Az Ölçülü Şambali Tatlısı

Leila

Global Mod
Global Mod
Az Ölçülü Şambali Tatlısı Tanımı İçin Malzemeler

Hamur için;

• 2+1/2 (yarım) su bardağı irmik
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1 çay kaşığı karbonat
Şerbeti için;

• 2 su bardağı şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
Üzerine;

• 8-10 adet tuzsuz yer fıstığı
  • Arzuya nazaran yeşil toz fıstık
Az Ölçülü Şambali Tatlısı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. 1 su bardağı sütün içine 1cay bardağı şekeri ekleyip yavaşça ocakta ılıtarak erittim.
  2. Diğer tarafta irmiği bir kaba aldım. Karbonatı ekledim. Ilınmış şekerli sütüde ekleyerek uygunca karıştırdım. Buzdolabında bir gece beklettim.
  3. Ertesi gün çıkarıp 15-20 dk. Oda ısısında bekletip, katılaşmış olan irmik hamurunu elimle düzgünce yoğurdum.
  4. Fırın kabımı yağladım. Gereç az ölçülü olduğu için fırın kabımda küçüktü 20 cm. çapında.
  5. Hamuru boşaltıp dikkatli bir biçimde yağlanmış spatula ile üzerini düzleştirdim.
  6. Göz sonucu bıçak sayesinde derine inmeden dikdörtgeler çizdim (Fıstık koyacağım yerler aşikâr olması için)
  7. Fıstıkları çizdiğim dikdörtgenlere hafifçeten bastırarak koydum.
  8. 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirdim
    ♨
    .
  9. Şerbeti için şeker ve suyu ocağa aldım kaynamaya başlayınca limon suyunu ek ettim. Kısık ateşte 10 dk. daha kaynattım.
  10. Fırından aldığım tatlımı kesik iz yerlerinden sağlam bir biçimde derine inerek dilimleri kestim,.
  11. hemen çabucak sıcak olan hamura, sıcak şerbeti ek ettim. Süratli bir biçimde şerbetini çekiyor.
  12. bu biçimdece 3-4 saat kadar daha bekleyip servise sundum. Sonuç beklediğimden çok daha hoş oldu ???????? Nyt mutfak tanım için çoook teşekkürler???? şükranlarımı sunuyorum???????????? Kusursuz bir tat sizde kesinlikle deneyin dostlar ????.
Az Ölçülü Şambali Tatlısı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı