Hindistan cevizi sütü ile nasıl pişirilir

Leila

Global Mod
Global Mod
Malzemeler söz konusu olduğunda mevsimselliğe ve tazeliğe ne kadar bayılırsam da mutfağımda kutsal olan bir avuç konserve var. Hindistan cevizi sütü de bunlardan biri.

Pek çok yemek için kremsi ancak süt içermeyen bir temel olan bu ürün, sayısız köri ve güveç, çorba ve pilavlara hafif tatlı lezzetini ve zenginliğini katıyor ve eşsiz kokusuyla baş döndürücü bir sıcak çikolata yaratıyor.

Şu anda ona ne kadar güvendiğimi (ve hayatımda giderek daha fazla insan süt ürünlerinden uzak durdukça) düşündüğümüzde, Hindistan cevizi sütünün kesinlikle bir Kendin Yap seçeneği olduğu bir dönem vardı. Süpermarketler piña coladas için tatlı hindistan cevizi kreması satıyor, ancak bugün çok şükür her yerde bulunan şekersiz şeyler değil.

Örneğin, Julie Sahni'nin Classic Indian Cooking adlı yemek kitabından Malai Murgh'u (Hindistan Cevizli Krema Soslu Tavuk) yapmak istersem, bütün, olgun bir hindistancevizi ile başlamam gerekiyordu.

Sıvıyı boşaltmak için “gözleri” (hindistancevizi kabuğundaki üç girinti) deldikten sonra (bu karanlık günlerde hindistancevizi suyunu böyle alıyordunuz), topu sert kahverengi kabuğu patlayana kadar yarım saat pişirdim. Daha sonra eti kestim, mutfak robotunda rendeledim, rendelenmiş parçaları yarım saat daha kaynar suda beklettim, karışımı püre haline getirdim, soğumaya bıraktım, süzdüm ve tülbent içine sıktım ve birkaç saat sonra iki kutu Hindistan cevizi sütüne eşdeğer.

Bu ev yapımı hindistancevizi sütü konserve olandan daha mı iyiydi? Gerçekten hatırlamıyorum. Ancak kilerimde tüm konserve balıkların (başka bir kutsal temel gıda) yanında birkaç konserve olmasaydı, onu neredeyse bu kadar kullanmayacağımı biliyorum.

Bu tarifler, konserve hindistan cevizi sütünün neşesine ve hafifliğine saygı duruşunda bulunuyor ve her biri onun yumuşak karakterini farklı şekillerde vurguluyor.

Bu siyah fasulye çorbasında, hindistancevizi sütünün pürüzsüzlüğü, fasulye ve kimyonun dünyevi yapısını yumuşatıyor ve dilimlenmiş jalapeños'un ateşli tadıyla tezat oluşturuyor. Hindistan cevizi sütü ayrıca et suyunu zarif bir şekilde ipeksi ve çok doyurucu hale getirir.

Mısır ekmeğine normal süt yerine hindistancevizi sütü eklenir, bu da ekmeğe fındıksı bir koku ve özellikle yumuşak, kek benzeri bir kırıntı verir. Ve tatlılık seviyesini damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Gereken tüm esmer şekeri eklemek onu tatlıya doğru yönlendirecektir, ancak lezzetin sağlam kalması için daha azını da kullanabilirsiniz. Ben tereyağı istesem de, hindistancevizi yağı da aynı şekilde işe yarıyor ve bu süt ürünlerini serbest bırakıyor.

Hindistan cevizi sütüne ve tava yemeklerine olan sevgim göz önüne alındığında, ikisini birleştirmenin bir yolunu bulmam sürpriz değil. Tatlı patates küplerini ve kalın pembe karidesleri zencefil-hindistan cevizi sütüyle kaplıyorum ve ardından patatesler kadifemsi yumuşaklığa ve karidesler tamamen sulu olana kadar her şeyi (önce patates ve daha sonra karides) fırına koyuyorum. Hindistan cevizi sütü patateslerin kenarlarının karamelleşmesine neden olur ve karidese daha da tatlı bir tat verir.

Hindistan cevizi sütü bu yemeklerin yıldızı olmayabilir ama her birini kendisinin mümkün olan en iyi versiyonu haline getiriyor.