Harun Tekin: Eyüpspor’u oynatmamaya oynuyorlar

Plotton

Active member
Harun Tekin: Eyüpspor’u oynatmamaya oynuyorlar
Spor Toto 1. Lig takımlarından Eyüpspor’un deneyimli file bekçisi Harun Tekin, Spor Arena’da Barlas Ateşli’nin konuğu oldu.

Bursaspor’daki unutulmaz senelerından Fenerbahçe macerasına, önder Eyüpspor’un şampiyonluk inancından Mor ve Ötesi’nden Harun Tekin’le olan isim benzerliğine kadar biroldukça hususa değinen başarılı eldiven, samimi açıklamalarda bulundu.

Harun Tekin ayrıyeten son devirde Üstün Lig’de sıkça kıyaslanan Altay Bayındır ve Uğurcan Çakır rekabeti hakkında da konuştu.

8 yıllık Bursaspor serüveninin akabinde Fenerbahçe mecarası, akabinde Kasımpaşa ve Eyüpspor… Biroldukca kişi bu sonucunı şaşkınlıkla karşıladı. Eyüpspor tertibini seçmendeki temel etken neydi?

Benim de yeni bir heyecana gereksinimim vardı. Eyüpspor’un kısa ve uzun vadedeki amaçları, liderimizin isteği ve şahsi amaçları beni heyecanlandırdı. Yeni bir yapılanma var bu kulüpte. Şu ana kadar da epey memnunum burada olduğum için. Benim de hedeflerim var, inşallah bu gayelere daima birlikte ulaşırız.

Süper Lig’de uzun yıllar forma giymiş biri olarak 1. Lig’le içindeki farklar neler, anlatır mısın?

Uzun müddet Üstün Lig’de oynadım. Bayadır bu ligde oynamadım, 12-13 sene evvel oynadım bir alt ligde. Burada epey çabaya dayalı, her grubun her grubu yenebilme potansiyeli var. Biz de birinci haftalarda zorlandık, şu an başarılı gidiyoruz lakin kazandığımız maçlarda da zorlandık. Zira güzel bir gayret var, rakipler de size karşı çaba ediyor. Bizim de güzel bir takımımız var fakat amaç kadro olduğumuz için zorlanıyoruz. Zira daima oynatmamaya yönelik oynuyorlar. Bunu yavaş yavaş aştığımızı düşünüyorum.

Süper Lig deneyimi olan ve daha evvel Muhteşem Lig’de fazlaca kez karşılaştığın oyuncular burada. Gruptaki atmosferi, kulüp ortamını ve Eyüpspor’un Harika Lig’e çıkma talihini nasıl görüyorsun?

Geldiğimiz günden beri hoş bir ortamımız var. Kamp devri ve ligin başlamasıyla birlikte ortamımız hiç bir vakit bozulmadı. çok yeterli gidiyor, tesislerimiz yeni ve hayli hoş. Burada söylemiş olduğiniz üzere Harika Lig’de oynamış meslekli hayli oyuncu var. Ben de fazlaca düzgün yerlerde oynadım ve tesis manasında hakikaten hiç bir zorluk yaşamadık. Hakikaten hoş dizayn edilmiş, hoş bir alanımız var. Ortamımız fazlaca düzgün. Lige de âlâ başladığımızı düşünüyorum. aslına bakarsan kaliteli bir takımımız var. Değerli olan kadro olmak. Grup olduğumuz sürece gayeye ulaşabileceğimizi düşünüyorum ben.

Şampiyonluk yolundaki rakipleriniz için ne dersin? Kimler yarışın ortasında olur?

İyi takımlar kurmuş gruplar var. Kadro söylem etmek istemiyorum. Sıkıntı geçecek, kolay olmayacak. Her şampiyonluk zordur. Bizim de amaçlarımız var, tabi ki de şampiyon olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Kaliteli de bir takımımız var lakin dediğim üzere aslına bakarsan birinci haftalarda da gördük kolay maçlar olmuyor. Daima zorlanıyoruz lakin kazandık epeyce şükür. Bundan daha sonra bizim için daha yeterli olacağını düşünüyorum. Daha âlâ bir ekip olduğumuzu düşünüyorum bu 6 haftada.

Fenerbahçe devrine dönmek istiyorum. Kulübün yeni bir yapılanma içine girdiği ve Philipp Cocu’nun ekibin başına geldiği periyotta transferin gerçekleşti. Muvaffakiyet niye gelmedi? Mesleğinde bir dönüm noktası oldu mu?

Fenerbahçe’ye gidiş sürecimde hakikaten… Bursaspor’da 8 sene oynamıştım. Orada da epey başarılı olmuştum. Transfer dönemimde söylemiş olduğiniz üzere yeni bir yapılanma vardı Fenerbahçe’de. O yıllar sıkıntı geçmişti nitekim. Makûs gitmiştik 1-2 sene. Ekip olarak âlâ bir şey verememiştik. 3 yıl oynadım Fenerbahçe’de ve kontratım bitti, ayrıldım. sonrasındasında Kasımpaşa’ya gittim. Her futbolcu için birtakım dönüm noktaları vardır. Benim Bursaspor’dan Fenerbahçe’ye gitmem, Fenerbahçe’den Kasımpaşa’ya gitmem hepsi birer dönüm noktası. Fakat benim şu an hedeflerim var, 33 yaşındayım daha. Elimden geleni yapıp oynayabildiğim sürece oynamak istiyorum.

Altay Bayındır’la rekabet arasındaydin. Onun hakkında neler dersin? Altay’ı Fenerbahçe daha sonrası onu nerede görüyorsun?

Altay kardeşim birinci transfer olduğunda da gözlemlediğim epeyce yetenekli olduğuydu aslına bakarsan. birlikte iki hoş sene geçirdik. Çok çalışkan, efendi ve düzgün bir insan. Görüşüyoruz her vakit. Her vakit başarılı olmasını diliyorum ve olacağına da inanıyorum. Önünde uzun yıllar var. aslına bakarsanız âlâ bir yerde oynuyor. aslına bakarsan konuşuyoruz ve kendisi de her şeyin şuurunda. Bence yurt haricinde oynaması gerekiyor. Burada misyonunu tamamladıktan daha sonra, gelişmenini tamamladıktan daha sonra yurt haricinde oynaması gerekiyor. Avrupa’da hoş bir kulüpte oynaması gerektiğini düşünüyorum.

Altay Bayındır demişken bir kaleci gözünden Uğurcan Çakır yorumu da alabilir miyim? Altay’la hayli fazla kıyaslanıyor…

Uğurcan da epeyce uygun bir kaleci. esasen muvaffakiyetleri şu an ortada. Şampiyonluk da yaşadı. Bence onun da amacı Avrupa olmalı. esasen ikisi de âlâ kulüplerde oynuyorlar. Vakti geldiğinde yurt haricinde yeterli kulüplerde devam etmelerini isterim. İkisinde de o potansiyel olduğunu düşünüyorum ben.

Kalecilikten teknik yöneticiliğe geçen isimlere epeyce alışık değiliz. Bu manada Türk futbolunun en başarılı ismi Şenol Güneş, yakın tarihte ise Volkan Demirel var. Senin uzun vadede bu biçimde bir düşüncen var mı?

Genelde kaleciler teknik yönetici olmuyor lakin bence daha uygun olma potansiyelleri var. Geriden biz oyunu daha güzel gördüğümüz için daha yeterli tahlil ediyoruz. Tabi ki bu bir şey değil fakat başarılı olabilirler. Daha erken lakin benim de kendimce fikirlerim, planlarım var. Tabi ki ben de âlâ bir teknik yönetici olmak isterim vakti geldiği vakit. Lakin birinci amacım oynayabildiğim kadar uzun müddet Futbol oynamak.

Bursaspor son senelerda çalkantılı günler geçiriyor. Bu sürecin niçini ve sorumlusu sence kim? Ali Akman’ın transfer süreci fazlaca tartışılmıştı, bu mevzu hakkında ne düşünüyorsun?

Bursaspor’un yeri bende her vakit başka. 8 sene futbol oynadım ve belirli bir yerlere gelmemde büyük rol oynamıştır. Hoş yıllar geçirdim uygunuyla, kötüsüyle. Tabi ki de Bursaspor’un bu durumda bulunmasına üzülüyorum. Bu liglerde olmayı hak etmiyor. Lakin birtakım yanlış şeyler de oldu bu duruma gelmesinde. söylemiş olduğiniz üzere altyapıdan epey fazla oyuncu çıkıyor. Lakin muhakkak bir müddetden daha sonra, ikinci lige kadar düştükten daha sonra oyuncular da oynuyor fakat muhakkak maksatları oluyor. Onlar da doğal olarak ayrılmak istiyor. Bursaspor topluluğu da biraz şeydir, taraftarı da Vakıfköy’e epeyce ehemmiyet verdiği için oyuncular bu türlü ayrıldığı vakit kimi düşünceler çıkıyor. Oyuncular da kendilerini düşünerek profesyonel olarak bu türlü ayrılıklara gidiyorlar. Daha da oyuncu çıkar lakin nereye kadar çıkar bilmiyorum. Bu süreçte inşallah daha güzel durumlara gelirler. Temennim o.

Bursaspor’un yaşadığı sorunlar Türk futbolunun sıkıntılarının bir yansıması mı?

Sonuç olarak baktığımızda koskoca bir topluluk, şampiyon olmuş bir topluluk 2. Lig’e kadar düşünüyorsa tabi ki de bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi yönetimseldir. Bu kadar borç, bu kadar para harcıyorsunuz ve 2. Lig’e kadar düşüyorsunuz. bu biçimde düşünüyorum ben. Tabi ki oynayan oyuncular da muhakkak bir uğraş ediyor, düşüyorsunuz ancak baktığınız vakit 2. Lig’e kadar yanlışın nerede olduğu muhakkaktır.

Kulüpler sıkıntı durumdayken diğer ekibe transfer olan oyuncular genelde eleştiriliyor ve ‘hain’ ilan ediliyor. Sence oyuncular da taraftarlar üzere duygusal davranıp ekiplerinde mı kalmalı yoksa profesyonel düşünüp teklifleri kıymetlendirmeli mi?

Altyapıdan çıkan oyuncular için, ben de uzun mühlet orada oynadım lakin makul bir para kazandırarak ayrılmak durumunda kaldı. Fenerbahçe makul bir para ödedi ve ben de transfer oldum. Bunlar işin tabiatında var. Ben 8 sene oynamıştım ve muhakkak şeyleri tamamlamıştım orada. Uzun bir süre oynadım, kaptanlık yaptım. Muhakkak bir para da kazandırdım. Ben içim rahat bir biçimde ayrıldım lakin tabi ki de öteki türlü olduğu vakit oyuncu da kendini düşünmek zorunda. Onlar için de bir şey diyemem ancak taraftarlar da üzülüyor bu mevzuda. Bilhassa Bursaspor topluluğu ve taraftarı bu hususta biraz hassastır. Oyuncu da kendini profesyonel olarak kendi şebir daha bakmak zorunda.

Son senelerda kaleciden başlayarak oyun kurma modeli moda oldu. Bu ekolün temsilcisi olan teknik yöneticilerin bunu kimi vakit abarttığını görüyoruz. Sahanın ortasındaki bir kaleci olarak bu oyun üslubuyla ilgili ne düşünüyorsun?

Yani bence değerli bir şey topun bizde kalması. Önde oynayan ve kazanmak isteyen grup için geriden oyun kurmak değerlidir. Lakin bence de epeyce abartılıyor. kimi vakit işte kalenin ortasında pas yapmak falan hayli riskli oluyor. Sonuçta gol de yiyebilirsiniz. Gol de atabilirsiniz lakin sonuçta bence fazlaca bu biçimde kalenin ağzında pas yapmak fazlaca gereksiz. Lakin olağan oyun kurulurken, oyun akışında geriden oyun kurmak epeyce kıymetli. Kalecinin de bunun ortasında olması gerektiğini düşünüyorum ancak sizin de söylemiş olduğiniz üzere fazlaca geride oyun kurmak bence anlamsız.

Mor ve Ötesi’nden Harun Tekin’le değişik bir isim benzerliğin var. Bu tesadüfle ilgili olarak başına gelen enteresan bir olay var mı?

kimi vakit karıştırılıyor, o denli hayli denk geldi. Mor ve Ötesi de bir küme olduğu için kimi vakit solisti tanımayanlar oluyor. Tanıyanlar da oluyor. Karışıklık oluyor kimi vakit. O denli epey anım olmadı fakat toplumsal medyada karıştıran oluyor.