Geride üretken bir yıl bıraktık

AliDayı

New member
Salgın tedbirlerinin gevşemesiyle kapanma periyodundaki birikimler sanatseverlerle buluştu. Bu yılın üretimlerini, o yapıtlardan öne çıkanları müellif ve direktörler kıymetlendirdi.

Sezai Karakoç anıları heyecanlandırdı

Saadettin Acar – Yazar

Üstad Sezai Karakoç’un hatırlarının yayınlanması, benim için 2022 yılının en heyecan verici olaylarının başında gelir. Bu yıl ortasında dikkatimi çeken iki yayıncılık faaliyeti daha oldu. Birisi İLEM ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafınca yeni edisyonuyla altı cilt olarak yayınlanan İslam Fikir Atlası. Başkası de fazlaca uygun bir grup tarafınca uzunca bir emek kararı yayına hazırlanan Kemal Tahir külliyatının yeni yüzüyle Ketebe’den çıkması oldu.

Festivaller epeyce değerliydi

Hilal Çelenk – Yönetmen

Bu yıl, mayıs ayında çıkardığım “Peynirli Makarna” ve “Emir Demir İksir’in Peşinde” ve “Uruk Ülkesine Yolculuk” kitapları, sinema olarak ise TRT ortak imali “Klondike” ve “Till” öne çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği ve Korkut Cet Sinema Festivali’ni değerli buluyorum. Oyuncu Burak Haktanır’ın duruşu epey pahalıydı. Eskişehir’deki “Odun Pazarı Müze Binası”, mimarisiyle en düzgün müzelerden biri olarak seçilmesi niçiniyle değerli. Nurdan Albamya İnce’nin yazdığı ve oynadığı “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” oyunu yılın beğendiğim işlerindendi.

Kitaplarımız farklı lisanlara çevrildi

Fatih Duman – Yazar

2022’de kitap fuarları ağır bir iştirakle geçti. Basılan kitap sayısında önemli bir artış oldu. Benim dikkatimi çeken yapıtlardan birincisi Sadık Yalsızuçanlar’ın İki Semazen Bir Palyaço kitabı oldu. “Nakkaş: Bir Şah-ı Nakşibend Romanı”nı da lisan ve anlatımı açısından beğendim. Sinema kategorisinde “İyi Ki Varsın Eren” ve “Adanış” sinemasını söyleyebilirim. Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan üzere ülkeler bu yıl bizden biroldukça kitabı kendi lisanına çevirdi. Yıl boyunca yaptığımız üretimlerin karşılığını bu biçimde gördük.

Kaliteli üretimleri cımbızla ayıkladık

Nuray Kayacan Sünbül – Yönetmen

Bu yıl kendi adıma da verimli bir sene oldu. “Manevi Rehber”, “Ukde”, “Kan ve Ter- Bir Şampiyonluk Hikayesi” belgesellerini çektim. Kaliteli üretimleri cımbızla ayıklamak zorunda kalan sanatseverler umarım 2023’te sanatı hak ettiği yerde ağırlar. Beni en çok etkileyen sanat yapıtları Cengis Asiltürk’ün “Köşegönderi” kitabı, Maryna Er Gorbach’ın “Klondike” sineması, Ömer Faruk Aksoy’un TBMM Ulusal Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi Sanat Galerisi’nde sergilenen, “Bir Belgeselcinin Hicaz’daki 40 Yılı” isimli fotoğraf standı oldu.

Roman yayımı arttı

Cihan Aktaş – Yazar

2022 yılına baktığımda, okunmaya bedel biroldukça roman yayımlandığını görüyorum. Yasemin Karahüseyin’in “Dostun Konutu Haverzemin Cengi” ve Handan Acar Yıldız’ın “Rölyefteki Aslan”ı, okuma listemde yer alıyor. Bunların yanı sıra Necip Tosun’un, “Dünya Romanının Klasikleri” başlığıyla, roman alanına kazandırdığı büyük emek işi yapıtın altını da çizmek isterim. Hikaye alanında bir daha hareketli bir yıldı. Naime Erkovan’ın “Ve Kente Bir Flanör Gelir” kitabı, Tuncay Günaydın’ın “Perdesi Yırtık Dünya”sı, hikayeleriyle öne çıktı. Seyrettiğim sinemalardan Faysal Shalbukil’ın, “Ceviz Ağacı”, Emre Erdoğdu’nun “Beni Sevenler Listesi” ve Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” aklımda yer etti.