Teremyağlı Karpuz Kek (Gıda Boyasız Ispanaklı)

Leila

Global Mod
Global Mod
Teremyağlı Karpuz Kek (Gıda Boyasız Ispanaklı) Tanımı İçin Malzemeler

Keki için;

• 4 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 150 gram ıspanak yaprağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2.5 su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
Kreması için;

• 50 gram teremyağ
  • 2.5 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1.5 yemek kaşığı nişasta
  • 1 paket vanilya
Keki ıslatmak için;

• 1 su bardağı süt
Sosu için;

• 1 paket meyveli sos
  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı nişasta
Teremyağlı Karpuz Kek (Gıda Boyasız Ispanaklı) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Keki için evvela ıspanak yapraklarını ve yağı blenderden geçiriyoruz. Kıvam alan yaprakları diğer bir kaba alıyoruz. (blenderı çıkarmışken hamuru da onda yaptım ve mikser kullanmadım)
  2. Blenderın içerisine şeker ve yumurtaları alıp beyaz bir renk alıncaya kadar çırpıyoruz.
  3. İçerisine diğer bir kaba aldığımız ıspanakları ve öbür gereçleri de ekleyerek hoş bir hamur elde ediyoruz.
  4. Kek kalıbımızın dışına alüminyum folyo sarıyoruz.Bu süreç kekin kızarmaması ve yeşil kalması için.
  5. Önceden ısıtılmış 170 derece fırına koyuyoruz kürdan ile pişip pişmediğini denetim ediyoruz.
  6. Kek pişerken kremayı hazırlıyoruz.
  7. Bir tencereye vanilya ve teremyağ hariç tüm materyalleri ekliyoruz. Kıvam alıp kaynayıncaya kadar karıştırarak pişiriyoruz.
  8. Piştikten daha sonra ocaktan alıyoruz teremyağ ve vanilyayı da ekleyip karıştırıyoruz.
  9. Meyveli sosu kremadan daha sonra hazırlıyoruz.
  10. Bu sırada kekimiz pişmiş oluyor kalıptan çıkardıktan 5 dk daha sonra süt ile ıslatıyoruz.
  11. Kremayı orta kısma yaydırıyoruz.
  12. Kremanın üzerine de sosu yaydırıyoruz.
  13. Damla çikolata ile de süsledikten daha sonra biraz dinlenmeye bırakıp servis ediyoruz. Afiyet olsun.
Teremyağlı Karpuz Kek (Gıda Boyasız Ispanaklı) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı