Burası Avrupa’nın yeni kokteyl başkenti mi?

Leila

Global Mod
Global Mod
Belgrad Köktel Kulübü

Bir gece 23:30 civarında Old Town ve Dorcol’un buluştuğu, konuşkan tarzı bir bar olan Beogradski Koktel Klub’un dışındaki zili çaldım. Kapının yanındaki karartılmış bir pencere kayarak açıldı ve ortak mal sahibi ve barmen Filip İvanoviç kafasını dışarı çıkardı. Gülümseyip camı çarptı ve kapı gıcırdayarak açıldı. “Selam kardeşim!” o bana söyledi. Bu sadece ikinci ziyaretimdi ama işte yine o Sırp misafirperverliğiydi.

İlk ziyaretimde bir Kleka gazozu denemiştim ve rakıya başka neler karıştırabileceğini görmek istedim. Bay İvanoviç bir bardak cin, armut rakısı, armut likörü, mürver çiçeği likörü, greyfurt suyu ve soda koydu. İvanoviç, “İtalyanların Campari ve Amaro’su varsa, Amerikalıların Bourbon’u, Karayiplerin romu varsa, bizde de rakı var” dedi.

2017’de açılan 16 kişilik dar bar, özel bir kulüp hissi veriyor. Arka planda caz çalarken, Bay İvanoviç ve kardeşi Uros İvanoviç müdavimlerle sohbet ediyor. Kokteyllerin tarihi konusunda tutkulu olan Filip, sık sık 1920’lerin Belgradlı barmeni Bay Vujic’i hatırlıyor. Barda, Paris’teki Harry’s New York Bar’dan Harry McElhone’un 1927 tarihli Barflies and Cocktails: 300 Recipes adlı kitabının yeniden basımı da dahil olmak üzere eski kokteyl kitaplarından oluşan bir koleksiyon bile var.

Bir akşam Riddle Bar’dan Bay Ruzicic oradaydı ve Belgrad bar sahnesinin geleceğini tartışmaya başladık. Son yudumumu almadan önce, “Artık burada barmenlik dünyasında belli bir başarı düzeyine ulaştığıma göre, insanlar bana sık sık New York veya Londra gibi bir yere taşınmaya hazır olup olmadığımı soruyorlar” dedi. neden, diye sordu, “başka bir yere gitmek ister miydim? Belgrad’da kokteyl barların altın çağını yaşıyoruz.”

Beogradski Koktel Klub, Uzun Mirkova 7, 1000 dinarlık kokteyller.

Haberler Travel’ı takip edin -de instagram, twitter Ve Facebook. Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat ve ilham için uzman ipuçları almak için. Gelecekteki bir kaçışın hayalini mi kuruyorsunuz yoksa sadece bir koltukta mı seyahat ediyorsunuz? bizimkilere göz atın 2023’te 52 destinasyon.