Bir Çocuğun TikTok Yıldızlığı Kapıları Açıyor. Sonra Bir Silahşör Gelir.

CaKiR

Global Mod
Global Mod
NAPLES, Fla. — Ava Majury, 13 yaşındayken TikTok’u indirdi ve bir yıl sonra pandemi karantinalarının zirvesindeyken bir milyondan fazla takipçisi oldu. Neredeyse dörtte üçü erkek olan hayranları, profil mesajında ”Hey, seni seviyorum!!”

2020’nin başlarında Ava, bir hayranın, EricJustin111’in TikTok’taki yorumlarında dikkatini çekmeye çalıştığını fark etti. Ona Snapchat’te ve Instagram’da mesaj attı ve erkek kardeşleriyle oynadığı çevrimiçi oyunlara girdi. Ava ilk başta ona birkaç kez yanıt verdi, “çünkü hayranlarıma ‘Hey, günün nasıldı?’ gibi yanıtlar verirdim”

10 Temmuz’un başlarında, hayran — Eric Ellicott City, Md.’den 18 yaşındaki Rohan Justin, Majury ailesinin Napoli’deki evine bir pompalı tüfekle geldi ve ön kapıyı patlattı. Silahı tutukluk yaptı; Ava’nın emekli bir polis teğmeni olan babası Rob Majury onu kovaladı ama düştü. Bay Majury, Collier County şerif memurlarına, eve döndüğünü, tabancasını aldığını ve ön kapıda nöbet tuttuğunu, ancak kısa bir süre sonra silahlı adamın döndüğünü gördüğünü söyledi. Gün doğarken Bay Justin ölmek üzere yatıyordu, Bay Majury tarafından vuruldu.

Girişimci bir gencin karantina girişimi olarak başlayan şey, beş kişilik aileyi çevrimiçi şöhretin gerçek dünyadaki şiddeti nasıl körükleyebileceği konusunda uyandırdı. The New York Times ile yaptıkları röportajlarda, milyonlarca çocuğun tercih ettiği bir sosyal medya platformunun karanlık tarafını aydınlatan bir çileden ilk kez bahsettiler.

TikTok’un sahibi, Pekin merkezli ByteDance Ltd. ve kullanıcılarının çoğu, platformun sağladığı dostlukları, yenilikçi içeriği ve yaratıcı işbirliğini vurguluyor, ancak muazzam korunmasız, reşit olmayan insanlar arasındaki popülerlik, akıl sağlığı sorunları, yaralanmalar ve ölümlerle de ilişkilendirilmiştir.

Bugün Ava Majury, sponsorluk anlaşmalarından binlerce dolar kazandığı ve realite TV yapımcıları da dahil olmak üzere Hollywood’un ilgisini çektiği TikTok’ta kalmaya devam ediyor. TikTok şöhreti Instagram ve Snapchat’te de sponsorluk fırsatları getirdi. Eskiden Facebook olarak bilinen Meta’nın sahibi olduğu Instagram da genç kadın kullanıcılar arasında zihinsel ve duygusal sağlık sorunlarına neden olmakla suçlanıyor.

“Yaptıkları, bağlantıları, videoları onun o kadar büyük bir parçası oldu ki, onu elinden almak zor olurdu,” dedi.

Ava’nın annesi Kim Majury, “Ailemiz için en iyisini seçtik” diye ekledi. “İki taraf olacağını biliyoruz ve bazı insanlar anlamayacak.”

Ava Majury , merkez, soldaki erkek kardeşi Logan ve ailesi Kim ve Rob ile akşam yemeği yiyor. Temmuz ayındaki çekimden bu yana, Majury’ler mahallelerini terk etmek ve kiralık bir eve taşınmak zorunda kaldı. Kredi… The New York Times için Scott McIntyre

Bir ‘Aptal’ ve Gizlenen Bir Tehdit

Majury’ler, sıcak iklimi, düşük vergileri ve daha sessiz bir yaşam tarzının cazibesine kapılan Manalapan, NJ’den 2019’da Florida’ya taşındı. Eyaletin Körfez Kıyısı’ndaki Collier County’de varlıklı emekliler ve büyüyen ailelerden oluşan ağırbaşlı, güvenli bir topluluk olan Napoli’ye yerleştiler. 51 yaşındaki Bay Majury, eski bir Jersey City polis teğmenidir ve 45 yaşındaki Bayan Majury, bir ultrason teknolojisi uzmanıdır. Aile, kıvrımlı sokaklardaki düzenli evlerin bir alt bölümü olan Raffia Preserve’de bir ev kiraladı.

Ava’nın babası “bir hevesli” dedi. New Jersey’deki sınıf arkadaşları, dizüstü bilgisayarı için tasarladığı bir çıkartmayı beğendiğinde, onları satmaya başladı ve sonunda yaklaşık 700 dolar kazandı. TikTok’ta diş beyazlatıcı bir ürünün tanıtımını yaptı, ortaya çıkan kayıt sanatçıları ve NFL oyunları.

“Üç TikTok hesabım var, bu yüzden bir markanın bana gelmesini ve ‘Ah, ana hesabınızdaki bir video için 1.000 dolar yapacağım’ diyebilirdim ve şöyle olacağım: Ava bir röportajda, “Harika, orada farklı insan türlerinden iki hesabım daha var” dedi. “Yani, sadece adımdan 1.700 dolar kazanıyorum, çünkü sadece bir hesap oluşturmak yerine üç hesap açtım.”

Girişimi anne babasını şaşırttı ve meraklandırdı. Bay Majury, “Dürüst olmak gerekirse, ne kadar kazanabileceğini bilmiyorduk,” dedi. Araba sürerken arabada yaptığı video da dahil olmak üzere birkaç videosunda yer aldı.

“İkimiz de aynı anda kamerayı işaret ettik ve müzik durdu ve gülmeye başladı. Biliyor musun, çok masum, benim için çok tatlıydı. Ben ve onun bir dakikası var,” diye hatırladı Bay Majury. O an yüz binlerce görüntülenme çekti.

Hootsuite’e göre TikTok’un indirme sayısı 2020’de yüzde 75 artarak o yıl dünyanın en çok indirilen uygulaması haline geldi. Bugün platformun aylık ortalama bir milyardan fazla kullanıcısı var. 13 yaşındaki hesap sahiplerini ağırlıyor ve 2021’de 12 ila 17 yaş arasındaki gençlerin haftalık kullanımında hem Instagram hem de Snapchat’i geride bıraktı. Ava gibi gençler bunu olumlu mesajları eğlendirmek ve yaymak için kullanırken, viral “TikTok Mücadeleleri” olarak atıfta bulunuldu. çocukları okullarını tahrip etmeye ve tehdit etmeye, açlıktan “Ceset Gelin” diyetlerini izlemeye ve kendilerini boğmaya teşvik ediyor. Genç kızlar, çocuk yırtıcılar tarafından defalarca hedef alındı.

Bir TikTok sözcüsü Mahsau Cullinane, TikTok’un “topluluğumuzun güvenliği ve refahına derinden yatırım yaptığını” belirten bir bildiri yayınladı ve platformun 16 yaşın altındaki kullanıcıları korumak için araçlar kullandığını ekledi. 2020’de TikTok, The Times tarafından incelenen şirket içi veri ve belgelere göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 49 milyon günlük kullanıcısının üçte birinden fazlasını 14 veya daha genç olarak sınıflandırdı.

Ava’nın Evan ve Logan, 17 ve 11 yaşlarında iki erkek kardeşi var. .

2020’nin başlarında, Ava, Bay Justin’in TikTok’ta dikkatini çekmeye çalıştığını fark ettikten sonra, New Jersey ve Florida’daki arkadaşlarının kendisine fotoğraflarının yanı sıra cep telefonu numarası da dahil olmak üzere kişisel bilgilerini sattığını öğrendi. Bay Justin onu arar ve mesaj atardı. Başka bir durumda, Bay Justin bir sınıf arkadaşının okul hesabına giriş yaptı ve ailesi, Ava hakkında bilgi karşılığında matematik ödevi yaptığını söyledi.

Bugün Ava Majury, sponsorluk anlaşmalarından binlerce dolar kazandığı ve realite TV yapımcıları da dahil olmak üzere Hollywood’un ilgisini çektiği TikTok’ta kaldı . Kredi… The New York Times için Scott McIntyre

“Tüm yerel arkadaşlarımı ve Jersey arkadaşlarımı takip etmeyi bırakmak zorunda kaldım,” dedi Ava. “Ve etrafımdaki herkes ‘Oh, hepimizin üzerine Hollywood’a gidiyorsun, artık bizimle konuşmak istemiyorsun’ gibiydi. Ben de ‘Eşyalarımı satıyorsun’ dedim.”

Ancak Ava’nın ailesi, Bay Justin’in Snapchat’te daha önce paylaştığı birkaç özçekimini satmasına izin verdi.

“Vücudumdan hiçbir şey göndermiyordum” dedi Ava. “Sadece yüzümün resimleriydi, bunun için para ödediğini varsayıyorum. Benim her şeyim güzel gülümsemem – bu benim içeriğim.” Bay Justin’in Venmo dijital cüzdan uygulaması aracılığıyla iki fotoğraf için yaklaşık 300 dolar ödediğini söyledi.

Bundan sonra, Bay Justin, Venmo’da Ava’ya “ganimet resimleri” ve ayaklarının fotoğrafları, “14 yaşındaki bir çocuğun göndermemesi gereken şeyler, ”dedi. Onu tüm hesaplarından engelledi. The Times tarafından görüntülenen Venmo mesajlarında, Bay Justin ondan engelini kaldırması için ona yalvardı, 159,18 dolar, sonra 100 dolar ve son olarak 368,50 dolar göndererek “Üzgünüm, elimde kalan tek şey bu, meteliksizim” mesajı gönderdi.

Bay. Majury, Bay Justin’in cep telefonuna mesaj attığını, ona Ava’nın reşit olmadığını söylediğini ve onunla iletişim kurmayı bırakmasını istediğini söyledi.

Bu noktada Bay Justin’in çabaları uğursuz bir hal aldı. Ava’ya giden ve Majury ailesinin The Times’a gösterdiği bir dizi kısa mesajda, Ava’nın erkek sınıf arkadaşlarından birine “kayış” veya silaha erişimi olup olmadığını sordu, ona saldırma planlarını paylaştı ve yazdı. , “Sanırım pompalı tüfekle kapıyı kırabilirim.” Sınıf arkadaşının annesi görüşme talebini reddetti.

Ava tehdit mesajlarını öğrendiğinde, onları alan sınıf arkadaşını aradı. Onları aldığını doğruladı ve diğerlerini ona iletti. Korkup anne babasına gösterdi. Bay Majury, Bay Justin’in kimliğini araştırdılar, onun yüzlerce mil ötede yaşadığını gördüler ve “bu klavye kovboylarından biri olduğu” konusunda ona güvence verdiler.

“Tehdit olabilecek şeyleri gözden düşürdüm.”

15 yaşındaki Ava Majury, 2020’de pandeminin başlangıcında TikTok’ta bir milyondan fazla takipçi topladı. Kredi… Scott McIntyre, The New York Times

‘ Bu Sizin Suçunuz

Ava’nın yatak odası hemen kapının içindeydi Bay Justin patlayarak açıldı.

“Tek hatırladığım, duydum, göğsümde hissettim ve yukarı baktım ve kapımda parçalardan bir delik vardı” dedi. Elinde battaniye, su şişesi ve cep telefonuyla ağabeylerinin odasıyla bağlantılı bir banyodan geçti.

Bay Majury yataktan fırladı ve enkazın hala havada yüzdüğünü söylediği fuayeye bağırarak koştu. Bayan Majury telefonundan 911’i arayarak onu takip etti. Mavi Walmart işçi yeleğine benzeyen bir şey giymiş, kaslı bir gencin önünde, ön bahçede koruyucu kulak tıkaçları ve güvenlik gözlükleri duruyordu. Kaçmak için döndü ve Bay Majury ileri atıldı ama dizini yaralayarak düştü. Saldırgan, sıkışan silahını temizlemeye çalışarak durakladı, sonra kaçtı. Bay Majury tabancasını aldı ve Bay Justin döndüğünde ön kapıda polisi bekliyordu. Bay Majury, gence pompalı tüfeği bırakmasını emrettiğini ve bunun yerine silahı kendisine doğrulttuğunda Bay Majury’nin ateş ettiğini söyledi.

Üç Majury çocuğu, evin arka tarafındaki ebeveynlerinin yatak odasına çekilmişlerdi. Ava’nın ağabeyi Evan panik ve öfkeyle ona döndü.

“Hepsi senin hatan,” dedi.

Collier County Şerif Ofisi raporunda, Bayan Majury’nin ifadelerine atıfta bulunularak, “Konu, büyük olasılıkla kızının sosyal medyaya yoğun katılımından kaynaklanan bir sapıktı” dedi. “Kızının sosyal medyaya karışmasından bu yana, geçmişte birçok kişi ailesinin adresini belirlemeye çalıştı.” Raporda, Bayan Majury onlara Bay Justin’in iletişim bilgilerini verdi.

Collier County Şerif Ofisi o sırada yerel basına verdiği demeçte, Raffia Preserve’deki bir evin sakini tarafından bir haneye tecavüz girişiminde bulunan bir kişinin eve silah ateşledikten sonra vurularak öldürüldüğünü söyledi. Ofis, saldırganın adını vermedi.

Majury’ler polisin onlara Bay Justin’in Ava’nın binlerce fotoğrafını ve yüzlerce saatlik videosunu içeren iki cep telefonu taşıdığını söylediğini söyledi.

Collier County Şerif Kevin Rambosk ve ofisinden müfettişler görüşme taleplerine yanıt vermedi. Şerif ofisi sözcüsü Karie Partington bir e-postada “Bu, aktif bir soruşturma olmaya devam ediyor ve herhangi bir güncelleme yok” dedi.

Saldırganın kimliği babası Justin Dominic tarafından doğrulandı. Bay Justin’in annesinden boşanmış bir yazılım mühendisi olan Bay Dominic, boşanmadan önce ailenin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadığını ve ardından Bay Dominic’in memleketi Hindistan’a taşındığını söyledi. Annesiyle babası ayrıldığında, Bay Justin annesiyle birlikte ABD’ye geri dönmeyi seçti, dedi babası, hareketlerini 2015 civarında hatırlatarak.

Müfettişlerle konuştuğunu söyleyen Bay Dominic, hatırladı. Oğlu, Ellicott City’deki Mount Hebron Lisesi’nde matematikte başarılı olan iyi bir öğrenciydi. “Hoş bir çocuktu. Kelimeleri kaybediyorum” dedi bir röportajda. “Ona neyin kötü gittiğini bilmiyorum. Kötü bir seçim yaptı.”

Çekimden sonra Majury’ler sarılarak arkadaşlarının yanına taşındı. Birkaç gün sonra Bayan Majury, Ava’nın Los Angeles’ı ziyaret etmesi, diğer etkileyicilerle tanışması ve birkaç kırmızı halı etkinliğine katılması için olası bir ajandan davet aldı. Biri “Glo-Up Girls” içindi, bir YouTube kanalında reklamı yapılan, “bir malikanede yaşayan ve heyecan verici Glo-Up mücadelelerini üstlenen” altı genç etkileyicinin yer aldığı bir dizi makyaja hazır oyuncak bebek.

“Kesinlikle güzel bir dikkat dağıtıcıydı,” dedi Bayan Majury.

Majury’ler eve döndükten sonra, ev sahipleri derneği ev sahiplerine tahliyelerini talep eden bir mektup gönderdi çünkü diğer nedenlerin yanı sıra Ava’nın sosyal medya girişimi bir davetsiz misafiri mülke çekmişti.

Ağustos ayının başlarında, Ava, “kız bebek” diyen bir adamdan Venmo’da telefon numarası için ayda 1.000 dolar ödemeyi teklif eden mesajlar aldı. Ailesi, adamın adının, daha önce 14 yaşındaki bir kızı istemekten tutuklanan kayıtlı bir seks suçlusununkiyle eşleştiğini keşfetti.

Bayan Majury, “Böyle yaşayamayız” diye düşündüğünü hatırlıyor.

Kim ve Rob Majury, aile köpekleri Gracie ile birlikte Napoli, Florida’daki evlerinde. emekli Jersey City polis memuru, ailesinin güvenliği konusunda daha bilinçli oldu. Kredi… The New York Times için Scott McIntyre

Yeni Fırsatlar ve Tehlikeler

Bay Majury, polis tarafından kendisine, Florida’nın ölümcül güç kullanımını haklı gösteren “sağduyulu olun” yasası uyarınca, kendisine Soruşturma. Ancak güvende olmak için, kendisini temsil etmesi için bir avukat olan James Scarmozzino ile temasa geçti. Bay Scarmozzino, aileyi Ava’nın potansiyel kazançlarına odaklanan bir iş organize eden diğer avukatlarla ilişkilendirdi.

New York’ta bir eğlence avukatı olan Michael Marino, Ava için AGM Creations adlı bir girişim kurdu ve Majury’lerle gelecekteki gelirlerin bir yüzdesi için bir anlaşma imzaladı. Bay Marino, halkla ilişkiler firması şu anda Ava’yı temsil eden bir Washington avukatı ve kriz yöneticisi olan arkadaşı Lanny Davis’e döndü.

Çekim yankılanmaya devam ediyor.

Bay Justin’in Ava’ya saldırma planlarıyla ilgili mesajlarını alan çocuk hala onunla liseye gidiyor. Aralık ayında Ava, ailesine onu takip ettiğini ve izlediğini söyledi. Aile, durumu bildirmek için liseyi ziyaret etti. Annesi, geçen ay başka bir sınıf arkadaşının ona, çocuğun yaptığı bir atış poligonuna silah ateşlerken yaptığı bir videoyu gönderdiğini söyledi.

Ava lise futbol takımındaydı, ancak güvenlik endişeleri nedeniyle yüz yüze eğitimden çekildi ve artık oynayamıyor. takım. Kredi… The New York Times için Scott McIntyre

Sinirleri bozulan Ava bu ay okuldan ayrıldı ve şimdi derse evden gidiyor. Bay Scarmozzino, Collier County Devre Mahkemesine, gizlice takip edilmeye karşı koruma için bir mahkeme kararı talep eden bir dilekçe verdi. 28 Şubat’ta bir duruşma ayarlandı ve Ava ifade verecek.

Ava, ailesinin desteğiyle hala sosyal medyada. Bayan Majury, “hasta kişilerin” Ava’yı platformlardan indirmesini istemediğini söyledi. “Neden onu durdurmalarına izin verelim ki? Belki de tüm bunlara farkındalık getirmek içindir,” dedi Bayan Majury.

Ava, takipçilerine neler olduğunu anlatmadı. “Olumsuz gitmesini istemiyorum ve insanlar onu çektiğimi düşünüyor” dedi.

En büyük endişesi, diğer sorunlu insanların “buraya önce kimin gelebileceğini görmek için bir yarışma yapacak” olmasıdır ve bazen geceleri, çekimden sonra uykuya dalmaya çalışırken, “Ben yapardım. Düşünün, ‘Artık bunu yapmak istemiyorum’” Ama sabaha, “Tüm faydalarını düşündüm.”

“Çoğu insan parayı söylerdi. Ve evet, bu çok büyük bir fayda. Ama bu deneyim. Los Angeles’a gitmeliyim, tanıştığım insanlar” dedi. “Sadece diğer insanları gülümsetebilmek hoşuma gidiyor, bazı insanların hayatlarında yarattığım etkiyi görmenin zevki.

“Geceleri bir video yayınlardım, gözlerimi kapatırdım ve sabahları kaç kez izlendiğimi görmek heyecan vericiydi.”

Babası araya girdi: “Her gün Noel gibi, çünkü o zaman onun inşa edildiğini görürsünüz.”

“Bence onun bir karar vermesine ve bir nevi onu desteklemesine izin vermemiz gerekiyordu. İyileşmesine yardımcı olacağını düşünüyorum. Kulağa bayat geliyor ama başka ne için yaparsın bilmiyorum.”

Kitty Bennett ve Susan C. Beachy araştırmaya katkıda bulundu.