Bibimbap ile Büyüyün – Haberler

Leila

Global Mod
Global Mod
Günaydın Pazar günü mutfakta yapılan bir projeden diğer günlerden daha çok keyif alıyorum. Bu, masaya hiçbir şey getirmeden 45 dakika içinde ocak başında çalışma şansı, becerilerimi geliştirebileceğim bir zaman. Çoğu zaman bu, tarifleri takip etmek yerine onları denemek için bir fırsattır. Pazar günleri teleferikle uçmak istemiyorum. Uçmak istiyorum.

Belki o da sensindir? Vivian Chan'ın yeni bibimbap tarifi (yukarıda) harika çalışıyor. Sarayın geçmişi, Kore'nin 500 yıl süren son hanedan krallığı Josean Krallığı'na kadar uzanıyor. Pek çok malzemeden oluşan bir yemeğin gösterişli bir örneğidir: Bulgogi, shiitake mantarları, fasulye filizi, ıspanak, havuç ve salatalık ile doldurulmuş, baharatlı gochujang sosuyla gezdirilmiş lezzetli bir pirinç karışımı. Isıtılmış bir tavada yemek olarak servis edilir ve ardından masada bir araya getirilir – Korece'de “bibim” “karışım” ve “bap” “pirinç” anlamına gelir – yanında kimchi bulunur.

Önerilen tarif

bibimbap

Tarifi görüntüle →

Bunu bir araya getirmek için birkaç saat ayırın ve yalnızca yemeği değil, aynı zamanda içinde yer alan işi de sevgiyle hatırlayacaksınız: ruh sanatı olarak mutfak zanaatı.

Pazar gününü de hallettiğimize göre haftanın geri kalanına geçebiliriz. …

Pazartesi

Julia Moskin, bu tarifi yıllar önce Hetty Lui McKinnon'un geliştirdiği tahinli ve pide cipsli baharatlı nohut salatasına uyarladı. Harika bir falafel sandviçinin tüm lezzetlerini (tahin, nane, biber, salatalık, kimyon ve sarımsak) eşit oranda gevrek ve yumuşak bir öğünde birleştirir. Julia'nın örneğini takip ediyorum ve pişmiş salata yerine salatanın üzerinde servis ediyorum.

Salı

İşte bir milyon yıl önce New York'taki Carlyle Oteli'nin şefinden öğrendiğim ıstakozlu bisküvi tarifim. Bunun yerine karidesle de yapabilirsiniz. Hafta içi genellikle bunu yapıyorum; daha kolay, daha ucuz ve çok daha az zaman alıyor.

Çarşamba

Melissa Clark'ın son tarifi sıcak domuz pastırması, Brüksel lahanası ve kızarmış yumurtadan yapılan klasik bir kış salatası. Bacon ve Brüksel elbette ünlü bir düet. Ancak cıvık kızarmış yumurtaların eklenmesi müziklerini daha da güzelleştiriyor.

Perşembe

Kay Chun'un köfte tarifini birçok nedenden dolayı seviyorum, ama özellikle de bir zamanlar kulak misafiri olduğum üstü kapalı bir iltifatı aklıma getirdiği için: “Basitsin ama bunu biliyorsun.” Bir köftede tam olarak aradığınız şey budur. Lezzetli bir öğle yemeği sandviçi yapmak için kalan dilimleri soteleyin.

Cuma

Ve hafta sonuna, masaya lezzetli bir yemek koymak için her zaman bir tarife ihtiyacınız olmayacağından emin olarak başlayabilirsiniz. Bazen otoriter birinin (benim!) size bir yemeğin – bu durumda hızlı bir balık çorbası – nasıl yapılacağını kabaca anlatması yeterlidir ve siz de onu nasıl doğru şekilde pişireceğinizi anlayacaksınız. Sana inanıyorum!

Haberler Cooking'de sizi bekleyen binlerce tarif daha var ve bunları okumak için abone olmanız gerekecek. Abonelikler bu gösterinin tamamını mümkün kılıyor. Henüz çıkarmadıysanız bugün bunu yapmayı düşünür müsünüz? Çok teşekkür ederim.

Teknolojimizle ilgili sorun yaşarsanız yardım için yazın. Cookingcare@Haber adresinden bize ulaşabilirsiniz; birisi size geri dönüş yapacaktır. Veya merhaba demek istersen bana yazabilirsin: foodeditor@Haber. Her mektuba cevap veremiyorum. Ama elime geçen herkesi okuyorum.

Crêpes Suzette veya süslü mısır gevreğiyle hiçbir ilgisi olmayabilir, ancak Stanley Kubrick'in 1956 yapımı gerilim filmi “The Killing” Amazon Prime'da (ve diğer birçok platformda da) ve kesinlikle izlemeye değer. Kubrick, senaryoyu kara roman yazarı Jim Thompson'la birlikte yazdı ve başrolde, evlenmeden önce son bir soygun planlayan sert bir suçlu olan Sterling Hayden yer alıyor. Bunun nasıl çalıştığını hayal edebilirsiniz.

Bu hafta New York Magazine'de Sloane Crosley'nin yeni anı kitabı “Keder İnsanlar İçindir”den bir alıntı var. Bu bir zorla giriş ve aslında kaybedilen şeyle ilgili. Ve Dean Browne'un New York Review of Books'ta fesleğen hakkında yeni bir şiiri var: “Party After The.” Her ikisini de okuyun.

Sonuçta bluegrass müzisyeni Doc Watson bugün 101 yaşında olacaktı (2012'de öldü). İşte sizin için onun “Gölgeli Korusu”. Kesinlikle uzaklaşacağım. Gelecek haftaya kadar.