1 Dilim İle Doymayacağınız Fevkalade Soğuk Baklava

Leila

Global Mod
Global Mod
1 Dilim İle Doymayacağınız Dayanılmaz Soğuk Baklava Tanımı İçin Gereçler

• 1 paket baklavalık yufka
  • 200 gram margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 300 gram ince kıyılmış fındık
Şerbeti için;

• 3,5 su bardağı süt
  • 2 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
Üzeri için;

• 80 gram kakao
  • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
1 Dilim İle Doymayacağınız Fevkalade Soğuk Baklava Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel şerbeti hazırlayarak başlayalım 2 bardak şeker 2 bardak suyla 5 dakika kaynatıyoruz kaynadıktan daha sonra kenara alıp, sütünü ekleyip, karıştırıyoruz.
  2. Sütü ekledikten daha sonra kaynatmamıza gerek yok çabucak sonrasında baklava mızı hazırlamaya başlayabiliriz bir paket yufkayı baklavayı yapacağınız fırın kabına nazaran formlu kesiyoruz. Artan kesimleri ortasında kullanacağımız için lütfen çöpe atmayalım.
  3. Yağladığımız fırın tepsisine bir kat yufka 1 kat yağ gelecek formunda 25 kat yufkayı diziyoruz orta katına ince kıyılmış fındık isteğe bakılırsa ceviz de kullanabilirsiniz isteğe bakılırsa yeşil fıstık da kullanabilirsiniz.
  4. Benim elimde yazın bahçemizdeki ağaçlardan topladığım fındıklarımız vardı ondan koydum malum trabzonlu olunca :))) geri kalan kapları da birebir biçimde bir kat yağ bir kat yufka gelecek biçimde tamamlıyoruz.
  5. Tamamladığımız baklavamızın en üstüne kalan yağımızı döküyoruz ve baklavamızı dilimliyoruz.
  6. Evvelden ısıtılmış 200 derecelik fırında denetimli bir biçimde pişiriyoruz üstü kızarıncaya kadar pişinceye kadar.
  7. Lütfen denetim edelim her fırının pişirme mühleti başkadır bu yüzden lütfen denetimli bir biçimde pişirelim benim fırınım da yaklaşık 35-40 dakikada pişti.
  8. Soğuk baklavaya soğuk şerbet gelecek halinde pişen baklavamızın birinci sıcağa çıkaracak bir biçimde bekletiyoruz yaklaşık 15 dakika falan müddette sıcaklığı çıkıyor.
  9. Soğuk baklavaya soğuk şerbet gelecek biçimde şerbetimizi ekliyoruz 2 saat buzdolabında soğuttuktan daha sonra en üst katına kakao ve pudra şekerini karıştırıp, süzgeçten yardım alarak güzelce üzerine kakaomuzu serpiyoruz.
  10. İçine koyduğumuz fındıktan artan bir ölçü fındıkla da üzerine süsleyebilirsiniz 2 saat buzdolabında beklettikten daha sonra servis edebilirsiniz afiyet olsun.
1 Dilim İle Doymayacağınız Fevkalade Soğuk Baklava Tanımı Fotoğraflı Yapılışı