Ocakta saatlerce vakit harcamayan 3 vejetaryen güveç tarifi

Leila

Global Mod
Global Mod
Soğuk bir kış akşamında, buharın yükseldiği ve havaya kokuların yayıldığı, yavaşça kaynayan bir tencere güveç, rahat memnuniyetin simgesidir.

Güveç, buğulama ve çorba arasındaki çizgi ince ve oldukça özneldir: bazen sadece birkaç kaşık dolusu et suyu büyük fark yaratır. Bana göre, bir güvecin çatalla yenebilecek kadar kalın olması, ancak bol miktarda kadifemsi sosla kaplanması ve kasenin dibinde bir parça çıtır ekmekle (veya ıslatılmış) kolayca silinebilecek bir su birikintisi bırakması gerekir. pirinç konservesi ile birlikte). , makarna veya patates püresi).

Ama tencerede ne var? Popüler bir cevap, aromatik bir banyoda hafifçe kaynayan et, sığır eti, kuzu eti veya domuz eti olabilir. Ancak diğer birçok malzeme de uzun ve yavaş pişirmeden faydalanır ve bir tencere nohut veya pancar da mutfağınızı güzelce canlandıracak ve karnınızı tavuk veya sığır eti kadar doyurucu bir şekilde dolduracaktır. Son yıllarda daha az et yediğim için, kendimi ve ailemi buz gibi gecelere karşı silahlandırmak için sıklıkla sebze bazlı güveçlere yöneliyorum.

Tamamen sebzeli güveçlerin bir avantajı, genellikle etli güveçlerden daha çabuk pişmeleridir; geleneksel olarak gerekli olan sert parçaların yumuşatılması saatler alabilir. Aksi takdirde sebze güveçleri, et dolgulu güveçlere benzer şekilde hazırlanır. Kıyılmış aromatik sebzeler veya alliumdan oluşan bir baz sotelenir, ardından sıvı ve diğer sebzeler veya fasulye veya tahıllar eklenir ve karışım yumuşayana kadar pişirilir. Tenceredeki patates veya fasulye gibi nişastalı malzemeler, et suyunun koyulaşmasına, zengin ve kremsi olmasına yardımcı olur. Et suyu veya şarap tadı arttırır.

Buradaki üç yemeğin her birinin, neyin mümkün olduğunu gösteren kendi karakteri var.

En kalın, en doyurucu yemek, bir saatten fazla birlikte pişirilen kırmızı mercimek ve arpadan oluşur. Bu, arpa taneleri şişip yumuşarken mercimeğe tamamen parçalanması için yeterli zaman verir. Baharatlar, rezene ve pırasa kokuya karmaşıklık katıyor. Sıvı miktarını ayarlamaktan çekinmeyin: biraz daha fazlası çorbayı daha sulu ve çorbaya benzer hale getirir, kaşıkla yemeye uygundur. Veya arpanın tüm suyu emebilmesi ve bölünmesinin kolaylaşması için biraz bekletin.

Bir sonraki tarifte, her şey kaynadıkça sosu parçalayıp koyulaştıran tatlı patatesler başrolü oynuyor. Tatları, derinlik için soya sosu ve shiitake mantarları, kızarmış bir nota için susam yağı ve baharat için pirinç şarabı sirkesi ve taze zencefil dahil olmak üzere bir Japon nimonosuna dayandırdım. Bu güvece tofuyu iki şekilde ekliyorum. Birazını soya sosunda marine edip yumuşak, yumuşak bir kıvam elde etmek için güveçte karıştırıyorum. Geri kalanı altın rengi kahverengi olana kadar çıtır çıtırdır ve garnitür olarak üstüne kaşıkla dökülür.

Bu güveçlerin en hızlısı, bol miktarda kızartılmış sarımsak ve pul biberle tatlandırılmış, beyaz fasulye ve konserve domates karışımıdır. Yaklaşık yarım saatte hazır, hızlı ve mutfak dostu bir ikramdır. İsteğe bağlı pastırma, güveçte bir miktar lezzet katabilir, ancak zaten tamamen doyurucudur; ev konforu tam olarak güvecin en iyi yaptığı şeydir.