İyi yemek ve Noma’nın özenle hazırlanmış meyve böceğinin etiği

Leila

Global Mod
Global Mod
Bu mutfaklar, restoran işinin en küçük bölümünü temsil etse de, güçlü ve etkilidirler ve çok fazla ilgi görmüşlerdir. Ayrıca doymak bilmez uluslararası tarikat takipçilerini de eğlendiriyorlar. Zengin turistler ve iş seyahatinde olanlar rezervasyonlara göre geziler planlıyor ve hatta bazıları yaşadıkları yerden dünyanın diğer ucundaki yemek salonlarının müdavimi oluyor.

Çok az kurum, yıllık Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesi kadar bu nişe ilgi ve para kazandırmıştır. 2002 yılında Restaurant dergisinde lanse edilen En İyi 50 listesi, bütçelerini planlayan turizm kurulları, fırsat arayan yeme-içme sponsorları, belgesel arayan yapımcılar ve nerede staj yapabileceğini düşünen hırslı genç Şefler için gayri resmi bir rehber oldu.

Birkaç yıl önce, ne kadar mükemmel hazırlanmış olursa olsun, belirli bir tür abartılı yemeğin beni nasıl bir bilimkurgu filmindeki bir uzay gemisine gizlice giren bir karakter gibi hissettirdiğini yazmıştım çünkü yüzde 1’i yanan bir gezegenin yörüngesinde dönüyordu. . Bir yemeğin teknik becerisine, hassasiyetine ve işçiliğine, güzelliğine hayran olabilirim ama bazen bunların hiçbiri önemli değildi: çok fazlaydı.

2015’te Bloomberg News adına Tokyo’daki Noma’nın pop-up’ına gittikten sonra, ilk yemekle karşılaştığımda pratik olarak nasıl dağıldığımı yazdım: Çok taze kesilmiş bir karides hala beni korkuttu ve keskin sivri gagasından baloncuklar çıkardı. çiğ soğutulmuş karıncalarla kaplı yapışkan gövde.

Bu garip güzellikteki, bazen saldırgan ve sürekli olarak enerjik yemek boyunca eğlence hüküm sürdü ve en beklenmedik şekilde bu sinir bozucu yemek de dahil. Daha sonra şaka yaptım, yemek odasındaki herkesin sadece canlı hissetmek için daha çılgın, daha yoğun ve daha aşırı lüks biçimlerini deneyimlemesi gerekiyordu.