Okullarda Çatışmalar: Milli Eğitim Bakanlığı Ayrımcılık Şikayetlerinin Rekor Sayısını Tutuyor

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Eğitim Bakanlığı’nın Sivil Haklar Ofisi, geçen yıl rekor sayıda ayrımcılık şikayeti kaydetti; bu, ülkeyi çalkalayan toplumsal ve siyasi çekişmenin ülkedeki okullarda nasıl yankı bulduğunun en son göstergesi.

Sağlanan rakamlara göre, geçen mali yılda – 1 Ekim 2021 ile 30 Eylül 2022 arasında – bir önceki yılın iki katından fazla ve 2016 mali yılında 16.000 şikayetle rekor kırarak ofise yaklaşık 19.000 şikayet yapıldı. departman tarafından. Artış, sivil haklar korumalarını geri alan Trump yönetimi altındaki ofise yapılan şikayetlerdeki düşüşü tersine çevirdi.

Yetkililer, şikayetlerin – en çok engellilik, ırk veya cinsiyete dayalı ayrımcılık iddiası – yüzyılın en kötü halk sağlığı krizi ve on yılların en bölücü sivil haklar iklimi sırasında biriken şikayetleri yansıttığını söylüyor. Şikayetler, okullar pandemiyle ilgili kapanışlardan kurtulmak için mücadele ederken ve ülkenin eğitim sisteminin büyük bir kısmındaki kırılganlığı gösteren azalan test puanlarına ve artan akıl sağlığı sorunlarına eklenirken kaydedildi.

Medeni haklardan sorumlu sekreter yardımcısı Catherine Lhamon, henüz kamuoyuna açıklanmayan ancak önümüzdeki aylarda ofisin yıllık raporuna yansıtılacak olan şikayet sayısındaki artışın hem cesaret verici hem de iç karartıcı olduğunu söyledi.

Bayan Lhamon, “Tazmin edilecek bir yer olarak Sivil Haklar Ofisine olan güveni yansıtıyor,” dedi. “Aynı zamanda, bebeklerimizden yolunu bulmasını istediğimiz zararın kapsamı ve hacmi astronomik.”

Eğitim Departmanı bekleyen şikayetler veya onlar tarafından başlatılan soruşturmalar hakkında yorum yapmaz, ancak ilçelerin ihlalleri ele almak için departmanla yaptığı çözüm anlaşmaları soruşturmalardan sonra kamuoyuna duyurulur. Şikayetçiler, şikayetlerinin ayrıntılarını kendileri de kamuya açıklayabilir.

Son zamanlardaki anlaşmalardan bir örnek, bakanlıktan düzeltmesi istenen kargaşanın bir anlık görüntüsünü sunuyor.

Kredi… The New York Times için Dee Dwyer

“Bebeklerimizin gezinmesini istediğimiz zararın kapsamı ve hacmi astronomik.”

Catherine Lhamon, sivil haklar için eğitim bakan yardımcısı

Aralık ayında Iowa’da, Ottumwa Community School District, departman yetkililerinin, bölgenin bir Siyahi ortaokul öğrencisini beyaz bir sınıf da dahil olmak üzere “ırksal olarak düşmanca bir ortam oluşturacak kadar yaygın olan ırksal tacizden” korumada başarısız olduğunu belirlemesinin ardından bir dizi reformu kabul etti. 2020’de Minneapolis’te George Floyd’un beyaz bir polis memuru tarafından öldürülmesiyle alay ederek Siyahi öğrencinin huzurunda bir Gatorade şişesinin üzerine diz çöküp “Nefes alamıyor” diyen öğrenci.

Eylül ayında Arizona’da, Peoria Unified School District’teki yetkililer, departmanın beyaz öğrencilerin “Heil Hitler” selamı verdiğini, defterlerdeki öğrenci yüzlerinin fotoğraflarına gamalı haç çizdiğini ve Asyalı öğrencileri Asya karşıtı hakaretlerle taciz ettiğini tespit ettikten sonra reformları kabul etti.

ABD Okulları ve Eğitimi hakkında daha fazla bilgi

• Müfredat Savaşları: Yeni bir araştırmaya göre, çoğu Amerikalı yerel okullarından memnun. Ancak bir konu bölücü olmaya devam ediyor: çocuklara cinsiyet çeşitliliği ve LGBTQ hakları hakkında eğitim vermek.
  • İklim Değişikliğini Öğretmek: Birçok ortaokul bilim standardı, iklim değişikliğinden açıkça bahsetmez. Ancak bazı eğitimciler bunu derslere entegre etmenin yollarını buluyor.
  • Düşen Puanlar:Ulusal Eğitimde İlerleme Değerlendirmesi’ne göre, çoğu eyaletteki ABD’li öğrenciler, pandemi başladığından beri matematik ve okumada rahatsız edici gerilemeler yaşadı.
  • Öğretmen Eksikliği: Pandemi bazı bölgelerde acil öğretmen arayışı yaratırken, her ilçede öğretmen açığı yok. İşte oyundaki faktörler.
Her iki durumda da reformlar, öğrencileri ayrımcılığı fark etmeleri ve bildirmeleri konusunda eğitmeyi ve buna nasıl tepki verecekleri konusunda okul personelini eğitmeyi içeriyordu. Iowa’da bölge, siyahi öğrencinin ebeveynlerine öğrencinin taciz sonucu ihtiyaç duyduğu terapi için geri ödeme yapmayı da kabul etti.

Geçen yılki şikayetlerin çoğu, önceki yıllarda olduğu gibi, engelli öğrencilere karşı ayrımcılık yapıldığını iddia ediyor – okulların okulların kapanması sırasında bu tür öğrencilere hizmet vermemesi nedeniyle salgın sırasında okulların federal incelemeye tabi tutulmasıyla içinde bulundukları kötü durum daha görünür hale gelen bir nüfus.

Colorado’da avukatlar, engelli öğrencilerin harap karavanlarda akranlarından ayrılması da dahil olmak üzere bir dizi ihlale atıfta bulunarak şikayette bulundu. Arizona’da şikayetler, engelli öğrencilerin diğer öğrenciler ve personel tarafından zorbalığa uğradığını ve engellilikle ilgili davranışlar nedeniyle orantısız bir şekilde disipline edildiğini iddia ediyor.

Engelli Ebeveyn Avukatları ve Avukatları Konseyi’nin CEO’su Denise Marshall, “Aileler, geri döndüğümüzde gerçekten bir şeylerin değişebileceğini düşündüler ve bunun yerine birçok aile, çocuklarını her zaman yüzüstü bırakan aynı bürokrasilerle sıkışıp kaldı” dedi. hak savunuculuğu grubu. “Üyelerimizden gördüğümüz şey, kamu eğitiminin şu anda içinde bulunduğu kaos olarak gördükleri şey hakkında birilerinin bir şeyler yapması için çaresiz olduklarıdır.”

Bakanlığa yapılan en yüksek profilli şikayetlerden bazıları, yetişkinler tarafından yürütülen kültür savaşlarının ulusun çocuklarını nasıl etkilediğini gösteriyor.

Ebeveynler ve topluluk üyeleri, geçen yıl Ashburn, Va.’da trans öğrencilerle ilgili politikaların tartışıldığı bir Loudoun County okul yönetim kurulu toplantısında bağırıyorlardı. Kredi… Evelyn Hockstein/Reuters

Bazı sivil haklar grupları, eski Başkan Donald J. Trump’ı Amerika’nın okullarında bir hoşgörüsüzlük atmosferi yaratmakla suçluyor. Ülkenin kölelik tarihini en aza indirmeye çalışan “yurtsever eğitim” dediği şeyi teşvik etmesi, muhafazakar politika yapıcıları kitapların yasaklanması, müfredatların gözden geçirilmesi ve çeşitlilik programlarına meydan okunması da dahil olmak üzere bir dizi çabayı desteklemeye teşvik etti.

200’den fazla sivil haklar grubundan oluşan bir koalisyon olan Sivil ve İnsan Hakları Liderlik Konferansı’nda eğitim eşitliği kıdemli program direktörü Liz King, “Hoşgörüsüz davranışların normalleştirilmesini hafife alamayız” dedi. “Ve çocukların öğrenmelerine izin verilen şeylere yönelik saldırıları, çocukların okul gününü deneyimleme biçimlerinden ayırmak imkansız olurdu.”

Bakanlık, NAACP Kanunî Savunma Fonu’nun, devlet okullarında ırksal eğitim konusunda ateşli bir ulusal savaşın merkezinde, ağırlıklı olarak beyazların yaşadığı varlıklı bir banliyö olan Southlake, Teksas’taki Carroll Bağımsız Okul Bölgesi aleyhine açtığı şikayet de dahil olmak üzere dört şikayeti araştırıyor. NBC News podcast serisi “Southlake” tarafından belgelenmiştir.

NAACP şikayeti, bölgenin öğrencilerin ırk, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı tacizini yıllarca nasıl görmezden geldiğini ayrıntılarıyla anlattı. Raporda, siyah öğrencilerin ırkçı hakaretlere maruz kaldığı ve bir LGBTQ öğrenciye yönelik gey karşıtı hakaretlerin fiziksel şiddete dönüştüğü belirtildi. Rapora göre öğrencinin intihar düşünceleri vardı ve ailesi sonunda bölgeden çekildi.

Bölge, yaptığı açıklamada, soruşturmayla tam işbirliği içinde olduğunu ve yöneticilerinin “zorbalık, ayrımcılık ve taciz olaylarını tutarlı ve etkili bir şekilde ele almak” için “önemli adımlar attığını” söyledi.

Southlake’de Yasal Savunma Fonu tarafından temsil edilen Siyah ebeveynler grubunun bir üyesi olan Russell Maryland, medeni haklar şikayetinin ilçede uzlaşma için son umutlardan biri olduğunu söyledi. Her Ejderha için Kültürel ve Irksal Eşitlik veya CREED olarak bilinen grubun üyeleri, öğrenciler arasında yaygın olan ırkçı tacizin ele alınmasına yardımcı olmak için bölgenin görevlendirdiği bir plan üzerinde yıllarca çalıştı, ancak muhafazakar bir grubun tepkisi üzerine planı terk etti. ebeveynler. Grup, Eğitim Bakanlığı Sivil Haklar Ofisi’nin zorunlu reformlara yardımcı olacağını umuyor.

Maryland, “Yalnızca bu toplumdaki dışlanmış çocukları korumakla kalmayacak, aynı zamanda tüm çocukları okul sisteminden ayrıldıklarında nasıl en iyi vatandaşlar olacakları konusunda eğitecek, arzu edilen bir plan istiyoruz” dedi.

Kredi… The New York Times için Zerb Mellish

“Her zamanki gibi iş yapmaya geri döndük. Kibir gibiydi. Çocuklar cesaretlenmiş hissederler; ebeveynler cesaretlenmiş hissediyorlar.”

Thomas Harvey, solda, Russell Maryland, ebeveynler Southlake, Teksas’ta

Diğer ırk ayrımcılığı şikayetleri, okulların sistemik ırkçılığı ele almadaki rolleri hakkındaki bir tartışmayı yansıtıyor. Muhafazakar uzmanlar bu tür çabaları “beyin yıkama” olarak kınadığından ve ağırlıklı olarak beyaz ebeveynler, ırkın çocuklarının eğitiminde büyük bir rol oynayıp oynamadığını sorguladığından, George Floyd’un öldürülmesinden sonra ırkla ilgili ulusal hesaplaşma sırasında uzun süredir devam eden birkaç çeşitlilik ve dahil etme çabası mercek altına alındı. .

Bir grup, Eğitimi Savunan Ebeveynler, geçtiğimiz yıl Medeni Haklar Yasası’nın VI. Başlığının ve 14. Değişikliğin eşit koruma maddesinin potansiyel ihlalleri olduğu gerekçesiyle ülke çapındaki okullarda çeşitlilik, eşitlik ve kaynaştırma programlarına karşı birkaç şikayette bulundu. Yasaları ihlal ettiğini iddia ettikleri programlar arasında, Colorado’da bir “Renkli Aileler Oyun Alanı Gecesi” ve Illinois’de reklamı yapılan bir “Renk Öğrencileri Alan Gezisi Fırsatı” vardı.

2021’de Parents Defending Education’ı kuran Nicole Neily, “Irk bilincine sahip politikalara geçiş, okulların, olmaması gerektiğine inandığımız halde, şeylere bilinçli olarak ırk enjekte ettiği anlamına geliyor” dedi.

Bayan Neily, “Korkunç adaletsizlikler yaşanıyor” diye ekledi. “Ama her şeye kimlik aşılamaya yönelik bu devam eden saplantının, gerçek adaletsizliğin olduğu yeri neredeyse baltalayacağından endişeleniyorum.”

Departman ayrıca, cinsiyete dayalı ayrımcılığı yasaklayan federal yasa olan Başlık IX’u ihlal ederek transgender ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı iddiasında bulunan şikayetlerin sayısında keskin bir artış gördü.

LGBTQ hakları savunucuları, şikayet hacminin hem nüfusun artan görünürlüğünü hem de onları korumak için tasarlanan yasalara yönelik tepkileri yansıttığını söylüyor. Son yıllarda muhafazakarlar, bir kültür savaşı meselesi olarak trans haklarına odaklandı ve devlet liderleri, trans bireyleri hedef alan yüzlerce yasa tasarısını dosyalamak için acele etti. Savunuculara göre, bu tür çabalar yalnızca öğrencilerin cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimlerine dayalı olarak daha fazla taciz edilmesini körüklemekle kalmadı, aynı zamanda eğitimcilerin bunu durdurma isteği üzerinde caydırıcı bir etki yaptı.

Eyalet yasama direktörü ve İnsan Hakları Kampanyası kıdemli danışmanı Cathryn Oakley, “Bütün bu retoriğin insanları korkuttuğunu düşünüyorum” dedi. “Merhamet ve saygı korkunç derecede politik hale geldi.”

Pennsylvania’daki Central Bucks Okul Bölgesi’ndeki Lenape Ortaokulunda uzun süredir sosyal bilgiler öğretmeni olan Andrew Burgess, okulda zorbalığa uğrayan transseksüel bir öğrenci adına şikayette bulunduğunda bu dersi zor yoldan öğrendi.

Bay Burgess’in 6 Mayıs günü saat 11:30’da federal müfettişlerle konuşması planlandı, ancak aynı gün ve saatte bölge yetkilileriyle bir toplantıya çağrıldı ve derhal görevden uzaklaştırıldı, meslektaşlarıyla iletişim kurması yasaklandı ve kendisine eşlik edildi. tesisten.

Bay Burgess’in uzaklaştırılması, toplum onu desteklemek için bir araya gelirken bölgede bir dizi protestoyu ateşledi. ACLU’nun eyalet şubesi tarafından bölgeye karşı açılan bir başka şikayette, oradaki LGBTQ öğrenciler için “düşmanca” bir ortam olduğu iddia edildi.

Kredi… The New York Times için Rachel Wisniewski

“Birçok eğitimci endişe ve korku duygusuyla mücadele ediyor. Kendimi çok ayrıcalıklı hissettim çünkü sonunda topluluk üyelerinin beni desteklemek için toplanmasını sağladım.”

Andrew Burgess, sosyal bilgiler öğretmeni

Eğitim Departmanı şu anda bir misilleme önlemi olarak uzaklaştırmayı araştırıyor.

İstemeden başka bir okula nakledilen Bay Burgess bir röportajda, “Yöneticilerimin verdiğim karardan memnun olmasını beklemiyordum ama bunun bir eğitimci olarak benim sorumluluğum olduğunu hissettim” dedi. “Ancak bu bilginin farkına varırsam ve oturmasına izin verirsem suç ortağı olacağımdan endişelendim.”

Bölge yetkilileri, Bay Burgess’in bir LGBTQ öğrencisine yardım ettiği için uzaklaştırıldığını yalanladı, ancak yaptığı açıklamada bölgenin “ayrımcılık iddialarını çok ciddiye aldığını” ve kendi soruşturmasını yürüttüğünü söyledi.

Artan şikayetlerin ortasında, Eğitim Departmanı’nın medeni haklar ofisindeki personel azaldı veya durdu, bu da şikayetçiler için uzun süredir bir hayal kırıklığı kaynağı olan geciken soruşturma sürelerine eklendi.

Medeni haklar savunucuları, ofisin misyonunu gayrimeşrulaştırmaya çalıştıklarını söyledikleri yerel ve federal liderlerin artan düşmanlığından da endişe duyuyorlar.

Bay Burgess’in askıya alınıp sonra nakledildiği Central Bucks Bölgesi’nde okul yönetim kurulu başkanı, ACLU şikayetini “partizan, siyasi bir araç” olarak eleştirdi ve kurulun, Bill McSwain liderliğindeki çok güçlü bir kanuni ekibi işe aldığını duyurdu. Trump tarafından atanan ABD avukatı. Bay McSwain, geçen yıl Cumhuriyetçilerin eyalet valisi adaylığını aramayı başaramadı ve kampanyası sırasında bir ortaokul cinsiyet ve cinsellik ittifak grubunu “solcu siyasi beyin yıkama” olarak adlandırdığı için ateş altında kaldı.

Southlake soruşturmalarına yanıt olarak, Meclis ve Senato Eğitim Komitelerinin üst düzey üyeleri de dahil olmak üzere Kongre’nin Cumhuriyetçi üyeleri, bakanlığa, yerel liderler tarafından ifade edilen, bakanlığın “bu şikayeti siyasi amaçlı bir soruşturma başlatmak için kullanacağı” yönündeki endişelerini dile getiren bir mektup gönderdiler. ebeveynleri bu yönetimin politikalarına katılmayan gelişen bir bölge.”

Bayan Lhamon’a göre şikayet hacmi, okul topluluklarında medeni hakların ne ve nasıl ve kimler için geçerli olduğu konusundaki tartışmaların çeşitliliğini yansıtıyor. Ofisin tarafsız bir bilgi bulucu olarak misyonunun sarsılmayacağını söyledi.

“Daha fazla insanın bize dönmesinden onur duyuyorum” dedi.