İyiyi, doğruyu ve hoşu bulma sanatı: Bilgelik

AliDayı

New member
Ünlü psikiyatris tProf. Dr. Nevzat Tarhan, yeni kitap serisiyle günlük hayatımızın bir kesimi olan bilgeliği ele alıyor. Timaş Yayınları’ndan çıkan Bilgelik Psikolojisi 1 ve 2 kitapları, bilgeliğin yalnızca kelamda ve soyut bir hal olarak kalmaması, günlük ömrümüzün bir kesimi olması gerektiğini anlatıyor. Müellif, bu iki yapıtla 21. yüzyılın en temel pahası olarak gördüğü bilgeliği masaya yatırıyor.

Serinin birinci kitabı Bilgelik Pisikolojisi 1, kuantum daha sonrası periyotta bilimin ulaştığı bilgiler ışığında inancın rasyonel akılla ortak temellerini irdeliyor. Bilgeliği; âlâ, hakikat ve hoşu bulma sanatı olarak tanım eden Tarhan, çalışmayı tamamlayıcı mahiyetteki ikinci kitapta da nasıl karar verdiğimizin ve denetim hissimizi nasıl yöneteceğimizin peşine düşüyor.

21. yüzyıla deva olacak bir teklif

Global adalet ve barış için bilgeliğin koşul olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bilhassa kuantum daha sonrası devirde bilimin sunduğu bilgilerle Yaradılış Teorisi içindeki benzerlikleri gösteriyor. Tarhan, bilgeliğin dinamiklerine, aile, toplum ve liderlik hususları özelinde pratik hayata aktarılmasına ve tasavvufla bağına dair geniş kapsamlı bilgiler verirken, teori ve pratiği bir ortaya getirerek yüzyılımıza deva olabilecek bir teklif sunuyor.