Arizona, Hazinenin Yardım Fonlarını Geri Almasını Durdurmak İçin Dava Açtı

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Arizona Valisi Doug Ducey, Cuma günü Biden yönetimine, devletin okullarda maske gereksinimlerini azaltmak için kullandığı pandemik yardım parasını geri alma çabalarını engellemek için dava açtı.

Dava, Kongre’nin geçen yıl tahsis ettiği 350 milyar dolarlık eyalet ve yerel pandemi yardımının nasıl kullanılabileceği konusunda Cumhuriyetçi bir devlet ile Biden yönetimi arasındaki en son yasal mücadele. Hazine Bakanlığı’ndan Arizona’nın 4 doların bir kısmını kaybedebileceğine dair bir dizi uyarıyı takip ediyor. Kurtarma paketinde 2 milyar dolar verildi.

Söz konusu fonlar, bir Cumhuriyetçi olan Bay Ducey’nin eyaletteki bazı okul bölgelerinin yasalaştırdığı maske gereksinimlerine yanıt olarak geçen yıl oluşturduğu iki eğitim programıyla ilgili. Devlet, geçen yıl okulda maske zorunluluğunu yasaklayan bir yasa çıkarmayı denedi, ancak Bay Ducey, bunları gerektiren kurallara karşı çıkmaya devam ediyor.

Devlet, okulların ve öğrencilerin yetkileri aşmalarına yardımcı olmak için federal parayı kullandı. Federal yardım parasıyla finanse edilen 163 milyon dolarlık bir program, devlet okullarına ve sözleşmeli okullara öğrenci başına 1.800 dolara kadar yardım sağlıyor, ancak maske gerektiren okulları hariç tutuyor.

Fakir ailelerin yüzlerinin kapanması gereken veya Covid ile ilgili diğer “kısıtlamaları” uygulayan bölgeleri terk etmelerine yardımcı olmak için 7.000 $’a varan ayrı bir 10 milyon $’lık program fonu kuponu. ”

Hazine Bakanlığı, bu programların 2021 $’ın amacını ihlal ettiğinde ısrar etti. Devlete kamu hizmetlerini sürdürmek ve sağlık krizinden zarar gören işletmeleri ve haneleri desteklemek için fonlar vererek koronavirüsü hafifletmeyi amaçlayan 9 trilyon teşvik yasası.

Hazine Bakanlığı ilk olarak Ekim ayında Bay Ducey’e bir uyarı yayınlayarak, Arizona’nın bu programları durdurmaması veya değiştirmemesi halinde bu programlar için kullanılan fonların geri alınabileceğinin sinyalini verdi. Federal hükümet, Arizona’nın programlarının Covid-19’un yayılmasını durdurmak için kanıta dayalı çabaları baltaladığını ve federal fonların bu amaçlar için kullanılamayacağını söyledi.

Geçen haftaki ikinci bir uyarıda, Hazine Bakanlığı, Arizona’nın 60 gün içinde programları durdurmaması veya değiştirmemesi halinde, federal hükümetin kötüye kullanıldığını iddia ettiği parayı telafi etmek için bir süreç başlatabileceğini söyledi. Hazine ayrıca Arizona’nın bu yıl almayı planladığı yardım parasının ikinci taksitini geri alabileceğini söyledi.

Bay Ducey bu argümanları reddetti ve Cuma günü devletin savaşacağını söyledi.

Bay Ducey, “Biden yönetimi, kongre tarafından tahsis edilen fonları rehin almaya çalışıyor ve Arizona’yı bu güç kapma hareketine uyması için zorluyor” dedi. “Çocukların yüz yüze eğitime erişmelerine yardımcı olmak, okulların açık kalmasını sağlamak ve ebeveynlere çocukları için en iyi kararları verme yeteneği vermek için tasarlanmış eğitim programlarının peşinden gidiyorlar. ”

Arizona’nın başsavcısı Mark Brnovich, bu hafta Hazine Bakanı Janet L. Yellen’a, devletin endişelerini “açık federal tecavüz” olduğuna inandığı bir ortamda mahkemeye götürmeye hazırlandığını öne süren bir mektup gönderdi. ”

Koronavirüs Pandemisi: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

<saat/>

Kart 1 / 4

Omicron geri çekiliyor. ABD hâlâ boğulmuş hastanelerle ve günde yaklaşık 2.000 Covid-19 ölümüyle karşı karşıya olsa da, cesaret verici işaretler ortaya çıkıyor. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yeni vakalar hızla düşüyor ve atık su ile ilgili son araştırmalar, bilim adamlarının Omicron varyantı hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyor.

Ücretsiz testler ve maskeler. Biden yönetiminin her ABD hanesinin dört adede kadar evde ücretsiz test sipariş etmesine izin veren yeni web sitesi yayında. Beyaz Saray ayrıca ABD genelindeki sağlık merkezlerinde ve eczanelerde 400 milyon N95 maskesini ücretsiz olarak kullanıma sunacağını duyurdu.

Dünya çapında. Avusturya, neredeyse tüm yetişkinler için bir aşı yetkisinin onayına yaklaşıyor ve bu kadar geniş kapsamlı bir yetkiye sahip ilk Avrupa ülkesi olma yolunda ilerliyor. Nisan ayında cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaştığı Fransa’da yetkililer, önümüzdeki birkaç hafta içinde kısıtlamaları kaldırmak için bir zaman çizelgesi belirledi.

Güvende kalmak. Covid’i yaymak konusunda endişeli misiniz? Ne zaman test edileceği, hangi maskenin seçileceği ve evde virüs testlerinin nasıl kullanılacağıyla ilgili bazı temel yönergeleri izleyerek kendinizi ve başkalarını güvende tutun. İşte koronavirüs için pozitif test ederseniz yapmanız gerekenler.

ABD Bölge Mahkemesinde açılan davada, Hazine Bakanlığı’nın devletlerin pandemi yardımını nasıl harcayacağına ilişkin koşullar belirlemek için takdir yetkisini kötüye kullandığı iddia ediliyor. Hazine Bakanlığı’nı, yardım fonlarının kullanılması için koronavirüsün yayılmasını durdurmanın bir koşul olduğunu belirlerken “keyfi ve kaprisli” davranmakla suçluyor. Ve Hazine Bakanlığı’nın halk sağlığı açıklamaları yapacak uzmanlığa sahip olmadığını söylüyor.

Kongre, Amerikan Kurtarma Planının bir parçası olarak Mart ayında eyalet ve yerel yardım fonlarını onayladı. Cumhuriyetçiler yasaya karşı çıktılar, ancak ülke genelinde parayı devlet kasasını doldurmak ve muhafazakar politikaları yürürlüğe koymak için kullanıyorlar.

Kanun, Hazine Bakanlığı’na paranın nasıl harcanacağına ilişkin kurallar koyma ve kötüye kullanılmamasını sağlama konusunda geniş bir takdir yetkisi verdi.

Hazine Bakanlığı Cuma günü, yardım fonlarının kullanımını kısıtlama kararını savundu.

Hazine sözcüsü Dayanara Ramirez yaptığı açıklamada, “Hazine, kuralın doğru olduğuna ve tüzük ve Anayasa tarafından izin verildiğine inanıyor” dedi.

Bazı Cumhuriyetçi devletler, Biden yönetimine, eyaletlerin vergi indirimlerini sübvanse etmek için yardım fonlarını kullanamayacaklarını söyleyen ve kısıtlamanın devlet egemenliğinin ihlali olduğunu iddia eden bir yasa hükmü nedeniyle zaten dava açtı.

Bay Ducey, Cuma günü eğitim programlarını durdurma girişimleri hakkında benzer bir tartışmada bulundu.

“Hükümetin bir şubesinin diğerinin direktifini anayasaya aykırı şekilde aşması, buna engel olmamalı ve olamaz” dedi.