İstanbul balıkçılarına tanıklık

AliDayı

New member
Ödüllü Belgesel Fotoğraf Sanatkarı Hasan Cem Araptarlı’nın 5 yıldır üzerinde çalıştığı ‘’İstanbul Balıkçıları’’ isimli standı geçtiğimiz günlerde Bomontiada’da açıldı. ‘’Fotoğraf küçük dünyamın hudutlarını genişletti, bana hiç bir vakit bakılırsameyeceğim dünyaların kapısını araladı’’ diyen sanatçı Hasan Cem AraptarlI’nın yeni standı, İstanbul’un en kıymetli sembollerinden biri olan olta balıkçılarının kıssasını anlatıyor.

Hasan Cem AraptarlI

İstanbul Boğazı’nda, dünyanın en hareketli deniz trafiğinde, ekmek paralarını çıkarmaya çalışan balıkçıların koca bir denizin ortasındaki ‘’yalnızlıkları‘’ hayata dair fazlaca fazla şey söylüyor. Her vakit İstanbul’da bir proje yapmak istediğini lisana getiren Hasan Cem Araptarlı proje ile ilgili ‘’Daha evvel dünyanın çeşitli yerlerinde suyun üzerinde çekimler yaptım. Suyun kurallarını yeterli bilirim. Fakat İstanbul Boğazı epeyce öteki, fazlaca daha şiddetli ve bize ilişkin bir yer. Burada olup bitenleri daima merak ettim. Bu çekimlerde, sabır var, emek var, hoş beşerler var ve onların gerçek hayatları var’’ diyor.

Ziyaretçilerin büyük ilgi ile gezdiği standın küratörlüğünü kültür sanat dünyasının yakından tanıdığı Ali Kabaş yaptı. Toplam 55 fotoğrafın görüldüğü standın metinlerini de edebiyat dünyasının düzgün tanıdığı müellif Figen Şakacı hazırladı. Büyük bir ilgiyle karşılanan sergiyi birinci gün 1000’in üzerinde kişi tarafınca gezildi. Stant 18 Aralık tarihine kadar sanatseverle buluşmaya devam edecek.