Fıstıklı cheesecake 2 şekilde nasıl yapılır: kolay ve çarpıcı

Leila

Global Mod
Global Mod
Yoğun kokusuyla baştan çıkarıcı ve narin antep fıstığı, parlak yeşil cazibesini kremalı puflara, kruvasanlara, latte ve kokteyllere ekleyerek keyifli anlar yaşıyor. Peki zengin ve leziz tatlıların zamansız kraliçesi cheesecake'de nasıl bir lezzet olur diye merak ettim. Bunu öğrenmek için, fıstıklı cheesecake'i YouTube programım “Shortcut vs. Showstopper”ın son bölümünün teması haline getirdim; burada başlığa sadık kalarak bir tarifin iki versiyonunu sunuyorum: herkesin yapabileceği basit bir versiyon ve daha karmaşık, dikkatleri üzerine çekmesi garantili özel bir versiyon.

Amacım, fıstığın karmaşık ve anlaşılması zor karakterini yakalayan ve onu tüm kavrulmuş ihtişamıyla sergileyen iki farklı tarif geliştirmekti. Kısayol versiyonunun basit, erişilebilir olması ve aynı derecede abartılı ve mükemmele doğru zaman alıcı olabilecek (sonuçlar buna değdiği sürece) göz alıcıyla rekabet edebilmesi gerekiyordu.

Gösteriş stratejisi açık görünüyordu. Bulabildiğim en taze, en kaliteli antep fıstıklarını aldım, onları ezerek ezdim ve en sevdiğim cheesecake hamuruna ekledim.

Ancak evde çiğ kuruyemişlerin öğütülmesinin, taneciksiz, pürüzsüz bir macun üretemeyeceğini keşfettim. Antep fıstıklarını haşlamak ve ardından her bir cevizin kabuklarını elle dikkatlice soymak zorunda kaldım. Bezelye ayıklamak gibi yavaş ve meşakkatli bir işti ama daha kirliydi. Ve dürüst olmak gerekirse, ortaya çıkan macun, kremsi ve lezzetli olmasına rağmen, mağazadan satın alınan bir kavanoz fıstık ezmesi kadar iyi değildi.

Şans eseri, yüksek kaliteli fıstık ezmesi kavanozları internette mevcuttur. Evet, çiğ kuruyemişlerden daha pahalıdırlar ama sizi saatlerce çalışmaktan kurtarırlar.

Cam macunum geldiğinde, dilimlendiğinde son derece güzel görünen iki katman (biri beyaz, diğeri yeşil) oluşturmak için bunu krem peynir bazlı cheesecake tarifine karıştırdım.

Ayrıca aerodinamik bir pişirme yöntemi kullandım. Her zamanki su banyosu yerine pastayı daha uzun bir süre (70 ila 90 dakika) düşük bir fırına koyuyorum. Bu, yaylı bir tavayı buharlı, damlayan suyun içine ve dışına doğru hareket ettirmek zorunda kalmadan klasik ipeksi dokuyu yarattı.

Şaşırtıcı bir şekilde, kısayol tarifini kırmak daha zordu. Kolaylık olsun diye pişmeden cheesecake denemek istedim. Ancak süpermarket malzemelerini kullanarak bu eşsiz fıstık lezzetine nasıl ulaşacağımdan emin değildim.

Önce bir kutu fıstıklı pudingi, ardından fıstıklı sütü (iyi stoklanmış süt içermeyen süt bölümünde badem sütünün yanında) denedim. Hiçbirinin tadı gerçek fıstık gibi değildi. Dondurucu bölümünün önünden geçmek çözüm önerdi. Fırınlanmayan cheesecake hamuruna eklenen eritilmiş fıstıklı dondurma veya gelato, fıstık ezmesinin maliyetinin çok altında bir fiyata bana tam olarak aradığım parfümlü, incelikli tadı hemen verdi.

Dondurmanın veya gelatonun markası burada önemli bir fark yaratıyor. Bazı markalar antep fıstığı yerine aroma ve ekstraktlar kullanıyor. Bu nedenle satın almadan önce etiketi okuyun.

Sonuçta her iki cheesecake de mükemmeldi ve antep fıstığının çeşitliliğini gözler önüne seriyordu. Kısayol versiyonu daha hafif, daha parlak ve daha hoş kokuluydu. Gösterişli etki daha zengindi, daha yoğundu ve dil üzerinde daha yoğun bir his uyandırıyordu.

Hangisi sizin için doğru? Bu sizin zevkinize ve ne kadar zaman ve para yatırmak istediğinize bağlıdır. Veya ikisini birden deneyin; Antep fıstığı çok iyi tanınmaya değer bir fındıktır.