Kamyoncular sıkıntılı: Düşük fiyat sürat yaptırıyor

AliDayı

New member
Mardin’de 20 kişinin hayatını kaybettiği facia, ismi sık sık trafik kazaları ile anılan ağır vasıtaları gündeme getirdi. Kazanın akabinde maksat olan C sınıfı ehliyeti olan sürücülerle Tuzla’daki Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nde bir ortaya gelerek tenkitleri ve kazaların niçinini sorduk. çok sıkıntılı olan kamyoncular şartların zorluğundan şikayetçi.

KANDIRMA PEŞİNDE

27 yıllık kamyoncu F.A, “Yükünü taşıdığımız firmalar bizi mazot parasıyla kandırma peşinde. bu biçimde olunca da kamyoncu en az kayıpla ulaştırmaya çalışıyor. Türkiye’de en çok kaza seyahat mühletleri niçiniyle meydana geliyor. Kimi kazalar da ufak araçlardan kaynaklanıyor” dedi.

ÇOCUKLARIMDAN UZAĞIM

15 yıllık kamyon sürücüsü A.S, “ Uzun yola çıktığımız vakit 11 saat gidip dokuz saat dinleniyorum. Dinlenme müddetinde tekrar iş alırsak yola çıkıyorum. Ailemden ve çocuklarımdan uzağım. Genelde kazalarda daima kamyoncuları suçluyorlar. örneğin benim başıma uzun yola çıkan taksiciyle yaşadığım bir olay geldi. Gözleri dalıp şeritten çıktı önüme kırdı. Ben otobandayım ve sağ şeritteyim. Taksiye çarptığımda ben hatalı oluyorum. Bizler uzun yola alışığız uykumuz geldiğinde anlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

DERDİMİZİ ANLATAMIYORUZ

20 yıllık kamyoncu S.K, “ Kimseye sıkıntımızı anlatamıyoruz ki. Birkaç gün evvel başıma geldi. Önümdeki araç yanlış yola girmiş otobanda geri geri çıkmaya çalışıyor. Ben giden yolda ona nasıl yol vereyim. Diğer meslek bilmiyoruz. Çocuğumun büyüdüğünü görmedim. Kamyonlar fazlaca eski model. Tekerlekler epeyce değerli. Yollarda olan biroldukça araç arızalı” sözünü kullandı

LASTİK BİLE DEĞİŞTİREMİYORLAR

40 yıllık sürücü M.K ise şunları söylemiş oldu: “Önceden kamyon sürücüsü olmak için altı ay birinin yanında çalışırdın. Artık ehliyet alan sürücü oluyor. Bedeni uzun yola sağlam değil deneyimi yok yola çıkıyor. Evvelce kamyon sürücülüğünün bir havası vardı. Artık yolda bulduklarını sürücü yapıyorlar.”