Tehditkar Çağrı Birbiri ardına: Milletvekillerine Yönelik Tehditler Artıyor

CaKiR

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Kasım 2019’da bir sabah erken saatlerde, Illinois Cumhuriyetçi Temsilcisi Rodney Davis, ofisinde, arayanın kendisini eğitimli bir keskin nişancı olarak tanımladığı ve küfür dolu bir sesli posta mesajı aldı. Kongre üyesinin kafasını uçurmak istedi.

İki yıl önce, California Demokrat Temsilcisi Maxine Waters, kendisini Başkan Donald J. Trump’ın hayatını tehdit etmekle haksız yere suçlayan öfkeli bir adamdan benzer bir sesli mesaj aldı. “Bir daha yaparsan, ölürsün,” dedi, siyah olan Bayan Waters’a karşı küfürler ve ırkçı bir sıfatla ifadeyi noktalayarak.

Ülke genelinde, Minnesota Demokrat Temsilcisi İlhan Omar’ın ofisi, adını ve telefon numarasını bırakmadan önce birinin “kafasına kurşun sıkması” gerektiğini söyleyen bir adamdan saygısız bir telefon aldı.

Davalar, 2016 yılından bu yana milletvekillerini tehdit etmekle suçlanan 75’ten fazla kişi hakkında New York Times’ın yaptığı incelemenin bir parçasıydı. Dava telaşı, tüyler ürpertici bir eğilime ışık tuttu: Son yıllarda ve özellikle başından beri Bay Trump’ın başkanlığının ardından, giderek artan sayıda Amerikalı, Kongre üyelerine karşı somut şiddet tehditlerinde bulunarak ideolojik şikayetleri ve siyasi öfkeyi yeni bir düzeye taşıdı.

Tehditler neredeyse akla gelebilecek her kombinasyonda geldi: Cumhuriyetçiler Demokratları tehdit ediyor, Demokratlar Cumhuriyetçileri tehdit ediyor, Cumhuriyetçiler Cumhuriyetçileri tehdit ediyor. İnceleme, bunların birçoğunun, derin partizan bölünmeler ve küskünlüğü körükleyen bir medya ortamı da dahil olmak üzere, siyasete uzun süredir egemen olan güçler tarafından körüklendiğini gösterdi.

Ancak, eski başkanın kendi şiddet içeren dili, tehditkar siyasi konuşmanın ana akım haline gelmesini körüklediğinden ve milletvekilleri siyasi anın risklerini tanımlamak için suçlamalı kelimeler ve görüntüler kullandığından, Bay Trump’ın görev süresi boyunca ve sonrasında arttı. . Aşırı sağcı Kongre üyeleri, takipçilerinin ülkeyi kurtarmak için silaha sarılmaya ve savaşmaya hazır olmaları gerektiğini ima etti ve hatta bir vakada Demokratlara karşı açıkça şiddet içeren eylemleri gösteren bir video bile yayınladı.

The Times tarafından incelenen davaların çoğu, üçte birinden fazlası, Cumhuriyetçi veya Trump yanlısı kişilerin, eski cumhurbaşkanına yeterince sadık buldukları Demokratları veya Cumhuriyetçileri tehdit etmesiyle ilgiliydi. , daha sonra, geçen yıl Capitol’e 6 Ocak saldırısı. Bazı durumlarda, Kongre’nin 6 Ocak’taki resmi seçim oyları sayımına yol açan arayanlar, her iki taraftaki milletvekillerine, Bay Trump’ı görevde tutmaları veya şiddetle karşı karşıya kalmaları konusunda uyaran mesajlar bıraktılar.

Vakaların yaklaşık dörtte biri Cumhuriyetçileri tehdit eden Demokratlardı. Bu tehditlerin birçoğu, Cumhuriyetçilerin Uygun Bakım Yasasını yürürlükten kaldırma girişimleri ve Yüksek Mahkeme adaylarından Brett M. Kavanaugh’u onaylama girişimi de dahil olmak üzere, milletvekillerinin Bay Trump’a ve politikalarına verdiği desteğe duyulan öfkeden kaynaklandı.

Temsilci İlhan Omar’ın ofisi, birinin kafatasına kurşun sıkması gerektiğini söyleyen bir adamdan saygısız bir telefon aldı. Kredi… Sarahbeth Maney/The New York Times

Örneğin 2018’de Floridalı bir adam, Florida Cumhuriyetçi Temsilcisi Brian Mast’ın ofisini yaklaşık 500 kez aradı ve kongre üyesinin Bay Trump’ın güney sınırındaki aile ayırma politikasına verdiği destek üzerine çocuklarını öldürmekle tehdit etti.

Diğer vakalarda fark edilebilir bir partizan eğilimi yoktu veya QAnon’un Demokratların şeytani bir şeytanın parçası olduğu inancı gibi kuruntu veya vahşi komplo teorileri tarafından yönlendirildi .

Genel olarak, Kongre üyelerine yönelik tehditler, Capitol Police tarafından sağlanan verilere göre, geçen yıl 9,600 ile rekor seviyeye ulaştı ve önceki yılın toplamını ikiye katladı. Sadece 2021’in ilk üç ayında, Capitol Polisi Meclis ve Senato’daki milletvekillerine karşı 4.100’den fazla tehditte bulundu ve onları soruşturmakla görevli kolluk personelini zorladı.

Capitol Polis şefi J. Thomas Manger geçen ay “Bu soruşturmalar için başımızı zar zor suyun üstünde tutuyoruz” dedi. “Bu tehdit vakalarında çalışan ajanların sayısını neredeyse ikiye katlamamız gerekecek.”

Bay Trump göreve başladıktan sonra Kongre üyelerine yönelik tehditler dört kattan fazla arttı. 2016 yılında, Capitol Polisi 902 tehdidi araştırdı; Ertesi yıl bu sayı 3.939’a ulaştı.

Tehditler, arayanların hapis cezasına çarptırılmasına neden olan ürkütücü, özel şiddet açıklamaları içeren telefon görüşmelerinden, jürilerin doğrudan reddettiği sosyal medyada yayınlanan geniş tehditlere kadar uzanmaktadır.

Bir Capitol Polis sözcüsü, her tehdidin gözden geçirildiğini ve “kapsamlı bir şekilde araştırıldığını” söyledi. Gözden geçirmeler, hedeflenen şiddet potansiyeline ve mağdura yönelik acil riske ilişkin değerlendirmeleri içerir. Bazı durumlarda, Capitol Polisi soruşturmak için FBI ile birlikte çalışır.

Seçim Kurulunun Joseph R. Biden Jr.’ın 2020’deki zaferini doğrulamasından iki gün sonra, New Hampshire’da yaşayan eski bir Donanma kriptoloğu olan Ryder Winegar aradı Kongrenin altı üyesi – hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler – aşırı derecede sarhoşken ve Bay Trump’ı desteklemezlerse onları asmakla tehdit ettiler.

Çağrılardan birinde, mahkeme kayıtlarına göre bir milletvekili Bay Trump’ın arkasında durmazsa, onları asacağı konusunda uyardı. Ayrıca, Cumhuriyetçi kısaltmasını sadece ismen kullanarak herhangi bir “RINO adayına” oy vermeyi reddedeceğini de söyledi.

Başka bir çağrıda Bay Winegar, bir Kongre üyesinin ya “ırkçı olarak ifşa edilmekten” ya da onun gibi insanların kendisini “ileriye çekmekten” endişe edebileceğini söyledi.

Illinois’de, Randall E. Tarr bir sabah erkenden kahve içiyor ve televizyon izliyordu – ya History Channel ya da National Geographic, bir röportajda hatırladı – Bay Davis’i kör etmekle suçlayan bir reklam gördüğünde 2016 seçimlerinde Rusya’nın müdahalesine göz kulak olmak ve izleyicileri ofisini aramaya teşvik etmek. Bir zamanlar Cumhuriyetçi olarak tanımlanan bir Ordu gazisi olan Bay Tarr çok öfkeliydi.

“Ben ahbap, bunu yapmak zorundayım,” diye anlattı Bay Tarr. “İstihbarat teşkilatlarımız, CIA ve FBI tarafından zaten kanıtlandı ve Ruslar bundan suçluydu. Orada durmadım. Devam ettim, bu çok aptalcaydı. Söylememem gereken bir şey, biliyorum.”

Mahkeme kayıtlarına göre, sesli posta mesajında Bay Tarr, Bay Davis’i eğitimi konusunda bilgilendirdi – “Ben bir keskin nişancıyım” dedi ve kongre üyesini öldürmekle tehdit etti.

Son Gelişmeler

Kart 1/3

GOP çözünürlüğü. Cumhuriyetçi Ulusal Komite, Temsilciler Liz Cheney ve Adam Kinzinger’ı bölüm soruşturmasına katıldıkları için sansürlerken, Capitol’e 6 Ocak saldırısını “meşru siyasi söylem” olarak resmen ilan etti. Senato azınlık lideri Mitch McConnell daha sonra karara karşı konuştu.

İlk deneme. Savcılar, Capitol’e yapılan saldırıdan kaynaklanan ilk dava için stratejilerine dair açıklayıcı bir bakış sunarak, sunmayı planladıkları kapsamlı kanıtların bir envanterini açıkladılar.

Yüksek profilli bir reddetme. Florida’daki bir muhafazakarlar toplantısında, eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, Donald J. Trump’ı en sert şekilde azarladı ve eski başkanın Bay Pence’in yasayı devirme yetkisine sahip olduğunu iddia ederek “yanlış” olduğunu söyledi. 2020 seçimleri.

Bay Tarr röportajda “Bu, aramamın aptalca bir parçasıydı” dedi. “Benim bir silahım bile yok. Sadece sinirlendim ve pişmanım.”

Omar’ı tehdit etmek için arama yapmadan önce sağcı radyoda ağzını tıkayan Patrick W. Carlineo Jr., aynı zamanda üzüntüsünü dile getirdi. 2019 yılında hakim karşısına çıktı.

“Glenn Beck şovunu dinliyordum, sonra Rush Limbaugh’u dinledim ve her iki şovda da onun hakkında konuşuyorlardı ve kendimi biraz kaptırdım. sabah kahvesi,” dedi Bay Carlineo. “Daha yeni kovuldum.”

2017 yılında Bayan Waters’ı tehdit eden Anthony Lloyd, onun çağrısını araştırmak için gönderilen FBI ajanlarına, kendisinin de haberleri “dini olarak” takip ettiğini ve talk radyoda California kongre üyesinin haberini aldıktan sonra sinirlendiğini söyledi. Bay Trump’ın hayatını tehdit etmişti, yanlış bir iddia.

Bay Lloyd ajanlara “Plancı değilim, terörist değilim” dedi. “Ben çok vatanseverim ve ülkemi seviyorum.”

Çoğu çağrı gerçek şiddete yol açmadı. Ancak büroları terörize edebilirler, milletvekillerini olayları iptal etmek ve güvenlik bulmak için acele ederek ve onlara cevap verme talihsizliğine sahip yardımcıları ve hatta stajyerleri travmatize edebilirler.

Özellikle Temsilci Maxine Waters gibi beyaz olmayan milletvekillerine yönelik tehditlerin çoğu, ırksal karalamalar veya belirli ırklara yönelik tehditler içeriyordu. Kredi… Stefani Reynolds for The New York Times

Başka bir vakada, Bayan Waters’ın bölge ofisindeki bir yardımcı, bir sabah telefona cevap verdiğini ve ırkçı sıfatlar savuran bir arayandan bir borda aldığını ve kongre üyesinin tüm etkinliklerine katılacağını ve onu öldüreceğini ve onu öldüreceğini söyledi. “onun için çalışan her biriniz.” Çağrı o kadar korkutucuydu ki, yardımcısı bunu duyunca fiziksel olarak sarsıldı, diye ifade verdi.

Tehditlerin çoğu, özellikle beyaz olmayan milletvekillerine yönelik olanlar, belirli ırklara karşı ırkçı hakaretler veya tehditler içeriyordu. Her ikisi de beyaz olan Kuzey Karolina Cumhuriyetçisi Senatör Richard M. Burr ve Massachusetts Demokrat Temsilcisi Katherine M. Clark’ı tehdit eden ve Siyahları vurmaya başlayacağını söyleyen arayan kişi gibi diğerleri beyaz üstünlüğü dilini kullandılar.

Bazı davalarda, savunma avukatları müvekkillerinin seçilmiş yetkililerin ve siyasi uzmanların söyledikleriyle tutarlı olan yorumlar nedeniyle cezalandırılmaması gerektiğini savunmaya başladılar. 6 Ocak’ta Capitol’ü basan birkaç isyancı, benzer “Trump bunu bana yaptırdı” savunmalarını kullandı.

Bay Carlineo’nun davasındaki yargıç, davalının telefon görüşmesinde Bayan Omar’dan “radikal Müslüman” olarak bahsettiği ve onun gibi insanların hükümette yeri olmadığını söylediği duruşma sırasında endişesini dile getirdiğinde, avukatı hem Bay Trump hem de eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’in onun hakkında yaptığı yorumları alıntıladı.

Bayan Waters’a yönelik bir tehdidi içeren ikinci bir davada, davalının avukatı, hakimin jüriye, müvekkilinin çağrısının Bay Trump’ın Bayan Waters ile alenen bir kan davası açmasından sonra geldiğini açıklamasına izin vermesi gerektiğini savundu. ve tehdidin, Bay Trump’ın kongre üyesine yönelik hakaretlerinden bazılarını bile aktardığını söyledi.

Çoğu durumda, yargıçlar açıkça anlayışsızdı.

Bay Trump’ın başkan olduğu 2017’de bir yargıç, “Washington’daki mevcut lider bu tür bir söyleme izin veriyor diye,” dedi, “bu, onun tasvip edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Bunların bir kısmı sadece aşağılık ve tehdit edici.”

Kitty Bennett araştırmaya katkıda bulundu.