Çikolatalı Kek

Leila

Global Mod
Global Mod
Çikolatalı Kek Tanımı İçin Malzemeler

Kek için;

• 1/2 (yarım) su bardağı sert hazırlanmış kahve (Yarım)
  • 1/2 (yarım) su bardağı krema (Yarım)
  • 2 yemek kaşığı dark kakao
  • 1 çay bardağı bitter damla çikolata
  • 1 çay kaşığı vanilya aroması
  • 2.5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı tuz (Yarım)
  • 180 gram tereyağ yada margarin (Eritilmiş 1 su bardağı)
  • 1.5 su bardağı toz şeker
  • 4 adet yumurta
Çikolatalı sos için;

• 140 gram bitter çikolata
  • 180 gram krema (3/4 (bir yarım+bir çeyrek) su bardağı)
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
Çikolatalı Kek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. 1/2 su bardağı sert kahvemi hazırladım. Tereyağımı erittim 180 gramdan 1 su bardağı eritilmiş tereyağı elde ettim.
  2. Ardından kremamı ısıttım ve bir kaseye sırayla kahve, tereyağ, krema, damla çikolata, kakao ve vanilya aromasını ekledim ve çırpma teli ile karıştırdım.
  3. Ardından yumurta ve şekeri beyazlaşana kadar çırptım akabinde yavaş yavaş hazırladığım karışımı ekledim ve karıştırdım daha sonrasında un, kabartma tozu ve tuzunu ekledim ve karıştırdım.
  4. Öncelikle fırınımı 160 derecede ısıtmaya başladım. daha sonrasında kek kalıbını margarinle heryerini yağladım ve un serpiştirdim. daha sonrasında kek kalıbına aktardım ve fırına pişirmek üzere yolladım. 50 dakika boyunca pişirdim.
  5. Keki fırından alıp, kalıbın ortasında 10 dakika soğumaya bıraktım. Akabinde tel ızgaranın üzerine karşıt çevirip kalıptan çıkarttım oda sıcaklığına gelmesini bekledim bu sırada sosunu hazırlamaya başladım.
  6. Sos tenceresine krema ve şekeri ekledim kaynama noktasına gelince irice doğradığım çikolataları ekledim ve ateşten alıp, çikolataları güzelce yedirerek karıştırdım.
  7. Sosum ağırdan akışkan hale geldi ve sıkma torbasına aktarıp kekimin her yerine gezdirdim. Deneyenler için şimdiden afiyet olsun.
Çikolatalı Kek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı