Camper English okuyuculara en iyi dondurmayı nasıl yapacaklarını öğretiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Camper English’in dondurma takıntısı tam tersiyle başladı: kaynar su.

San Francisco’nun zanaat-kokteyl sıcak noktasında yaşayan bir yazar olarak, muhteşem kristal buzla soğutulmuş içeceklerin tadını çıkarmak için uzun saatler harcadı. Ancak bu tür saf taşlar, birinci sınıf ticari buz makinelerine sahip olmayan ev barmeni için ulaşılamazdı. Bay English için bu kabul edilemez bir durumdu.

“Barmenlerden berrak buz yapmakla ilgili duyduğum teorileri doğrulamaya veya çürütmeye çalıştım” dedi.

Şimdi, Bay English’in Red Lightning Books aracılığıyla 23 Mayıs’ta çıkan yeni kitabı The Ice Book ile, herhangi bir kokteyl tutkununun evde berrak buza hakim olmasını mümkün kıldı. Dondurulmuş yiyecek bilgisinin tamamı, bazı dondurma kokteyli tarifleriyle birlikte kitabına girdi. (Şeffaf bir buz kasesi yapmak ister misiniz? Yardım geldi.)

Araştırması basitçe başladı. Bay English, berrak buz elde etmenin kolay bir yolunun suyu dondurmadan önce kaynatmak olduğunu her zaman duymuştu.

“Aslında işe yaramıyor” dedi.

Bu, bir dizi buz deneyini ateşledi. Musluk suyunu dondurdu. Damıtılmış suyu dondurdu. Buzu defalarca eritip yeniden dondurdu. Şeffaf buzun kutsal kâsesini ararken, suyu çeşitli boyut ve şekillerde hava geçirmez kaplarda dondurdu. Ama hiçbir şey işe yaramadı; Buz her zaman bulutluydu.

Sonra bir buluş: Soğuk havanın olduğu yüzeyden başlayarak gölün dibine kadar göllerin donma şeklini taklit eden bir süreç olan yönlü dondurmayı kullandı. Bu, havayı ve sudaki safsızlıkları aşağı iterek buzun bulanıklaşmasına neden olur ve üstte berrak buz bırakır.

Bay English, evde bu doğal fenomeni, yalıtımlı, sert kenarlı bir soğutucuyu suyla doldurarak ve kapağı açık olarak dondurucuya koyarak, esasen küçük bir donmuş göl yaratarak başardı. Daha sonra bir ekmek bıçağı, bir buz kıracağı ve bir tokmak kullanarak bloğu daha küçük küpler halinde kesti. Sonunda başarı.

NY, Binghamton’da büyüyen, Boston Üniversitesi’nden fizik diploması alan ve 1999’da San Francisco gece hayatı hakkında incelemeler yazmaya başlayan Bay English, 2009’da bulgularını web sitesi Alcademics’te yayınlamaya başladı.

Popüler Holy City Handcraft Instagram hesabını yöneten Miguel Buencamino, “Kampçıyı evde berrak buz yapmanın vaftiz babası olarak görüyorum” dedi. 2018’de Bay Buencamino, takipçilerinin dondurma eğitimlerine olan yoğun ilgisine her yıl Ocak ayında yayınlanan beslemesinde #ClearIceWeek ile yanıt verdi ve diğer buz meraklılarını çalışmalarını çevrimiçi yayınlamaya teşvik etti.

Ohio’da bir tıp doktoru olan Ryan Zullo, coşkulu bir #ClearIceWeek katılımcısı. Karısının ona verdiği buz topu presi hayal kırıklığı yaratacak kadar bulutlu toplar ürettiğinde, çözüm için internette arama yaptı ve hemen Mr. English’in web sitesini buldu. 2020’nin başlarında, Corona kilitlenmelerinin zirvesinde, Instagram hesabı Really Ice to Meet You’yu başlattı.

57.000’den fazla Instagram takipçisi olan Bay Zullo, “O andan itibaren, evdeki tüm kokteyllerimde sadece el yapımı, el oyması şeffaf buz kullandım” dedi. Gönderilerinde sık sık Bay English’i “kestiğim son temiz buz partisi için onayını almak için” etiketler. Her zaman bir yanıt alır.

Bay English, Clear Ice müjdesini her zaman ilgi uyandıran video ortamı aracılığıyla yaydıkları için bu sosyal medya etkileyicilerini övüyor. “Daha önce beni takip ettikleri yerde şimdi onları takip ediyorum” dedi.

Karantina hobilerine ve kokteyl estetiğine rağmen şunu sormak gerekiyor: Neden uğraşalım? Şeffaf buz gerçekten yaşam kalitesine bu kadar katkı sağlıyor mu?

Bay English’in kitabının ilk birkaç cümlesinde bir karşıt görüş ileri sürülüyor: “Aynı şeyi pizza, simit, bira veya yenilebilir veya yenmez diğer herhangi bir şey -dökme demir tava, şef bıçağı veya kristal şarap kadehi- için söyleyebilirsiniz. ” takıntılı olduğumuz şey. En sevdiğimiz basit şeylerin en iyi versiyonunu istiyoruz.”

Val Kilmer’in Iceman’ı tarafından dünyanın en iyi kokteylleri arasında gösterilmesi Bay English için karışık bir nimetti. Geçen yıl, tıp ve alkol arasındaki asırlık ilişkiyi anlatan ve tamamlanması üç yıl süren, bıkmadan usanmadan araştırılan Doctors and Distillers adlı kitabı yayımladı.