Havuç Baklava Tanımım

Leila

Global Mod
Global Mod
Havuç Baklava Tanımım İçin Malzemeler

• 1 adet yumurta
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı sirke
  • 1 çay bardağı süt
  • 4/5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 tutam tuz
  • Yarım çay bardağı su
Arası için;

• Ceviz
  • Kaymak (İsteğe bağlı)
Açmak için ;

• Nişasta
Üzeri için;

• 250 gram margarin yahut tereyağı
  • 1 su bardağı sıvı yağ
Şerbeti için;

• 2 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • Yarım adet limon
Havuç Baklava Tanımım Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Derin bir kaba 4/5 bardak unu ekleyiniz.
  2. Havuz üzere ortasını boş bırakınız ve çabucak sonrasında 1 adet yumurtayı koyunuz.
  3. 1 çay bardağı sıvı yağını ekledikten daha sonra 1 çay bardağı sütümüzü ekleyiniz ve yarım çay bardağı su ekleyiniz kabartma tozu ve tuzunu ekleyiniz.
  4. Eklediğimiz gerece sirkeyi koyarak karıştırmaya yavaş yavaş yoğurmaya başlayınız.
  5. Yoğurduğumuz baklava hamurumuzu ceviz büyüklüğünde beze haline getirip nişastaya bulayıp dinlenmesi için bir kaba alıp üzerlerini kapatınız 15 dakika dinlenmesi kâfi olucaktır.
  6. Teker teker açıcağız isteğe bağlı üst üste de açabilirsiniz uzmanlık isteyen bir şey teker teker açmakta.Daha düzgün yeni başlayanlar için nişasta sayesinde açmaya başlayalım oklava büyüklüğünde açınız güzelce ve borcam yahut tepsiye nazaran boyutunu ayarlayınız.
  7. İlk katını orta katlara geldiğinde açtığımız yufkaları ister düz biçimde seriniz yahut parçalayıp o denli de sere bilirsiniz.
  8. Kaç bezeye böldüyseniz 2 bölüp o denli açıp seriniz.
  9. Ortasına bol dövülmüş cevizimizi serpiniz.
  10. hemen sonrasında tekrar açıp yufkalarımızı serdikten daha sonra üzeri kısmı düz olarak ayarlayınız parçalamanıza gerek yok daha kolay kesim yapa bilmek için düz olması gerekiyor.
  11. En son katı serdikten daha sonra artı işareti yaparak uzunluktan kesim yapınız ve ondan sonrasında üçgen biçimde ortalarına kesim yapınız.
  12. 250 gram margarin ve 1 su bardağı sıvı yağı kaynar biçimde üzerine dökünüz.
  13. 180 derecelik fırında 40-50 dakika kadar pişiriniz.
  14. Baklavamız pişme sırasında şerbetini ayarlayıp 15 dakika kadar kaynarınız ve ılık olması gerekiyor ben şerbetimi kaynar kullandım.
  15. Baklavam soğuk şerbetim sıcak benim o denli daha çıtır çıtır oluyor.Şimdiden herkese afiyet olsun ????.
Havuç Baklava Tanımım Fotoğraflı Yapılışı