu gibi.

Haber Cooking’in geniş arşivindeki bu ve diğer tariflere abone olmak isteyeceksiniz. Bizi YouTube, Instagram ve TikTok’ta da bulabilirsiniz; burada en kremamsı fıstık ezmeli şekerlemenin sadece bir kase ve normal fıstık ezmesi kavanozu kadar uzağınızda olduğunu göreceksiniz. Hellomelissa@Haber adresinden bana Kohl veya başka herhangi bir şey hakkında mesaj göndermekten çekinmeyin.

Kohl gibi, coşkular en iyi şekilde paylaşılır. Geçen ay 2022’de okuduğunuz harika kitapları sordum ve yanıtlar bazı ortak tercihleri gösteriyor: Claire Keegan’ın kısa ve öz hikayeleri, Barbara Kingsolver’ın Dickens uyarlaması, Richard Powers’ın iklim ateşi rüyası ve sert Delights Elizabeth Strout’tan “Benim Adım Lucy Barton”.