Chicken Doria’nın yatıştırıcı, sevimsiz cazibesi

Leila

Global Mod
Global Mod
Doria, Japonya’da dolambaçlı bir yoldan hayatıma girdi: Osaka’nın Doyama semtinde bir akşam drag gösterisinden, bir randevudan ve tökezleyerek bir süpermarkete girdikten sonra, mevcut ilk paket için dondurucuya uzandım. Hazır yemek istedim; Tabii ki pişirilmesi gereken bir yemek aldım. Kiraladığım daireye dönene kadar sıcak Doria kasesini bir tabağa koyabildim.

Tarif: Tavuk Doria

Daha da sert pirinçle eritilmiş mozzarella jeli. Baharat mevcuttu ama pek baskın değildi. Her ağız dolusu, yemeğin etli kıvrımlarına sıkışmış etli tavuk dilimleri verdi ve katman katman lezzet tamamen beklenmedik ama derinden hoş geldi. Şansımı fark ettiğimde yavaş yavaş beni uyandırdı – ve şehre bakan bir terasta doriamı bitirdim ve üzerime şafak sökerken yemeğin geri kalanını topladım.

Doria ile tekrar karşılaşmadan önce bir yıl daha geçti, bu sefer bir arkadaşımın evinde, akşam yemeği sohbeti takımyıldızı etrafında başka bir devrimde gezinirken. Bir kez olsun, gece yarısı kahvaltı tacolarına meraklı değildik. Tüm Tayland noktalarımız kapatıldı. Ama pirinç, roux için süt ve vadesinden yaklaşık 40 saniye önce bırakılan bir paket tavuk budu vardı. Bir sosu bir araya getirmek, o sosu pirincin üzerine koymak ve hepsini fırına atmak muhtemelen fazla çaba gerektirmez. Aynen öyle oldu. İlk lokmalarımız, önümüzdeki birkaç ay boyunca buzdolabının ıvır zıvırını nasıl kullanacağımız sorusunu ortadan kaldırdı. Hâlâ dumanı tüten Doria’dan ağzımızı yelpazeleyerek “Vay canına” ve “Ne oluyor” diye mırıldandık.

Japonya hakkında daha fazla bilgi
  • “Suşi Terörizmi”: Çoğu insan, bir restoranın ortak kullanılan soya sosu şişesinden içmenin iğrenç olduğu konusunda hemfikirdir. Ama suç mu? Suçüstü yakalanan Japon bir gencin viral bir videosu, hayal gücünü sınar.
  • Bir yolsuzluk skandalı: Japon savcılar, Tokyo 2020 Olimpiyatlarının arkasındaki itici güçlerden biri olan bir reklam şirketi olan Dentsu’yu, oyunlara giden halka açık ihale sürecini atlatmak için komplo kurmakla suçladı.
  • Bir video oyun okulu: Japonya’nın ilk espor okulu, profesyonel oyuncular yetiştireceğini düşündü. Bunun yerine, beklenmedik bir demografiyi çekti: devamsız öğrenciler.
  • ekonomik büyüme: Dünyanın en sıkı sınır kontrollerinden bazılarının altında geçen iki yıldan fazla bir sürenin ardından, Japonya’daki turistik yerler aşırı kalabalık. Bu iş için iyiydi.
Doria’nın yapısı graten ile paraleldir, ancak lezzet profili Batılı kuzeninden farklıdır: kremsi, tuzlu bir sos (genellikle beyaz veya domates, tüccarın tercihi), havuç, soğan ve mantarların yanında sotelenen bir pirinç yatağının üzerine katlanır. Tavuk içeri girdikten sonra yemeğiniz tonkatsu sosu ve baharatlı Japon hardalı ile tatlandırılır. Aşırı hıza çıkan yemek, çıtır çıtır, ağzınızda eriyen mükemmellik için ızgara peynirle doldurulur.

Hangout için bir araya getirme ihtimalim en yüksek olan yemek.
1930’larda bir deniz ürünü yemeği olarak icat edilen doria artık Japonya’nın her yerinde bulunabilir: Kissat’lardan (geleneksel kahvehaneler) yoshoku lokantalarına (Japon batı tarzı restoranlar) ev mutfaklarına.

Birçok yönden, bu, rahat yemeğin vücut bulmuş halidir: zaten orada olanla hızla birleşen mutluluk. Sonuç olarak, Doria çok esnektir: tabii ki yemek, protein yerine karides veya deniz tarağı kullanılarak deniz ürünleri ile pişirilebilir. Ya da havuç, patates ve ıspanak eklenmiş tamamen vejetaryen bir güveci tercih edebilirsiniz. Ya da bir çıkmazdaysanız, makul bir şekilde stoklanmış bir pazarda bulabileceğiniz altı veya yedi malzemeye yoğunlaştırılabilir.

Bu, büyük olasılıkla bir buluşma için bir araya getireceğim yemek ve gerçekten rahatsız etmemem gerektiği söylendiğinde aptalca başımı salladım (eğer yapmadıysam). Ve ne zaman başkaları için yemek pişirsem şu sorular gelmeye devam ediyor: Graten mi? (Çoğunlukla.) Ama İtalyan değil mi? (Hayır.) Kulağa İtalyanca gelmiyorsa. (Eh.) Ama o da tamamen farklı ve lezzetli bir şey mi? (Kesinlikle.)

Birkaç yıl önce, bir Covid dalgasının ortasında, annem Teksas’taki eski dairemi ziyaret etmek için uçtu. Ona ne pişireceğimden emin değildim. En son romanımın düzenlemeleri üzerinde çalışıyordum ve rahatlık için köri udon girdabında yedim. Ancak yarım kalmış işler oldukça iyi bir Doria’da bir araya gelirdi. Her zamanki tarifimi değiştirmenin yolları bile vardı: ıspanak başka bir doku bileşeni sağladı, birden fazla peynir daha karmaşık bir ısırık sağladı. Pişirmeyi ve pastel renkli tabaklara yemeği yerleştirmeyi bitirdiğimde, o zamanlar böyle tarif etmesem de birçok farklı zaman çizelgesinin çöktüğü bir andı.

Doria’yı pişirirken – eğer herhangi bir şey pişirirseniz – kendi hikayenizin tarifle nasıl birleştiğini düşünmek işe yarar. Her bir malzeme ellerinize dokunduğunda, içeriği sizinkiyle evlidir: Benim doria’m tuhaf yemekler, rahatlıklar ve yastıklardır. Yakınsayan hikayesi sorunsuz bir şekilde sizinkine akan bir yemek. Tarih böyle olabilir ve tarifler de öyle olabilir.

Bununla birlikte, dil genellikle anı kaçırır. Ama Doria’mızdan birkaç ısırık aldıktan sonra annem tarifin nereden geldiğini sordu; Bu temelde aynı türden bir duygu: Senin için çok şey ifade eden bu şey artık benim bir parçam ve artık benim için çok şey ifade ediyor.