Brooklyn’deki bu yemekli partide Nijerya yemekleri ve modası bir araya geldi

Leila

Global Mod
Global Mod
2010 yılında Busayo Olupona, hem yaratıcı bir fırsat hem de mirasıyla bağlantı kurmanın bir yolu olarak geleneksel Afrika tekstillerinden elbiseler yapmaya başladığında New York’ta kurumsal finans avukatı olarak çalışıyordu. Nijeryalı bir yerli, ülkenin güneybatısındaki bir kasaba olan Ile-Ife’de yaşadı, 11 yaşına kadar ailesiyle birlikte Davis, California’ya taşındı ve babasının Afrika dininde öğretim görevlisi olarak işini üstlendi. Kaliforniya Üniversitesi, Davis. devralmak. 2013 yılında hobisini bir kariyere dönüştürmeye karar verdi ve tamamı kendi ülkesinde üretilen, bol etekli, hacimli pantolonlu ve kabarık kollu üstlü elbiseler koleksiyonu olan Busayo’yu piyasaya sürdü.

Parlak renk kombinasyonlarına olan tutkusuyla tanınan – mandalina ile ahududu, gök mavisi ile patlıcanı düşünün – 43 yaşındaki Olupona şimdi Nijerya şehirlerini vuruyor Yılda birkaç kez yerel zanaatkarlarla çalışmak için Abeokuta, Lagos ve Osogbo’ya gidiyoruz. Geçtiğimiz on yılda tasarımları Lupita Nyong’o ve Gwyneth Paltrow gibi ünlülerin üzerinde görüldü ve Neiman Marcus ve Moda Operandi gibi lüks perakendeciler tarafından satın alındı. Olupona, Brooklyn, Brownsville’deki evine döndüğünde bir buluşma düzenlemek için her fırsatı değerlendiriyor. Nijeryalı danteller ve şapkalar giymiş Shina Peters ve Kral Sunny Ade’in jùjú müziği eşliğinde anne babası ve arkadaşlarının çocukluk anılarını hatırlayarak, “Nijeryalılar iyi bir partiyi sever,” diyor. “Her şeyi kutluyoruz.”

Geçen Mart ayında soğuk bir Pazartesi akşamı Olupona iki mutlu kadeh kaldırdı: moda markasının 10. yıl dönümü ve yakın zamanda siyahların sahip olduğu markaları destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan 15 Percent Pledge tarafından tanınması. Evde misafir ağırlamak yerine, arkadaşlarını ve işinin destekçilerini, Bedford-Stuyvesant’ta bulunan ve En İyi Yeni Restoran dalında James Beard finalisti seçilen Nijerya restoranı Dept of Culture’da akşam yemeğine davet etmeye karar verdi. Güneş batarken aralarında aktrisler Adepero Oduye ve Zainab Jah’ın da bulunduğu 15 konuk; oyun yazarı Tracey Scott Wilson; görsel sanatçı Daàpo Reo; ve Brooklyn’deki Oko hidroponik çiftliğinin kurucusu Yemi Amu, şef Ayo Balogun’un kuzey-orta Nijerya mutfağına dair yaratıcı yaklaşımını tatmak için uğradı.

Yemek başlamadan önce Olupona masanın ortasına bir şişe ogogoro ya da hurma likörü koydu. ABD’de satın alması zor, Nijerya’ya yaptığı son geziden bir hatıraydı. Konuklar minyatür bardaklardan birer yudum alıp memnuniyetle iç çekerken Balogun, geleneksel salyangozlar yerine çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır bir Nijerya biber çorbası versiyonuna başladı. sonraki geldi Asaro: Balogun’un füme karides ve kerevit eklediği tatlı beyaz yer elması, domates, kırmızı çan ve habanero biber ve soğan püresi. Yemeğin ana olayı, Nijerya ev yemeklerinin bir başka temel unsuruydu: dövülmüş yam ve egusi çorbası. İkisi genellikle ayrı tabaklarda servis edilirken Balogun, öğütülmüş kavun tohumları, ıspanak, tavuk veya et suyu, kerevit, soğan ve biberle yapılan bir güveç olan egusi’yi dövülmüş yamın üzerine döktü ve sonuçta her iki çatalın da ihtiyaç duyduğu bir tabak ortaya çıktı. gerekli ve bir kaşık. (Nijeryalılar bunu genellikle elleriyle küçük yam topları yuvarlayarak, başparmaklarıyla bastırarak ve içlerine biraz çorba doldurarak yerler.) Tatlı olarak dodo (kızarmış plantain) ve Balogun’un çocukluk favorisi olan vanilyalı dondurma.

Yemekten sonra Olupona, masanın kullanılmış tabaklar ve buruşuk peçetelerle dolu olduğunu görünce mutlu oldu: “Genel olarak, bir partinin sonunda her şeyin çok düzenli görünmesi beni endişelendiriyor” diyor. “Biraz kaos istiyorum! Boş yemek tepsileri, boş bardaklar, her yerde neşeden deliye dönmüş insanlar.” Vazgeçmeye hazır olmayan tasarımcı ve konukların en az yarısı, Nostrand Bulvarı’ndan birkaç blok ötede, Olupona’nın takdir ettiği bir mahalle barı olan Paul’s’e yürüyerek partiye devam etti. “sade, gösterişsiz” havası için. Aşağıda, Nijeryalı bir yetenekle eğlenmek için ipuçları var.

kendini tamir etme

Olupona, “Nijerya yemekleri oldukça emek yoğun, bu yüzden ev sahipliği yaparken yemek siparişi vermeyi seviyorum” diyor. Daha büyük gruplar için, New York ve Philadelphia’da karakolları bulunan mobil Afrika mutfağı Divine Flavored. “İçki içmek için Astor Wines’e gidiyorum. Bütçeniz dahilinde güzel bir şarap listesi oluşturmanıza yardımcı olmakta harikalar.”

Davetli listesini hassaslaştırın

Olupona, “Şirket en önemli unsurdur” diyor. “Her zaman kişilikleri, mevcut ilişkileri veya aralarında daha derin bir bağ kurmak istediğim insanları düşünüyorum.” Kültür bölümünde Amu ve Oduye hemen birbirlerinin çalışmalarına olan hayranlıklarını dile getirirken, Reo masanın geri kalanını çocuklarla doldurdu. gözlemler, Yoruba’nın eğlendirdiği hikaye anlatma stilleri.

BYO tablo ayarları

Bir restoran züccaciye ve mutfak eşyaları sağlayabilir, ancak bu kişisel bir dokunuşu engellemez. Olupona, Kültür Bakanlığı masasını, ev koleksiyonundan, bu etkinlik için tasarladığı kağıt menülerle uyumlu, çok desenli indigo havlular ve parlak sarı peçetelerle süsledi.