Osman Özköylü: Nuri Şahin Klopp’u arıyor, keşke ben de Guardiola’ya ulaşabilsem

Plotton

Active member
Osman Özköylü: Nuri Şahin Klopp’u arıyor, keşke ben de Guardiola’ya ulaşabilsem
Pendikspor’la TFF 2. Lig’de şampiyonluk yaşayan deneyimli teknik adam Osman Özköylü, Hürriyet Gazetesi’nden Uğur Yapıcı’nın sorularını yanıtladı ve gündeme dair kıymetli açıklamalarda bulundu.

Osman Özköylü röportajının tamamı:

Pendikspor birinci sefer 1. Ligde. Muvaffakiyetin mimarlarından birisi olarak his ve fikirleriniz nedir?

Kurulduktan 72 yıl daha sonra kulübümüzün en büyük başarısı 1. lige yükselmek oldu. Grubun teknik yöneticisi olarak bu biçimde bir muvaffakiyete imza atmak epey gurur ve memnunluk verici. Grubum ve futbolcularımla birlikte bu biçimde bir başarıda ismimizin geçmesi daima özeldir. Kulübümüzün bu noktaya gelmesini sağlayan liderimiz Mustafa Şahinyılmaz ve idare konseyine, Pendikspor A.Ş’nin idare heyeti lideri Mustafa Türkoğlu’na ve kulüpte yer alan herkese teşekkür etmek istiyorum. Muvaffakiyetin tadını çıkarıyoruz fakat vaktimiz dar, gelecek dönem uygun bir grup yaratmak için çalışacağız.

Semtte coşkulu bir şampiyonluk kutlaması yapıldı. Nasıl buldunuz?

Şampiyonluğa yakışır bir kutlama yaptık. Üstü açık otobüsle Pendik’te yaptığımız kent tipi ve halkın iştiraki hakikaten çok coşkuluydu. Daha evvel Erciyesspor’da ve Elazığspor’da şampiyonluklar yaşadım, ancak burada farklı bir ambiyans oldu. Pendik bir ilçe kadrosu lakin ona karşın kutlamalarda fazlaca uygundular, bizi gururlandırdılar. Teşekkür etmemiz gereken birisi de kulübümüzün eski lideri ve Pendik Belediye Lideri Ahmet Cin’dir. Maddi ve manevi kulübümüze yapabileceği her türlü fedakarlığı dönem boyunca yaptı.

Pendikspor’daki maksatlarınız büyüdü mü?

Takıma birinci geldiğimde Levent İhtilal hoca ve takımı vardı. Yaşadığı bahtsız hastalıktan dolayı hekiminin tavsiyesi üzerine idareyi bırakması gerekiyordu. Kulüp idaresindeki arkadaşlar benimle irtibata geçtiler. Levent hocanın emekleri fazlaca büyük, kısa müddette büyük iş yaptı. Biz ondan başkan bir kadro aldık ve önder kadrosu sonuca ulaştırmaya çalıştık. Geldiğim gün 2. Lig düzeyine göre yeterli bir takım vardı. Elimizden geleni yaparak kadroya katkı yapmaya çalıştık ve 20 puan farkla ligi bitirmeye beş hafta kala şampiyon olduk. Yeni adımlar atıp Pendikspor’u artık farklı bir yere ulaştırmak istiyoruz. Olağan ki şampiyon olup Üstün Lig’e çıkacağız demiyorum lakin ayakları yere sağlam basan, âlâ futbol oynayan bir ekip oluşturmaya çalışıyoruz. 1. ligde ses getiren bir Pendikspor olacak.

Yönetim ile yeni dönemin planlamasını görüştünüz mü?

Takımın yeni dönemiyle alakalı değişim sürecini konuşacağız. Hangi oyuncular gidecek, kimlerden yararlanabiliriz bunların raporlarını vereceğiz ve yöneticilerimizle bunun istişaresini yapacağız. İstediğimiz transferleri ve mevkilerini konuşacağız. Öteki yandan kulübümüzde önemli değişim çalışması başlatıldı. Alanlarımız sıfırdan yenilenecek zira uzun yıllardır birebir tabanda oynuyorduk. Tahminen yarısı hibrit çim olacak, bulunduğumuz yerden dolayı kışın karın kalma mühleti birkaç günü buluyor ve bizi epeyce engelliyor. O kaidelere imkan tanıyacak tabanlar yapmamız gerekiyor. Tesis binamız 20 yıllık ve eksiksiz yıkılıp yeni bir bina yapılacak. Yöneticilerimiz çalışmalarını devam ettiriyor, hepsini konuşuyoruz.

Ligde nasıl bir Pendikspor bakılırsaceğiz?

Ligdeki en az 8-9 ekibin Muhteşem Lig yarışında olacağı bir dönem olacak üzere görünüyor. Önümüzü görüp ona nazaran bir takım kurmamız gerekiyor. Olabilecek tüm zorluklara karşı güzel bir takım kurmak zorundayız. Transferle ilgilenen yöneticilerimizle görüşmüştük artık somut adımlar atacağız.

‘Guardiola hayranıyım’

Oyun biçiminizi ve futbolculardan beklentinizi nasıl açıklıyorsunuz?

Bizim ismimiz ve oynattığımız futbol yeteri kadar gündeme gelmedi fakat ben Guardiola hayranıyım. Barcelona’dan bugüne daima onun takipçisiyiz. Ben ve takımım daima onları takip ediyoruz ve oynattıkları oyunu kendi ligimize bakılırsa ve oyuncu profiline göre adapte etmeye çalışıyoruz. Daima hamlesi düşünen ve kazanma odaklı kadrolar oluşturmak istiyorum. Topa sahip olan, kaybettiği topu kısa müddette geri alan bir oyun yapısı oluşturmak istiyorum. Pendikspor’da da benzerini yaptık, oyuncularımız büyük keyif alıyor. Rastgele bir antrenör ismi vermeyeceğim fakat birileri bir şeyler yaptırınca gündem oluyor. Ben Elazığspor’da şampiyon olduğum 2010’dan beri bahsetmiş olduğum oyunu oynatmaya çalışıyorum. Beni yıllardır takip eden beşerler, ekibimi gördüğü vakit bana ilişkin olduğunu bilirler. Grup arkadaşlarımla birlikte hayli emek harcıyoruz, gece gündüz maç ve imaj izliyoruz. Oyuncularımıza yeni şeyler göstermeye gayret harcıyoruz. Rakipleri nasıl şaşırtabiliriz, oyun içerisinde nasıl değişiklikler yapılabilir, top bizdeyken ve kaybettiğimizde neler yapılabilir… Her ayrıntı üzerinde gelişmeye çalışıyoruz. Üst seviye ekiplerin idmanlarını izleyerek değişen futbolu takip etmeye çalışıyoruz. Kolay olmuyor, bizim oyuncularımızda geçmişten gelen alışkanlıklar var ve o alışkanlıkları terk etmek istemiyorlar. Türkiye’de topun gerisinde beklemek, topu kaptığında ise süratli hamleyle atak yapmaya alışılmış. Bu tembelliktir. Biz istediğimiz sistemi kabul ettirebiliyoruz lakin elimizdeki oyuncu kümesi epey kıymetli. Sisteme olan inanç epey değerli. Daima “Bize inanın, sisteme inanın. Bu sistem sizi farklı bir noktaya getirecek. Bu sistem sizi şampiyon yapacak.” diyorum.

Altyapı yatırımları konusunda kulübün siyasetini nasıl yorumlarsınız?

Pendikspor bilhassa pandemi öncesine kadar altyapıdan oyuncular çıkartan bir takımdı lakin şirketleşmeden daha sonra amaç bir kadro olmaya başlayınca olağan ki dışarıdan transfer sayısı fazlalaştı. Lakin altyapıya epeyce fazla kıymet veriyoruz, Pendik hudutları içerisindeki amatör gruplardan epeyce fazla oyuncu geliyor. Ben 2010 yılında buradan Elazığspor’a oyuncu transfer ettim. Burada fazlaca önemli potansiyel var. Altyapı kendi başına büyük bir iktisat ve tesis isteyen ünite. Ekonomik yapımızın biraz daha güçlenmesi ile birlikte daha tesirli çalışabileceğiz, tesislerimiz yenileniyor. Altyapı, A ekip antrenörüne bağlı olmalı lakin ülkemizde teknik yönetici istikrarı olmadığı için istediğimiz sistemi altyapıda oluşturamıyoruz. A kadroya uygulanan sistem, altyapı oyuncularına uygulanmalı ki oyuncu A kadroya çıktığı vakit sisteme alışması için beklenmesin. Türkiye’de bu biçimde bir anlayış yok, her şeyde günlük sonuçlara göre hareket ediyoruz. Bu ülkede Domenec Torrent üzere bir hoca tartışılacak vaziyete geldiyse, Abdullah Avcı’ya Beşiktaş ’tayken 15 hafta sabredilemiyorsa dönüp kendimize bakmamız lazım.

‘Jahovic epey özel ve kaliteli oyuncu’

Süper Lig gruplarından transferlerini düşündüğünüz oyuncular var mı? Jahovic’i Pendikspor formasıyla nazaranbilir miyiz?

Jahovic gündeme geldi. Menajeri ile irtibata geçilmişti, bana soruldu fikrimi söylemiş oldum. Jahovic hayli özel ve kaliteli oyuncu. Bizim ligimizde fazlaca fark yaratabilir lakin ekonomik kuralları ve oyuncunun tercihinde sonucu onlar verecek. Muhteşem Lig’den isteyeceğimiz oyuncular olursa buraya ne kadar adapte olur ve ekonomik koşulları nasıl olur? Bunların yanıtlarını liderimiz ve transfer komitesi belirleyecek.

Süper Lig’de 7, tahminen de 8 İstanbul grubu olacak. Sayının bu kadar fazla olması ligin istikrarını bozacak mı?

Çok esaslı topluluklar küme düştü ya da ortada yok. Plansızlık ve idare sıkıntılarından dolayı kulüpler borç batağına girdi. Tam aksisi örnek olarak Pendikspor A.Ş borçsuz ve sıkıntısız olarak bir yatırımcıya satıldı. Durum bu biçimde olunca bu işe girilebilir lakin bunun haricinde kulüplerin birden fazla bu biçimde değil. İstanbul, Türkiye’nin can damarı. Oyuncu transferi kolay, herkes buraya fazlaca rahat gelebiliyor. Öteki kent kadrolarına göre oyuncuları daha az maliyetle getirebiliyorlar. Londra’da da en az 6-7 grup var. Orada İstanbul ile olan durum tıpkı. bu biçimde olunca epeyce bir şey söylenemiyor.

16 Haziran’da Türkiye Futbol Federasyonu seçimleri var. Sizce yeni lider nasıl bir profil olmalı?

Milli gruplarda birlikte oynadığım Saffet Sancaklı, spor yasasının çıkması için büyük emek harcadı. Masaya yumruğunu vurabilecek bu biçimde bir figürün lider olması gerekiyor. TFF’nin başında kulüplerin daima gereksinimlerini karşılayan değil kendi yapısını oluşturmuş bir idarenin olması lazım. Federasyon kulüplere değil, kulüpler federasyona uymalı. Kulüplerin yönettiği bir TFF oluşmaya başladı. Saffet Sancaklı bu biçimde bir duruş gösteriyor.

‘Nuri Şahin Antalyaspor’daki performansı ile parlıyor’

Yeni teknik yöneticilerden kimi beğeniyorsunuz?

Nuri Şahin Antalyaspor’daki performansı ile parlıyor. Çok önemli çıkış gösterdi. Nuri Şahin ile ilgili bir makale okumuştum. Antrenör olmayı aklına koymuş ve kendisini epeyce geliştirmiş. Çok büyük hocalarla, epey büyük kadrolarla çalıştı. Grubunun maçlarını Jurgen Klopp’un analistlerine gönderip grupta görünen eksiklikler yahut artılar ile ilgili yardım alıyormuş, bunu duydum. Çok hoş bir şey bu. (Gülerek) Keşke ben de Guardiola’ya ulaşabilsem. Ancak pro lisansı olmadan ekibin başında olmasını problemli görüyorum. Lisans olarak yeterliliği olmayan insanların ekip çalıştırmasının önüne geçilmesi lazım. Bizim kadrolarımız, pro lisansı olan lakin geri planda kalmış ve işi bırakmış insanları kulübede oturtup basın toplantılarına çıkarıyor. Bunlar gerçek şeyler değil, Nuri Şahin kulübede direktif verebiliyorsa röportaj da verebilsin.

Fenerbahçe ’de İsmail Kartal yerine yabancı marka bir teknik yöneticinin geleceği belirtiliyor. Sizce İsmail Kartal’a haksızlık yapılıyor mu?

Fenerbahçe en büyük yanılgıyı Aykut Kocaman’ı göndererek yapmıştı, Ali Koç bunu söylemiş oldu. Benzeri bir yanılgıyı artık de görüyorum. Jorge Jesus epey büyük bir isim, bu hamleyi taraftarı keyifli edecek popülist bir tavır olarak görüyorum. İsmail Kartal ağzıyla kuş tutsa bir değeri yok. İsmail hoca gelirken ekibin hali ortadaydı, maalesef isminiz İsmail Kartal olunca işler bu biçimde oluyor.