Bir veda, dönüş ve dana şehriye çorbası

Leila

Global Mod
Global Mod
Bu sözde bültende ne kadar az “haber” sunduğumu fark ettiniz mi? Pratik olarak hiçbiri. Değişiklik olsun diye birkaç tane: Nikita Richardson gelecek hafta geri dönüyor.

Neredeyse iki yıl önce “Nerede Yenir: New York City”yi yazmaya başlayan Nikita, ağustos ayından bu yana haber odasında farklı bir masada çalışıyor. Onun yokluğunda resmi Nerede Yenir motosikletini sürüyordum, Times onaylı krom borulara çok fazla zarar vermemeye çalışıyordum ama artık anahtarları teslim etme zamanı geldi.

Nikita ile tekrar emin ellerde olduğunu biliyorum. Gitmeden önce, hafıza şeridinde bir yürüyüşe çıkalım. İşte haber bülteniyle geçirdiğim zamandan beri en sevdiğim üç yemek ve onları nasıl bulduğum.

Bu erişteyi takip edin

Eğer en az bir Çin sığır şehriye çorbası hakkında yazmamış olsaydım, Asya eriştesi çorbaları sunan restoranlara ilişkin Kasım ayı incelemem büyük bir boşluk bırakacaktı. Ama hangisini seçmeliyim? Elle çekilmiş eriştelere meraklı bir arkadaşım beni çorbayla tanıştırdı. Dunhuang eriştesi Zincir. Birçok kişi bu çorbayı sever. Ben de ama et suyunda aradığım yoğunluk ve lezzet derinliği yoktu. Ertesi akşam Sunset Park'ta şiddetle tavsiye edilen küçük bir yere gittim ama o kadar küçüktü ki oturacak yer yoktu. Birkaç blok ötede yemek alanı olan bir Asya süpermarketi olduğunu ve tezgâhlarından birinin güzel etli şehriye çorbası yapması gerektiğini biliyordum. Adrese geldiğimde noodle standının süpermarketten çıkıp tam teşekküllü bir noodle restoranına dönüştüğünü fark ettim. FeiLong Erişte Kralı. Etli şehriye çorbası artık gri, yağmurlu günlerde hayalini kurduğum çorba oldu.

Bir ördek, sadece patates kızartması

Ben içeri girerken Fransız, TriBeCa'da sonbaharın başlarında kalbim ördek kızartmasına odaklanmıştı. Başından beri restoranın en çok konuşulan yemeklerinden biriydi; 2018 incelememde, kızartılmış göğsün çatırdayan derisini ve patates kızartmasının “yankılanan çıtırtısını” övdüm. Ama o gece o yankıları duyamadım. Sunucum, ördek kızartmasını menüden yeni çıkarmış olan, yeşil fasulye ve midye fasulyesinden oluşan ördek budu konfitinden oluşan yeni bir yemeği işaret etti. Mevsimsellik hakkında bir şeyler söyledi. Benim için sorun yokmuş gibi davrandım ve tıpkı kalbin kırıldığında senin yapman gerektiği gibi yoluma devam ettim. Yeni ördek aslında bir cassoulet'ti ama daha taze, daha hafifti ve zorlanmadan ya da yaralanmadan kaldırılması daha kolaydı. Keşke bu gece tekrar alsaydım.

Rockaway Blues

Çiğ hariç her türlü lüferi severim ama sanırım onu yemenin en sevdiğim yolu tütsülenip kremalı bir sosa püre haline getirilmesidir. Lüfer turtası genellikle Cape Cod civarında görülür. Bu New York'ta pek yaygın değil; Ortaya çıkarsa, blues'a saygı duymayı, onları olta ucuna dolayarak öğrenen bir şef tarafından hazırlanmış olma ihtimali yüksektir. Lüfer böreği mevcut PentikostDuvarlarında çizgili levrek portrelerinin asılı olduğu, loş bir Rockaway Plajı dinlenme yeri. Füme balık, morina brandadı gibi az miktarda zeytinyağı ile neredeyse sarı olana kadar dövülür. Bu, mutfaktan dilimlenmiş yeşil soğan yığınının altında ve Whit'in odun ateşinde pişirilen pizza fırınlarından birinde yeni pişirilmiş taze kraker yığınının yanında gönderilir. Sahile yakın yazlık yerler hakkında bir hikaye anlatırken orada yedim. Diğerlerinin tümü sezon boyunca kapalı, ancak Whit's End açık kalıyor ve yıl boyunca lüfer turtası sağlıyor.

Umarım son birkaç ayda kendinize ait bazı keşifler yapmışsınızdır. Eminim Nikita gelecek hafta geri döndüğünde bizimle paylaşacak birkaç bulguya sahip olacaktır.