Fotoğraf sanatkarı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor

AliDayı

New member
Fotoğrafçılık günümüz dünyasında her insanın basitçe ulaşabileceği, sergileyenlerin toplumsal medya yardımıyla popülerlik kazanabileceği bir alan oldu. Fotoğraf çekmeyi sevenler artık omuzlarında bir makineyle dolaşmıyor. Sinema ziyan olacak diye en harikaya az yanılma hissesiyle ulaşma kaygısı de yok. Fotoğraf bir sanat mıdır değil midir tartışmalarını fazlacatan aşmış, fotoğrafçılığı bir sanat kolu olarak kabul etmiş olabiliriz. Lakin günümüz fotoğrafçılığını nereye koymamız gerektiği konusunda hala başlar karışık. Bu işe emek veren fotoğraf ustalarına günümüz fotoğrafçılığını nereye koyabileceğimizi sorduk.

Coşkun Aral

ÇEŞİTLİLİK ARTTI, UMUTLUYUM

Kendisini belgesel ve haber fotoğrafçısı olarak kabul eden ünlü fotoğrafçı Coşkun Aral, neyi, nasıl, kime, neden anlatacağımızı bilmemiz gerektiğini söyleyerek şu açıklamayı yapıyor. “Günümüzde fotoğraf makinesi kolay ulaşılabilir oldu, fakat anlatıcı olarak baktığınız vakit doğal ki bir daha bir birikim gerekir. Makinenin özellikleri avantaj olsa da fotoğrafı çekerken şayet olmazsa olmaz kurallarım değişmedi. Benim için fotoğraf şahit olmak, belgelemek ve bunu diğerlerine aktarmaktır. Fotoğrafın bedeli hiç bir vakit azalmadı aksine arttı. Teknolojiyle farklı fotoğraf çekme teknikleri gelişti, çeşitlilik arttı. O yüzden ben umutlu görüyorum.”

Coşar Kulaksız

DENEME YANILMA ÜCRETSİZ

Fotoğraf sanatkarı Coşar Kulaksız, dijital fotoğraf çekiminin, işlenmesinin ve dijital ortamda kullanmasının farklı ayrı ele alınması gerektiğini söylüyor: “Dijital fotoğraf çekim teknikleri manasında sanatsal tarafının güçlenmesine hayli katkıda bulundu. İnsanların öğrenme müddeti kısaldı, deneme yanılma hissesi neredeyse ücretsiz hale geldi. Bu sebepten dolayı da işin özüne, manasına odaklanabilecek hale gelindi. Fotoğrafın bilhassa bir sanat olarak daha hayli ortaya çıkabilmesi için gerekli ortam oluştu. Dijital fotoğraf kalitesizliğe niye olmadı, fakat kalitesiz fotoğrafların paylaşımına müsaade verdiği için gözümüze batıyor. Gelecekte de dijital bir fotoğrafın eser olarak perçinlenmesine NFT’lerin yardımcı olacağını düşünüyorum.”

Ercan Arslan

FOTOĞRAFÇININ BİR KAYGISI OLMALI

Dijitalle bir arada fotoğrafın dünyada yükselen bir trend olduğunu düşünenlerden biri de foto muhabiri Ercan Aslan. Kendisini yaşadığı anı belgelemekle sorumlu hisseden Aslan, fotoğrafçıların bir kederinin olması gerektiğini söylüyor: “Dijital fotoğrafçılığı berbat bir şey olarak görmüyorum, lakin manzara kirliliği yaratıyor. Teknoloji ne kadar değişirse değişsin ne kadar kolaylık sağlarsa sağlasın, hoş fotoğraf çekmek hala sıkıntı. Fotoğrafın temel kurallarını unsurlarını de bilmek lazım. İstisnaları bir kenara bırakırsak şu an Türkiye’de büsbütün kurgu yapılarak fotoğraf çekiliyor. halbuki belgesel fotoğrafçılarının çektiği fotoğraflar gelecek yüzsenelerda arkeoloji hafriyat alanı olacak.”

ÇOK FOTOĞRAF KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ

İnstagram’da Anadolugram hesabıyla çektiği fotoğrafları paylaşan ve kendini fotoğraf işçisi olarak tanıtan Musa Solmuş, bu kadar kolay fotoğraf çekiliyor olmasının aşikâr bir kalitesizliğe yol açtığını söylüyor. Solmuş, “Kocaman bir makineyi taşımaktansa cep telefonuyla fazlaca hoş bir anı yakalayıp çekebiliyoruz. Günümüzde artık fotoğrafçılık alanında dron da hayli tesirli olmaya başladı. Çok hoş açılar yakalayabiliyoruz, dağın başına çıkıp çekmemiz gereken bir yeri artık anında dronu kaldırıp çekebiliyoruz. Dijital fotoğrafçılıkla birlikte fotoğraflarımızı da hayli kolay saklayabiliyoruz” diyor. her insanın cebinde fotoğraf makinesi taşıdığı şu günlerde olağan olarak geleceğe epey fazla fotoğraf kalacaktır. Fakat her vakit olduğu üzere kaliteli olan bir adım öne geçecek ve asıl kalıcı olanı belirleyecektir.