Künefe (Videolu)

Leila

Global Mod
Global Mod
Künefe Tanımı İçin Malzemeler

• 100 gram kadayıf
  • 100 gram peynir
  • 50 gram tereyağı
  • 1 çay kaşığı pekmez
Şerbeti için;

• 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı şeker
Künefe Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Önce şerbetimizi hazırlayalım ki soğusun.
  2. Tencereye su ve şekeri koyup 5 dakika kaynatalım, çabucak tüketileceği için limon koymaya gerek yok. daha sonra soğumaya bırakalım.
  3. Tel kadayıfları bıçakla kıyalım.
  4. Tel kadayıfların yapışan kısımları var ise ayıralım.
  5. Künefeyi ocak üzerinde yahut fırında olmak üzere iki biçimde pişirebiliriz. Ocak üzerinde yapacaksak künefe kabına pekmezle karıştırdığımız yumuşak tereyağı ile çokça yağlayalım.
  6. Kadayıfın yarısını künefe kabına bastırıp sıkışmasını sağlayalım.
  7. Üzerine tuzsuz eriyen peynirimizden koyalım. (dil peyniri, mozarella, köy peyniri, kaşar vb kullanılabilir).
  8. Kenarlara yapışmaması için 1-2 cm boşluk kalacak biçimde peyniri yerleştirelim.
  9. Üzerine peynirleri büsbütün kapatacak biçimde kadayıfı koyup bir daha bastıralım. Gerekirse biraz tartı koyup sıkışmasını sağlayalım.
  10. Fırında yapacaksak yağı eritip kadayıflara dökelim, harmanlayalım. bir daha birebir biçimde yağlanmış kaba koyup bastıralım, fırında pişirelim.
  11. Ben ocak üzerinde yaptım. Elimiz yanmayacak biçimde çevirerek kısık ateşte pişirelim.
  12. Kenarlardan denetim edelim, renk alınca bir daha tıpkı boyutta yağladığımız künefe kabına karşıt çevirip o yüzünü de pişirelim.
  13. Künefemiz sıcakken soğuk şerbeti üzerine dökelim.
  14. Yeşil fıstık ile üzerini süsleyerek sıcak servis edelim. Herkese afiyet olsun, sevgiyle kalın.
Künefe Tanımı Fotoğraflı Yapılışı