Teremyağlı Kreması Şahane Borcam Pastası

Leila

Global Mod
Global Mod
Teremyağlı Kreması Şahane Borcam Pastası Tanımı İçin Malzemeler

• 4 adet yumurta
  • 1 + çeyrek su bardağı şeker
  • Yarım çay bardağı süt
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kakao (25 gr)
  • 2 su bardağı +2 yemek kaşığı un
  • 1 paket vanilya
  • 2 paket kabartma tozu
Keki ıslatmak için:

• 2 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • (aromalı sütlerle de ıslatabilirsiniz)
Krema:

• 4 su bardağı süt
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • 4 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 paket vanilya
  • 1.5 yemek kaşığı teremyağ
  • 1 paket 80 gram sütlü çikolata
Ganaj için:

• 1 paket sıvı krema
  • 2 paket 8o gram çikolata
  • (ben bi paket bitter,bi paket sütlü kullandım)
Teremyağlı Kreması Şahane Borcam Pastası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Misafirlere,gün sofrasına,kalabalık toplantılara isminden kelam ettirecek bir pasta tanımı ile geldim :)Yiyenler tanım soracak emin olun :).

1. 4 adet oda sıcaklığındaki yumurtaları şekerle rengi güzelce açılana kadar çırpıyorum.
  2. Sıvıyağ ve sütü de ekleyip epey kısa müddet daha çırpıp elenmiş un,kabartma tozu,vanilya ve kakaoyu ekleyip spatulayla alttan üste hakikat karıştırıyorum.
  3. Kek harcı hazır olunca yağlanmış büyük uzunluk borcama kek harcını döküyoruz.(tercihen teremyağ üzere katı yağ ile yağlamak daha tesirli oluyor).
  4. Önceden ısıtılmış fırında 20-25 dk pişiriyoruz. Her fırın farklı olduğundan denetimli olmakta yarar var.
  5. Ardından kremayı hazırlayalım. Bu krema o kadar hoş ki, kadife kıvamında mükemmel bir lezzeti var.
  6. Çikolata teremyağ ve vanilya hariç tüm malzemeyi tencereye ekleyip kaynayana kadar karıştıralım.
  7. Kaynayınca teremyağ,çikolata, vanilya ekleyip mikserle düzgünce çırpıp soğumaya bırakalım.
  8. Ganaj için de bir kaba kremayı koyup kaynama noktasına gelene kadar ısıtıyoruz ocaktan alıp üstüne çikolataları ekleyip uygunca karıştırıyoruz.
  9. Pişen kekin birinci sıcağı çıktıktan daha sonra süt ile ıslatıyoruz.
  10. Ardından isteğe bağlı olarak kekin üzerine çilek yahut muz dilimleri yerleştiriyoruz. Bu büsbütün size kalmış koymayabilirsiniz.
  11. Üstüne hazırladığımız kremayı döküyoruz ve spatulayla her tarafına yayıyoruz.
  12. En son üzerine ganajı da ekleyip soğumaya bırakıyoruz.
  13. Bir gece evvelde yaparsanız daha lezzetli olacaktır şimdiden deneyeceklere afiyet olsun öteki tariflerim için de sayfamı göz atmayı unutmayın:).Krema ve kek ortasına çilek dilimleri yerleştirdim tam pasta tadında oldu dileyen koymayabilir o denli de hoş oluyor
Teremyağlı Kreması Şahane Borcam Pastası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı