Matbu gazeteleri bir de bana sorun

AliDayı

New member
Her semtin şayet olmazsa olmazı gazete bayileri son senelerda medyanın matbuattan dijitale dönüşmesiyle birlikte teker teker kapanmaya başladı. örneğin Taksim ve Kadıköy ile özdeşleşen iki büyük gazete bayisinin geçtiğimiz senelerda kapanması okurlar tarafınca hüzünle karşılanmıştı. Çocukluk senelerından bu yana bayilerden gazete satın alan sadık okurlardan biri olan Dr. İsmail Maraş ise bu durumdan etkilenenlerden yalnızca biri. Zira o hastalık derecesinde gazete ve mecmuaları takip eden, bunları okumak için süratli okuma kursuna bile yazılan bir manada profesyonel bir gazete okuru. İsmail Beyefendi Kadıköy Caddebostan’da oturuyor ve Üsküdar’daki iş yerine her sabah gelirken kesinlikle bayiye uğruyor. Lakin artık günlük gazetelerin hepsinin toplu satın alacağı bir gazete bayisinin kalmamasından kaygılı. Bu işe ise kendine nazaran bir tahlil bulmuş. “Hangi gazete hangi mecmua hangi bayiye geliyor biliyorum. Sabah bir kaçını akşam ise geri kalan bayileri gezip eksiklerimi tamamlıyorum” diyen İsmail Beyefendi için okumak bir tutku. O denli ki 40 yıldır gittiği gazete bayi sahipleri İsmail Beyefendisi fazlaca yeterli tanıyor ve sadık müşterilerine ihtimam gösteriyor. örneğin Caddebostan’da her gün tıpkı saatte uğradığı bayinin sahibi İsmail Beyin dönüş saatini ezberlemiş. Maraş’ın gazetelerini hazırlayıp onun dönüşünü bekliyor ve arabası kırmızı ışıkta durduğunda birkaç saniye ortasında hazırladığı paketi teslim etmesi gerektiğini biliyor.

Dr. Nüzhet Ziyal ödül daha sonrası Akupunktur öğrencileriyle bir arada

AYDA 5 BİN LİRA OKUMA MASRAFIM

İsmail Beyefendi yıllardır hasılatının da mesaisinin de bir kısmını gazete ve mecmualar için ayırdığını söylüyor. Kabaca yaptığı harcamanın bir hesabını birlikte çıkarıyoruz: “Aylık aldığım kitapları da dâhil edersek mecmua ve gazetelere 2-3 bin lira, kitaplarla birlikte 4-5 bin lira karımdan ayırıyorum” diyen İsmail Beyefendi gazete bayilerine ayırdığı bu mesaiden de farklı zevk alan bir okur. “Abone olunca konuta geliyor o da hoş bir hizmet ancak ben dergimi ve gazetemi bayiden gidip almaktan keyif alıyorum” diyerek bu zevkten kendini yoksun etmek istemediğini söylüyor. Pekala internetle ortası nasıl? Dijital yayınları da tıpkı merakla takip ediyor mu? “Pekiyi değil” diyor. Zira okurken elindeki kalemle satırları çizmek ve beğendiği yazıları makasla kesip dosyalamaktan farklı bir haz alıyor.

İsmail Beyin gazete ve mecmua alma tutkusu çocukluk günlerine kadar uzanıyor. Ortaokul senelerında okul harçlığıyla tertipli olarak günlük gazete ve mecmua almaya başladığını söylüyor. Bu alışkanlık gün geçtikçe bir hastalığa dönüşmüş. “Almazsam kendimi berbat hissederim” diyerek hislerini açıklıyor. Bugün günde ortalama 15-16 gazete ayda ise 7-8 mecmua satın aldığını belirten İsmail Beyefendi, kitapevlerine de kesinlikle yolunu düşürdüğünü kelamlarına ekliyor.

Dr. İsmail Maraş

40 YILLIK SIKI OKUR

Gazeteleri baştan sona okusa da sıhhat haberleri İsmail Beyin özel ilgi alanını oluşturuyor. Sıhhat alanında yazılan her makaleyi, köşe yazısını okuyup gerek görüyorsa kesip dosyalıyor. Bu iş için günde birkaç saatini ayırıyor. Bu haberlerden oluşan dev bir arşivi varmış hatta. Sıhhatle bu kadar yakın ilgilenmesi mesleğiyle de alakalı aslında. Uzun yıllardır akupunktur alanında çalışan İsmail Beyin bu alana yönelmesi de bir gazete kupürüyle olmuş. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1977 yılında muvaffakiyetle bitiren Dr. İsmail Maraş bir gün bir gazetede okuduğu haberle akupunktura merak sarmış. Dr. Maraş’ın tıbba bakışını da değiştiren bu haber Kadıköy Moda’da hastalarına akupunktur tedavisi uygulayan Uz. Dr. Nüzhet Ziyal hocanın kıssasını anlatıyormuş. 2019 yılına kadar hastalarını tedavi eden ve 97 yaşında vefat eden Dr. Ziyal, ülkemizin birinci Göğüs-İç Hastalıkları Uzmanı ve önde gelen tıp hekimlerinden biri olarak çağdaş tıpla tamamlayıcı tıbbı buluşturan bir isim. Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten daha sonra Londra’da kızının bir arkadaşı yardımıyla haberdar olduğu akupunktur tedavisini öğrenmek için Antalya’daki villasını satarak evvel Japonya’ya giderek burada Dr. Masako Ono ile tanışmış. Ondan akupunkturla ilgili eğitim alan Ziyal sonrasındasında da Çin’e giderek kendini bu alanda daha da geliştirmiş. İstanbul’a döndüğünde ise bu alanla verdiği kurslarla hekimler yetiştirmiş. Akupunktur alanında tıbbi başarısı ise 80’li senelerda gazetelerde geniş yer bulmuş.

AKAPUNKTUR EĞİTİMİ

Dr. Maraş da, daha Tıp Fakültesi 3. sınıfta bir araştırma mecmuasında gördüğü haberde akupunktur tedavisine merak salmış. Haberde İngiltere›de bir hekimin, hastasının migrenini akupunktur iğneleriyle tedavi ettiği yazıyormuş. Bu merak, dilek ve istek Uz. Dr. Nüzhet hocadaki bilgi birikimiyle buluşunca, Nüzhet Hocanın yanında aralıksız beş yıl çalışmış. 1993 yılında hocasına “biz de akupunktur eğitimini başlatalım” teklifini hocası kabul edince 1993 yılında Türkiye’de birinci vakit içinderda 55 tabibe akupunktur sertifika kursu başlatılmış. Sertifikalar Sıhhat Bakanlığınca onaylanmış.hemen sonrasında hocasından müsaade isteyen İsmail Beyefendi Akupunktur olarak Bahçeşehir, Kadıköy Fenerbahçe, Çamlıca, Gebze ve Adapazarı şubelerinde biroldukca meslektaşına akupunktur eğitimi vermiş. Bugün de Maraş Sıhhat merkezinde mesleğini uygularken bir yandan da “modern tıpla tamamlayıcı tıbbı buluşturan birinci isimlerden birisi de benim hocamdı” diye o günleri anlatıyor.

Maraş akupunktur mesleğiyle ilgili haberleri ise kesinlikle kesip saklıyor. Muayenehanesindeki odasında gazete yığınları ve okuma koltuğu dikkatimi çekiyor. Gazetelerde sıhhat haberleri kadar İsmail Beyin ilgisini çeken öteki bir şey daha var: Taziye ilanları. “Bir de kesinlikle taziye ilanlarını dikkatlice okur ve ünlü isimler için verilmiş taziye ilanlarını keser saklarım, vakit zaman ben de ilan veririm” diyen İsmail Beyefendi biriktirdiği taziye ilanlarından bahsederken ekliyor: “Bu yüzden matbu gazetelerin benim için yeri başka.”

Hocası Dr. Nüzhet Ziyal’e nakupunktur seansı uygularken

Masasının üstünün büyük kısmı farklı lisanlarda yayın yapan yeni bilimsel dergilerle dolu. “Dergileri hayli okuduğum için bir sohbette yeni çıkan bir kitapla ilgili kesinlikle bilgim vardır. Sıhhat ve bilim üzerine yazılan kitaplardaki bilgiler genelde benim için yeni bir şey değildir. O bilgilerle ilgili yazılan makaleleri zira daha evvel okumuşumdur” diyen İsmail Beyefendi şu biçimde devam ediyor: “Benim bilime ve sıhhate ilgimi bilen arkadaşlarım yabancı lisanda yayın yapan mecmualarda sıhhatle ilgili yeni bir haber, makale var ise kesinlikle haber verirler ve ben de satın alıp çeviri ettiririm.” İsmail Beyefendiye, matbu gazete ve mecmuaların geleceğiyle ilgili öngörüsünü soruyorum. Kendinden çok emin olarak şu değerlendirmeyi yapıyor: “Ben dünyanın dijitalleşmeye yanlışsız kaydığını düşünmüyorum. Bir furya olarak bu değişim yükselse de gazete ve mecmualar de bayiler de daima yaşayacaktır. O sayfaları teker teker açıp okumanın, elinde kalemle satır altlarını çizmenin, gazete kupürünü kesip saklamanın keyfini dijital dünyada yaşayamazsınız. Bu ortada bir hayli muharrir dijitalde ulaşamadığı yazısını arşivimden almak için vakit zaman beni arıyor. Benim matbu arşivim dijitalden hayli daha sağlam ve emniyetli.”