Hainanese tavuğundan ilham alan bir hafta içi akşam yemeği

Leila

Global Mod
Global Mod
Geçtiğimiz Ay Yeni Yılı'ndan bu yıla kadar hayatımda zorluklar ve değişiklikler yaşandı ve çocuklarımı bunların hepsinden korumak istedim. En iyi çabalarıma rağmen, bir şekilde olup bitenlerden habersiz oldukları ortaya çıktı, bu yüzden onlara elimden geldiğince istikrar sağlamaya çalışıyorum. Eğer kontrolüm dışındaysa yemek pişireceğim.

Artık bir zamanlar paylaştığımız aynı mutfak masasında oturmasak bile, en sevdikleri yemeğin onlara kendilerini evlerindeymiş gibi hissettirdiğine inanmak istiyorum. Sorun şu ki, aile yemeklerinden oluşan küçük bir listemiz yok. Tarif geliştiricisi olarak çalışmalarım nedeniyle onun çocukluğu sonsuz deneylerle doluydu: düzinelerce ve düzinelerce Noel kurabiyesi, kızarmış tavuğun 17 versiyonu, yüzlerce hamur tatlısı. En net hatırladıkları, kısa sürede defalarca denedikleri ve artık yiyemedikleri yemeklerdir. (Muzlu ekmek için kusura bakmayın çocuklar.)

Onlara, bize ait bir yemek söyleyecek olsanız bu zencefilli ve taze soğan soslu kısa tavuk olurdu. Güney Kaliforniya'da aile ziyaretimizde yediğimiz pilavın benzerini yaptığımda buna Hainan usulü tavuklu pilav derdik. Hainan, Hong Kong, Singapur, Malezya ve Güneydoğu Asya'nın başka yerlerindeki orijinal versiyonları gibi, tavuk da yavaşça haşlanır ve ipeksi pürüzsüz et parçalarıyla sonuçlanır. Bu kaçak et suyu daha sonra zencefil ve kuş yağıyla birlikte pirinci pişirmek için kullanılır ve her şey zencefil-soğan veya zencefil-sarımsak sosu, mürekkep tatlısı koyu soya sosu ve kırmızı biber sosuyla servis edilir.

Çocuklarım küçükken, yemek kitapları okudum ve Alhambra, Kaliforniya'daki Savoy Kitchen'ın sahibini, sevdiğimiz restoran yemeklerine benzer, Hainan usulü tavuklu pilavın Kanton versiyonunun nasıl yapılacağını öğrenmek için rahatsız ettim. Bütün bir tavuğun yumrulu bacak uçlarını tuttum ve eşit pişmesini sağlamak için beş kez kaynar suya batırdım, sonra tavuğu dikkatlice tencereye kaydırdım. Hafifçe kaynarken, fazla tavuk yağını ve önceden kestiğim gevşek deriyi başka bir tencereye ekledim ve yağın kısık ateşte yavaş yavaş erimesini sağladım.

Tavuk piştikten sonra, derisini sıkılaştırmak için onu bir kase buzlu suya batırdım ve ardından bir kesme tahtası üzerinde kurumaya bıraktım. Pirinci erimiş yağın içine karıştırdım, ardından doğranmış zencefil ve yeşil soğanları sıcak yağda kızartırken tavuk suyunda pişirdim. Özellikle bütün tavukların bütünlüğü, birliği ve mutluluğu simgelediği Ay Yeni Yılı'nda özel bir yiyecek haline geldi.

İş, okul, spor, müzik dersi ve daha fazlası çoğu gece bu yemeği yapmayı imkansız hale getirdi, bu yüzden önce tavuk parçalarını pişirip sonra pirinci atlayıp onun yerine sade buharda pişirilmiş pirinç kullanarak yemeği düzene sokmaya başladım. Ancak harika Hainan usulü tavuklu pilav yiyen herkes, pirincin daha çekici olduğunu bilir. Bu yemekte uzmanlaşmış restoranlar ve yiyecek tezgahları, kaçak avlanan et suyundan arta kalanları sonraki her porsiyonda pişirmek için saklıyor, böylece pirinç ışıltılı bir zenginlikle dolgunlaşıyor. Altının bir tadı olsaydı bu olurdu.

Bir meslektaşım, sosyal medyada dolaşan Hainan usulü tavuklu pilavın tek kaptaki versiyonları konusunda beni uyardı ve ben de bunu deneyeceğim düşüncesiyle heyecanla alkışladım. Çok anlamlıydı. Neden pirinci birlikte pişirerek etin zenginliğiyle birleştirmiyorsunuz?

Kısa pişirme süresi göz önüne alındığında, pirinçte kaynayan sıvıya derinlik kazandırmak için kemikli koyu et şarttır ve sos için hazırlanan kalan zencefilin eklenmesi sosa baharatlı bir koku verir. Pirinç karıştırıldıktan sonra et, tanelerin üzerine yerleştirilerek yağın tencerede erimesi sağlanırken, tavuk yumuşayana kadar buharda pişirilir.

Bu tencere gözetimsiz pişirilirken zencefil ve taze soğan ince ince doğranır ve bu yemeğin yanında gelen sebzeler – Çin lahanası, Çin lahanası veya lahana veya lahana gibi koyu renkli yapraklar – dilimlenir. Tavuklu pilav neredeyse pişince, sos için yağ bir wok veya tavada ısıtılır ve çiğ kenarı yumuşatmak için zencefil ve yeşil soğanın üzerine dökülür. Daha sonra sebzeler wok'ta kalan kızgın yağda kısa süre kızartılır ve akşam yemeği servis edilir. Bu yemeğin koreografisi yıllar içinde gelişti, ancak zaman ya da enerji eksikliği nedeniyle çok sevdiğim bir yemeği tamamen terk etmektense değiştirmeyi tercih ederim.

Hayattaki her şey değiştiğinde, eski bir favorinin daha basit bir versiyonu bile hala evinizmiş gibi geliyor.