Anneler Günü brunch'ı için Fransız usulü tost tarifleri

Leila

Global Mod
Global Mod
Ekmeğin icadından bu yana insanlar taş gibi sert, bayat ekmekleri yenilebilir gıdalara dönüştürüyorlar. Ancak Amerikan kahvaltı kültüründe geri dönülmez bir şekilde yer alan tarif, Fransız usulü tosttur.

Fransız “pain perdu” ya da kayıp ekmeğe dayanan Fransız tostu, geleneksel olarak süt ve yumurta karışımına batırılmış eski, artık dilimlerden yapılır ve daha sonra dışı altın kahverengi ve çıtır çıtır ve içi kremsi olana kadar kızartılır.

Bu yemek başlangıçta bayat ekmeği kurtarmanın bir yolu olmasına rağmen pahalı süt, yumurta ve tereyağı nedeniyle ekonomik olmaktan uzaktı. “The Oxford Companion to Food”da Alan Davidson, Fransız tostunun ikonik bir şekilde bayat ekmekten yararlanmaya yönelik bir strateji olarak tasvir edilmesine rağmen, pahalı malzemelerinin bunun “daha yaygın olarak bir incelik olarak görüldüğünü” öne sürdüğünü yazıyor.

Bay Davidson'un tarihsel varyasyonlar listesi, Apicius'un (şarap ve bal kullanan) eski bir Roma örneğini içerir; Anglo-Norman kuzeni (badem sütüyle servis edilir); ve İspanyol akrabaları torrijas (şurup ve tarçınla süslenmiş). Fıstık ezmesi ve yoğunlaştırılmış süt, streusel kırıntıları ve armut, kabak baharatı ve cevizleri içeren modern versiyonlarını gördüm (ve yarattım).

Ancak Fransız tostunuzda ne kadar abartılı malzeme kullanırsanız kullanın, en iyi versiyonlar hala eski ekmeklerle veya en azından fırında kurutulmuş veya kızartılmış ekmekle (bu da güzel bir ızgara tadı katar) yapılır. Süngerimsi, taze ekmek, yumurta karışımını nemiyle seyreltirken, kurutulmuş ekmek, muhallebi daha susuz bir şekilde emerek, daha bereketli bir şekilde şişmesine ve dolgunlaşmasına neden olur. Kuru ekmeği ıslatmak daha uzun sürebilir ama beklemeye değer. Her şeyi bir gün önceden bir araya getirip gece boyunca buzdolabında saklamak, maksimum emilimi sağlayacak ve sabahınızı da kolaylaştıracaktır.

Klasik tariflerin çoğu, ıslatılmış dilimleri derin yağda kızartmanızı gerektirir, ancak ben bundan yıllar önce vazgeçtim. Fırınınız tüm işi yapabilecekken neden sobanın başında durup ıslak, az kafeinli ekmek kızartıyorsunuz? Ayrıca, fırın açıkken bir tava pastırma ekleyip aynı anda pişirmek kolaydır. Pişirme, çıtır kızarmış bir kabuk oluşturmaz; Pişince karamelize olup çıtır çıtır olan bir tutam şekerle dengeliyorum.

Farklı ama aynı derecede lezzetli sonuçlar elde etmek için bu iki yeni tarifte şekeri farklı kullanıyorum. Bunları, klasik tariflerin iki versiyonunu paylaştığım YouTube yemek pişirme programım Shortcut vs. Showstopper için oluşturdum; biri basit ama çarpıcı, diğeri ise maksimum hayranlık uyandıracak şekilde tasarlanmış daha karmaşık bir değişiklik.

Tavada pişirilen kolay Fransız tostu için, ıslatılmış ekmek dilimlerini kahverengi şeker ve tereyağından oluşan bir tabakanın üzerine koyuyorum. Ekmek pişerken şeker parlak, şekere benzer bir kabuğa dönüşür ve yumuşak, vanilyalı ortasını çatalla kestiğinizde parçalanır.

Bulut benzeri bir sufleden esinlenilen gösterişli versiyon, üzerine limon kokulu şeker serpiştirilmiştir. Piştikçe şeker yer yer kavrulur ve kararır, ekmek ise kabarıp altın rengine döner. Ekmek pudingi ile süslü suflenin karışımı olan bu, en şık brunch yemeğidir.

Her iki tarif de Anneler Günü için mükemmeldir.

Seçtiğiniz ekmek türü, tercih ettiğiniz kıvama bağlıdır. Challah gibi yumurtayla zenginleştirilmiş bir ekmek kurabiyemsi bir hal alır ve yumuşak, sıkı bir kırıntıya sahip olur. Brioche ve hatta kruvasan gibi açık yapıya sahip ekmek daha fazla havayı hapseder ve daha hafif ve yumuşak olur. Normal sert beyaz ekmek (Pain de Mie) pişirildikten sonra şeklini korur ve çok nemli kalır; ekşi mayalı ve baget gibi çıtır ekmekler ise hoş ve tatmin edici bir çiğneme sağlar.

İmkanlar sonsuzdur. Aslında yemeğin esnekliği, dayanıklılığının sırrı olabilir. Ruh halinize göre ayarlayabileceğiniz ve her zaman ilginç kalabileceğiniz temel malzemelerle Fransız tostunun asla sıkıcı olmaması şaşırtıcı değil.