Vizesiz Balkanlar Turu: Rota, Planlama, Ulaşım

Plotton

Active member
Kış aylarından beri hayalini kurduğumuz Balkanlar turumuzu nihayet 11-20 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdik.
Bu geziyi uzun süre boyunca detaylı olarak planladık ve olabilecek en düşük bütçeyle ama maksimum keyifle geçirmek için gerekli çalışmaları yaptık.

Öncelikle Balkanlar Turu hayali olan hemen herkes gibi biz de “turla mı gitsek, bireysel bir tur mu yapsak” diye düşündük ancak bu düşüncemiz açıkçası çok uzun sürmedi.

Evet, biz de pek çok tur şirketinin çizmiş olduğu bir Vizesiz Balkan Turu rotası izleyecektik ama bir grubun üyesi olmadan, spontane gelişmelere açık ve tamamen kendimize özel bir seyahat yapmak istedik.

Turla gitmememizin bir diğer nedeni de tur şirketlerinin bizim en az 1 gün geçirmek istediğimiz şehirlerde yarım gün bile kalmadan kısa bir gezi yapıp geçmesiydi.

Tüm bu durumlar sebebiyle biz bireysel olarak gezmeyi tercih ettik. İyi ki de böyle yapmışız! Eğer siz de Vizesiz Balkan Turu yapmak istiyorsanız, tüm deneyimlerimizi adım adım sizinle neredegezelim.com’da paylaşacağız.

Balkanlar mutlaka görülmesi gereken harika bir coğrafya! Doğayı, tarihi ve sayısız güzelliği içinde saklayan; her ülkesinde her şehrinde size “İyi ki gelmişim” dedirtecek ve hafızanızda unutamayacağınız anılar bırakacak.

Balkanları bizimle keşfetmeye hazırsanız, hadi başlayalım!

İşte Adım Adım Vizesiz Balkan Turu

Balkan turuna çıkmaya kış aylarında karar vermiştik. Deniz mevsiminin de açılmasını bekleyerek tarihi haziran olarak belirlemiştik. Sonrasında uçak biletleri için kampanya dönemlerini beklemeye koyulduk ve Nisan ayında Pegasus Havayolları’nın yapmış olduğu yurtdışında yüzde 40 indirim kampanyasından faydalanarak Üsküp gidiş/dönüş biletlerimizi aldık.

Üsküp Gidiş Dönüş Uçak Bileti: 1280 TL

Planımız Üsküp’e uçakla gidip 1,5 günü Üsküp’te geçirdikten sonra araç kiralayıp rotamızdaki ülke ve şehirleri arabayla gezmekti. Bizce seyahatin tadı kesinlikle böyle çıkıyor. Kendinizi çok daha bağımsız ve özgür hissediyorsunuz.

Üsküp’ten araç kiralama firmalarını araştırıp birkaç alternatif belirledik, görüşmelerimizi yaptık ve notlarımızı aldık.

Sonrası ise rotamızı detaylıca planlayıp, heyecanla yolculuk gününü beklemekle geçti…

Ne kadar bütçe ayırdık?

Uçak bileti dışında bu gezi için 6000 TL ayırdık. Gitmeden önce paramızı Euro’ya çevirdik ve karşılığında günün kuruyla 910 Euro aldık. Bu bütçeye uçak dışındaki diğer tüm ulaşım harcamaları, konaklama, yeme-içme gibi tüm harcamalar dahildi.

9 Günlük Balkan Turu Rotası

1. Gün: İstanbul/Üsküp

2. Gün: Üsküp/ Matka Kanyonu

3. Gün: Üsküp/Ohri

4.Gün: Ohri/Budva

5.Gün: Budva/Kotor

6. Gün: Kotor/Perast

7. Gün: Kotor/Mostar/Saraybosna

8.Gün: Saraybosna/Belgrad

9.Gün: Belgrad/Üsküp

10. Gün: Üsküp/İstanbul

Şimdi bu rotada gördüğümüz tüm güzellikleri, yolculuk boyunca yaşadığımız iyi – kötü deneyimleri ve seyahat ipuçlarımızı sizlerle paylaşma vakti!

Üsküp’ten başlayarak tüm rotayı içeren detaylı bir “neredegezelim” rehberi sizlerle olacak. Balkan Turu planlıyorsanız, işinize yarayacak bilgiler çok yakında tam da burada!