Kıyır Kıyır Kalburabastı

Leila

Global Mod
Global Mod
Kıyır Kıyır Kalburabastı Tanımı İçin Materyaller

• 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 3 yemek kaşığı irmik
  • Yarım paket margarin yahut tereyağı
  • 1,5 çay kaşığı karbonat
  • 2-3 damla limon suyu
  • 3,5 su bardağı un
Şerbeti için;

• 2,5 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 1-2 damla limon suyu
İç gereci için ;

• Ceviz
Kıyır Kıyır Kalburabastı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Merhabalar evvela tatlımın şerbeti için şeker ve suyu tencereye alıp kaynattım.
  2. Altını kapatmaya yakın bir kaç damla limon ekleyip bir taşım kaynatıp soğuması için dinlenmeye bıraktım.
  3. Akabinde tatlımın hamuru için uygun bir kaba un ve irmiği alıp kaşık sayesinde karıştırdım.
  4. Oda sıcaklığındaki tereyağımın üzerine limon damlatıp,sırasıyla karbonat,süt,sıvı yağ ve son olarak yoğurdunu ekleyip güzelce yoğurdum.
  5. Yağlı kağıt sermiş olduğum fırın tepsime hamurumdan ceviz büyüklüğünde kesimler kopartıp elimle yuvarlayıp,silikon nihale altlığının üzerine koyup elimle, bastırarak açtım.
  6. Akabinde ortasına ceviz koyup hamurun kenarlarını ortada birleştirerek içe gerçek kapattım.
  7. Hal verdiğim kurabiyemi karşıt çevirerek fırın tepsime yerleştirdim.
  8. bu türlü tüm hamurumu şekillendirip önce ısıtmış olduğum 180 derece fırında 25 dakika pişirdim.
  9. Pişen kalburabastılarımın birinci sıcaklığı çıktıktan daha sonra şerbetini döktüm.
  10. Buzdolabında 2-3 saat dinlendirdikten daha sonra üzerini antep fıstığı ile süsleyip konuklarıma soğuk servis ettim. Deneyeceklere afiyet olsun. Sevgiler ????.
Kıyır Kıyır Kalburabastı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı