2022’yi Fransız pastasıyla karşılayın

Leila

Global Mod
Global Mod
1910’da Fransız pasta şefi Louis Durand, adını Paris ile kuzeybatı Fransa’daki liman kenti Brest arasında yapılan bir bisiklet yarışından alan, pralin kremasıyla doldurulmuş altın renkli bir choux hamur işi olan Paris-Brest’i (yukarıda) yarattı. Claire Saffitz, muhteşem bir tatil yemeğini tamamlamak için tam zamanında bize bu ruhani şekerleme için bir tarif getirdi.

Yılı bir cinsin adını taşıyan bir tatlıyla kapatmak uygundur. Aralık ayının son haftasında, Şükran Günü’nde başlayan ve bir Noel partisinden diğerine, eski yılın sonunu ve yeninin başlangıcını müjdelemek için şampanya mantarlarının uçmasına kadar devam eden gurme maratonunun son ayağına girdik. Bu güzel sprintin son haftasını, doğrudan ağaçtan Meyer limonları toplama ayrıcalığına sahip olduğum Los Angeles’ta ailem ve sevgili arkadaşlarımla Hanuka ve Noel’i kutlayarak geçirdim. (Ülkenin çoğu dondurucu soğuklar, kuvvetli rüzgarlar ve tehlikeli kar yağışı ile mücadele ettiğinden, bu konuda kendimi çok şanslı hissettim.)

Bu güzel kokulu limonları iyi bir şekilde kullandım ve onları bir tatil yemeğinin sonunda Meksika düğün kurabiyelerinden yediğimiz parlak sarı bir lor haline getirdim. Yemek, yine arka bahçe meyvelerinden yapılan misket limonu ve cin sakızlarıyla başladı, ardından rosto dana eti, tereyağlı patates püresi, kavrulmuş baharatlı karnabahar ve çıtır çıtır, yeşil bir denge için büyük bir kase sarımsaklı puntarelle ile devam etti. Aynı menü, daha küçük bir Yılbaşı yemeği için iyi sonuç verir.

Bununla birlikte, daha büyük salgınlar, kemirici dostu parmak gıdaları gerektirir. Avokadolu nachos hayranıyım, belki haşhaş tohumu ve eritilmiş İsviçre peyniri serpilmiş sıcak jambonlu rulo tabağı ile eşleştirilebilir. Yılbaşı gecesinde patates cipsi ve havyar sosu ya da bir kalabalığı beslemek için iki porsiyon karides kokteyli ile yanlış gidemezsiniz. Bulunduğunuz yerde sıcaklıklar hala donuyorsa, sıcak toddy kupaları kalplerinizi ve kemiklerinizi ısıtacaktır.

Belki bir Yeni Yıl brunch’ı daha çok sana göredir? Tarçınlı streusel kek muffinleri ve bir kase naneli meyve salatası ile servis edilen tavada poşe yumurta yapabilirsiniz. Ya da yıla altın kahverengi bir Gruyère puf böreği ve bir parça hava fritözü domuz pastırması ile başlayın.

Bunlar ve Haberler Cooking’te sahip olduğumuz diğer birkaç bin tarif için bir aboneliğe ihtiyacınız var. Ayrıca mükemmel bir tencerede Jollof pirinci pişirmeyi adım adım öğrenebileceğiniz YouTube, TikTok ve Instagram’dayız. Ve teknik yardım için akıllı insanlar burada, cookcare@Haber adresinde.

Pekala, bu yıl yazar Elspeth Barker dahil pek çok harika ruhu kaybettik. Karşı konulamaz bir eksantrikti ve yazarı Ali Smith’in The Times’da belirttiği gibi O Caledonia adlı romanı “20. yüzyılın en az bilinen romanlarından biri”. Kızımla birlikte sesli kitabı dinledim ve başında ölen bir kahramanın olduğu karanlık bir fabl. Kışın ortasında karanlık bir hikayeyi severim. Havayla bir parça gibi hissettiriyor.

O Caledonia, 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nde yeniden yayınlandı ve bu, yeni romanlar için bir galibiyet serisi oldu. Haber Book Review ekibi en sevdikleri kitapların bir listesini hazırladı ve bu yıl hangi kitapların sizi heyecanlandırdığını duymak isterim. Hellomelissa@Haber’dayım. Kendi adıma, eminim ki 2023’ün çoğunu 2022’yi okuyarak geçireceğim.

Sam Cuma günü dönecek. Gelecek yıl görüşürüz!