Yeni yıl, daha az israf – Haber

Leila

Global Mod
Global Mod
Yeni Yıl Günü, gecikmiş kompost kutumu iade etmeye hazırlanmak için nihayet mutfak lavabosunun altını temizledim. Pandemiden önce ailem düzenli olarak kompost yapardı. Her hafta, sızdıran, biyolojik olarak parçalanabilen poşetleri kimin birkaç blok ötedeki bir bırakma noktasına sürüklemesi gerektiğini görmek için pipet çektik. Ardından konum, pandemik kilitlenme nedeniyle kapatıldı ve kovayı bodrum katına indirdik. Damlayan torbalara bir mola! Kompostlama yeniden başladığında kovayı kaldırmayı planladım. Ama bu olduğunda, biri üşüttü; fırın kurudu; Bir son tarihim vardı. Aylar geçti.

Ancak Susan Shain’in The Times’daki son makalesi beni kompost ortamıma geri döndürdü. Bir Ohio topluluğunun, sera gazlarına önemli bir katkıda bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ticari havacılıktan iki kat daha fazla emisyondan sorumlu olan gıda israfını nasıl önemli ölçüde azalttığını yazdı. Bu çok fazla emisyon demek.

Hanehalkı, diye yazıyor, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gıda israfının yüzde 39’unu, restoranlardan, bakkallardan veya çiftliklerden daha fazla oluşturuyor. Dolayısıyla değişim, yüz milyonlarca insanın yerleşik alışkanlıklarıyla, topluluk topluluk, ev ev mücadele etmek demektir.”

İstatistikler bana saklanacak yer bırakmadı. Mutfakta yaptıklarımız fark yaratabilir: yemek planları oluşturmak, listeyle alışveriş yapmak, kompost yapmak ve artıkları kullanmak.

Bu sonuncusu benim mutlu yerim. Bunu bir oyuna dönüştürüyorum, bunun ve bunun parçalarını küçük kaplarda saklıyorum ve sonra bunları gelecekteki öğünlerin tohumlarını çıkarmak için nasıl kullanacağımı buluyorum.

Bir avuç sote lahana, o kavrulmuş sebzeler, bir dilim somon fileto? Renk ve lezzet için kremalı bir risotto yapmak için parçalayın ve katlayın ya da doldurulmuş frittata için bir taban yapın (üstte).

Yarı solmuş kişniş veya maydanoz demetleri ve torbalarca bebek roka veya ıspanak her türlü çorbada kendine yer bulur, örneğin: Sağlam salatalar – salatalık veya diyelim ki dünün yeşil papayası – susamlı somon ve katsudon (Yuri!!! On Ice anime serisinde çok popüler olan domuz pirzolası kaseleri) dahil olmak üzere herhangi bir pirinç kasesi için iyi soslar yapar.

Sebze çekmecenizde renkli bir kök sebze şeridi varsa, belki de çiftçi pazarına aşırı hevesli bir yürüyüşten veya CSA kutunuzdan sürpriz bir bolluğa sahipseniz, onları ısınan, uyarlanabilir bir sebze çorbasına dönüştürebilirsiniz. Solmuş veya artık yeşilliklerinizi girin; İsveçliler, İsveçliler ve alabaşlar, içeri gelin!

Artan tatlıya gelince, bir parça Brookies veya ekmek pudingi (bayat ekmekten yapılır). Diyelim ki bu benim tatlı diş ailemde asla bir sorun değil. Her kırıntıyı afiyetle yiyoruz.

Tarifleri almak için kaydolmak istiyorsunuz. Bryan Washington’ın peynirli enchiladas’ının hazırlanmasının hipnotik ritmine kendinizi kaptırabileceğiniz Instagram, YouTube ve TikTok’ta da bize katılabilirsiniz. Her türlü teknik yardım için cookcare@Haber adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Geçen yüzyılın en büyük yeniden kullanıcılarından biri, sanatçı Joseph Cornell’di. İkinci el dükkanları taradı ve özel bir büyüye sahip olduğuna inandığı öğeler için kitapçıları kullandı – genellikle oyuncaklar veya geçmişin çocuklarının resimleri – ve ardından bunları Medici Kumar Makinesi sanat serisi gibi montajlar haline getirdi. Parçalarının toplamından çok daha büyükler ve ne zaman bir Cornell kutusu görsem, ileri dönüşümün bir süreliğine zamanın zahmetini aşabileceğini hissediyorum.

Sam Cuma günü dönecek ve Pazartesi günü burada görüşürüz.