Diyabetik retinopatisi olan olgularda koryokapillaris sinyal boşlukları

AliDayı

New member
ÖZET Maksat: Non-proliferatif diyabetik retinopatisi (NPDRP) olan hastalarda optik koherens tomografi anjiografinin (OKTA) flow kıymetlendirme aracı kullanılarak koryokapillaris flow alanlarını pahalandırmak ve sağlıklı bireyler ile karşılaştırmak. Gereç ve Sistemler: Bu retrospektif araştırmada kapsamında kliniğimiz retina ünitesinde diyabetik retinopati erken tedavi çalışmasına göre fazlaca yavaşça, yavaşça ve orta NPDRP niçiniyle takip edilen hastalar ve genel polikliniğe rutin göz muayenesi için başvuran hastalar değerlendirildi. Hastaların en uygun düzeltilmiş görme sertlikleri, ön ve art segment muayeneleri, göz içi basınçları, aksiyel uzunlukları, merkezi kornea kalınlıkları ve refraktif yanılgı ölçümleri kaydedildi. hem de spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT), floresein anjiyografi ve OKTA görüntülemeleri yapıldı. Tüm OKTA görüntülemeleri RTVue XR Avanti aygıtının AngioVue yazılımı kullanılarak (Opto-Vue, Inc., Fremont, CA, Versiyon 2017.1.0.151) ve 6×6 manzaralar alarak gerçekleştirildi. Aygıtın flow kıymetlendirme aracı ile merkezi foveal avasküler zon (FAZ) olan 1 mm, 2 mm ve 3 mm yarıçaplı sabit daireler ortasında kalan bölgelerde koryokapillarisin flow alanı hesaplandı. Bulgular: 30 hastanın (21 bayan 9 erkek) 30 gözü çalışma kümesi, 30 sağlıklı olgunun (20 bayan 10 erkek) 30 gözü denetim kümesi olarak incelendi. Çalışma ve denetim kümesinin yaş ortalaması sırasıyla 58,82±3,50 ve 57,65±5,84 yıl olarak bulundu. OKTA ölçümlerinde NPDRP’si olan kümenin her üç yarıçaplı alan ortasındaki koryokapillaris flow alanları denetim kümesine göre istatistiksel manalı olarak daha düşük bulunmuştur. (sırasıyla p=0,004, p=0,004 ve p=0,008). Sonuç: Sonuç olarak bu çalışma görüntüleme metodu olarak optik koherens tomografi anjiyografi kullanılarak gerçekleştirilmiş ve NPDRP’si olan hastalarda koryokapillaris flow alanının sağlıklı bireylere bakılırsa daha düşük olduğunu göstermiştir.