Çıtır peynirin mucizesi

Leila

Global Mod
Global Mod
90’larda, Midtown Manhattan’da, İtalya’nın Friuli-Venezia Giulia bölgesinden adını taşıyan çıtır peynirli waffle konusunda uzmanlaşmış Frico Bar adında bir restoran vardı. Restoran, Times ofislerinden birkaç adım ötedeydi ve acemi bir serbest yazarken editörüm beni oraya götürdü. İlk Frico’m bir aydınlanmaydı. Bir ısırık, bir güvecin kızartılmış köşeleri, ızgara peynirli sandviçten sızan kavrulmuş çedar ve bir pizza tavasına yapışmış yanmış mozzarella şeritlerinin bir kombinasyonunu üretti. O bir ısırık mutfak dünyamı alt üst etti.

Ali Slagle’ın Çıtır Parmesanlı Karnabahar için hazırladığı son tarifi (yukarıda), bu deneyimi basit ama harika bir garnitürle bana geri getiriyor. Bir sac tavada kavrulmuş biberiye ve biberli tavuklarıyla iyi eşleşir. Tavuğu ve Frico’yu bir tavada eritmek için Dawn Perry’nin Mantarlı Frico Çıtır Tavuk Göğsünü veya Limonlu Parmesan Çıtır Tavuğumu çırpabilirsiniz. Kuşun önündeki yumurta, işte benim çıtır çıtır parmesanlı sahanda yumurta tarifim. Ve peynirli kraker tutkunları için: Ali’nin Cacio e Pepe Frico biberli bir ısırıkla baharatlanmış, tam anlamıyla çıtır çıtır.

Frico-y hissetmiyor musun? Erişte, yumuşak dokusal karşıtlarıdır. Hetty McKinnon’ın bir Kanton klasiğine dayanan Kızarmış Yumurta ve Lahana ile Soya Soslu Noodles için harika bir yeni hafta içi tarifi var. Veya sarımsak, zencefil ve zerdeçal kokulu, dumanı tüten bir et suyu olan Hetty’s Dumpling Noodle Soup’u deneyin.

İşte çorba tencereniz için başka bir fikir. Geçen hafta sonu David Tanis’in mükemmel ıspanak ve dereotu çorbasını denedim, ıspanak yerine beyazlatılmış lahana, domuz pastırması yerine chorizo yerine koydum ve crème fraîche’yi tamamen atladım. (Gerçekten aynı tarif miydi? Bilmiyorum ama çok güzeldi.) Sonra tatlı olarak Tracy K. Smith’in tam tarife göre yapılmış keki vardı ve vay canına, bu iyi bir yemek miydi? Artıklar beni çağırıyor.

Bunlara ve diğer binlerce tarifimize erişmek için abone olmanız gerekir. Bizi, Ham El-Waylly’nin fırında domuz pastırması pişirmeyi savunduğu ve tamamen ona katıldığım YouTube, Instagram ve TikTok’ta da bulabilirsiniz. (Tarif burada ve folyo yerine parşömen kullanıyorum.) Teknik yardıma ihtiyacınız olursa bize cookcare@Haber adresinden e-posta gönderebilirsiniz. Benimle iletişime geçmek isterseniz, ben hellomelissa@Haber’dayım.

Frico’yu kim bulduysa, ocakta bir sanatçıydı ama yemek sanatı, yemek sanatından çok farklı olabilir. Örneğin Hollandalı natürmortlar, dünya hakkında ayrıntılı açıklamalar yapmak için yiyecekleri kullanır. Aynı şey, 20. yüzyılda yemekle ilgili fikirleri büyük etki yaratmak için kullanan Meret Oppenheim için de geçerli. Pompa tavuğu (“My Nurse”, 1936), tüylü çay fincanı (“Object”, 1936) ve bir tabak üzerindeki müstehcen satranç taşı (“Afiyet olsun, Marcel!”, 1966), şaşırtıcı bir etki yaratmak için öngörülemeyen malzemeler kullanıyor. Roberta Smith, The Times için Oppenheim’ın 4 Mart’a kadar MoMA’daki çalışmalarının harika bir retrospektifi hakkında yazdı ve sergiye sanal olarak buradan göz atabilirsiniz. Dünyanızı alt üst etmesine izin verin.