Tamer Tuna: Bursaspor’u yüz üstü bırakıp gidemem

Plotton

Active member
Tamer Tuna: Bursaspor’u yüz üstü bırakıp gidemem
Bursaspor Teknik Yöneticisi Tamer Tuna, Timsah Park’ta basın toplantısı düzenledi. Deneyimli teknik adam, “Bursaspor’u niye tercih ettiğimizle alakalı ve bugüne kadar gelen süreçle ilgili konuşmak istiyorum. Yaşadığımız tüm olayları anlatmak istiyorum. beraberinde yarınki Altınordu maçı ve yönetimsel, sportif manada yaşadıklarımızı anlatmak istedim. Kentimizin bu olumsuz günlerdeki dayanaklarını de konuşmak ve sohbet etmek istedim. Bu toplantının birinci mevzuları bunlar Kamp sürecinde hayli önemli bir değişimle karşılaştık. Birinci gün itibariyle esaslı değişimler oldu. Bursaspor’a imza attığımız günden itibaren, ülkülerimizle ve Bursaspor’un olması gereken yerle ilgili çalışmalar yaptık. Mukavele koşullarını içeren ve transfer planlarını içeren bir mutabakat yaptık ve misyona başladım. Hem Bursaspor tıpkı vakitte kendi amacımız için büyük çaba olacağını biliyordum. İmza sürecine geliş sürecine gelinceye kadar yaşadıklarımız da kıymetliydi. bu biçimde bir müddetçte Bursaspor teknik yöneticisi olmak epeyce önemliydi” dedi.

“Şampiyon kadronun futbolcuları üzere davranmalıyız”

Tamer Tuna, şu biçimde devam etti: “Takımın ortasında bulunduğu tüm yapıyla ilgili, futbolcuların yaşadıkları aksilikleri, transfer edilmiş oyuncularla ilgili tüm bilgilere hakim olarak çalışmalara başladık. Şampiyon ekibin, şampiyonluk için savaşacağını bildiğimizden dolayı bu türlü adımlar attık. Ona nazaran planlar yaptık. Lakin yaşanan irtibatlar Bursaspor’un olduğu pozisyonun niye olduğunu anladık. Biz de ortasında yer alınca daha güzel anladık. Biz futbolcuları alana odaklamak için çalıştık. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Kendimizi alana verirken, futbolculara da şampiyon kadronun futbolcuları üzere davranmalıyız dedik. Küme düşersiniz ve küllerinizden doğabilirsiniz ancak stratejilerinizi, prensiplerinizi bir arada yaşamadığınız sürece olmaz. Döneme başlarken, o bütçeleri eleştirmeyip, sonuçlarını görür görmez eleştirmek de olmaz. Yeni idare olabilir, Emin Adanur’un da açıklamalarını okudum Neler olacağını bilmiyorum.”

“Bursaspor’u yüz üstü bırakıp gidemem”

“Bursaspor’u yüz üstü bırakıp gidemem” diyen genç teknik adam, “Bursaspor taraftarı, Türkiye’nin sayılı taraftarıdır. Bursa kenti de epey kuvvetli. Büyük kaynaklar yaratılabiliyor. Ve bu yüzden de önemli borçlar oluyor. Bu sonuçlar ortaya çıkmadan bunların adımları atılmalı. Hem basının birebir vakitte taraftarın gücünü bu istikamette kullanımı gerekiyor. Benim anlatmaya çalıştığım transfer tahtasının açılıp açılmaması değil. 5-6 milyon TL lazım. Bunla ilgili görüşmeler de yapıldı. Planlamalar yaptık. Eyüpspor maçı öncesi, daha sonrası yapacağımız transferleri konuştuk. Bu isimlerin takıma katılmasıyla da taraftarın zevk alacağı bir oyun olacak. Tahta konusunu kampta konuştuktan daha sonra önemli bir dayanak oldu.

Şu anda burada olmam gerekiyor. Lakin bu biçimde bir devirde Bursaspor’u yüz üstü bırakıp giden bir teknik adam olmayacağım. Çalışmadığım hiç bir günün parasını talep etmeyeceğim. Lige bakılırsa de önemli para alıyoruz. Oyuncuların tüm borçları da kapatılacaktı. Bana bu biçimde söylendi. Fakat olmadı. Transfer tahtasına değindiğimde de şunu söylemiş oldum. 5-6 milyon TL evet büyük para lakin Bursaspor’un imajına yakışmayacak sayılar bunlar. Bunları benim söylemem bile bana yakışmıyor. Yeni idare gelene kadar buradayım.” Tabirlerini kullandı.

“Profesyonel anlayış olmadıkça muvaffakiyet zor”

“Ani istifa söylentilerini bugün kapatmak istiyorum” diyerek kelamlarını sürdüren Tamer Tuna, “Transfer yapmamız gerekiyor. Bu kesinlikle gerekli. Lakin artık işimize odaklanmalıyız. Üstümüze düşen sorumlulukla ilgili, biz yapayalnızız. Kulüp ortasında yerli ve yabancı oyuncularımızla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Yanlış durumlara da düşürüldük. Tesis ortasında de inanılmaz olaylar yaşayabiliyoruz. Çok sıradan konularda bile profesyonel anlayışın kaybolduğu bir Bursaspor var. Bursaspor’da en az eleştirilmesi gerekenler oyunculardır. Bursaspor’un bu sene olmasa da seneye Harika Lig’de olmasını amaçlıyoruz. Ki Muhteşem Lig’e çıkacağımıza da inanıyorum. Lakin bu profesyonel anlayış olmadıkça fazlaca güç. Profesyonel olmayan bir yapının ortasındayız. Teknik yöneticim evet, lakin ucuz işler yaşıyoruz maalesef. Burada olmam ve çaba etme arzum da ondan. Biz Bursaspor’u yönetenlerin vizyonlu isimler olmasını istiyoruz. Biz çalışırız çalışmayız onu bilemiyorum lakin olması gereken bu” tabirlerini kullandı.

“Bursaspor menajerlere teslim edilmiş”

“Bursaspor menajerlere teslim edilmiş” diyen Tuna, “Transfer edilen futbolcular taraftar önüne atılmış. Performansları yanlış yansıtılmış. Bu ekibin istikrarından da kelam edilemez. Takım oluştururken bunları yaşıyoruz. Sportif Yöneticimiz devamlı oyuncuların menajerleriyle konuşuyor ve daima sıkıntıyla karşılaşıyoruz. Bendilk evvelki teknik adamlara da hürmet duyuyorum. Hepsi emek vermiş. Ancak bu sıkıntılar devam ediyor. Biz Antalya kampına gitti ve istifalarla karşılaştık. Biz bu biçimde durumlarda neler yapabileceğimizi düşünebiliyoruz. Ben de epeyce kusur yaptım ancak ders çıkardım. Şu andan itibaren bu mevzuya da hazırız. Sıkıntı bir fikstür var önümüzde. Bize sahip çıkan topluluk var. Ancak bizdilk evvel bu oyunculara sahip çıkılması lazım. Biz bugün varız yarın yokuz. Fakat Bursaspor her vakit olacak. Bu kaidelere karşın ulusal ve dünya basınında yer alan bir kulüp burası” biçiminde konuştu.

“Bu mevzu nasıl çözülemiyor anlamıyorum!”

Transfer süreci ile ilgili de konuşan Tamer Tuna, “4 oyuncu ile anlaşmıştık. Bir oyuncu gelmek istemiyor ancak bir oyuncu gelmek istiyor. Biz hazırız yapacağımız transferlerden. Pazartesi günü kadroya dahil olabilirler. Fakat bu mevzu Bursa’da nasıl çözülemiyor anlamıyorum. Bu beni üzüyor. Biz her hususa hazırız. Eksik miyiz? Evet eksiğiz. Lakin bunun da üstesinden gelebiliriz. Yarın epeyce değerli bir maça çıkacağız. Bursaspor taraftarının gücünü epeyce yeterli biliyorum. Yanımızda bakılırsaceğimize inanıyorum. O ruhu hissedeceğimizi düşünüyorum. Futbolcuları da 90 dakika destekleyeceklerini biliyorum. Oyuncularımızın yüzde 100’ü ile alanda olacaklarına inanın. Biz burada yokken bu durum kelam konusu değildi. Hoş bir kadromuz var. Taraftarımızın dayanağına muhtaçlığımız var. Sonuna kadar bu oyuncuların gerisinde durun. Neler yaşadıklarını bilmiyorsunuz. En pak o futbolcular olduğunu bilin isterim” kelamlarını sarfetti.

“Bursaspor’un bir futbolcuya 900 bin Euro verme hakkı yok”

Tamer Tuna şöyleki devam etti: “Emin Adanur istifa etti ve ayrıldılar. Birtakım planlarımız vardı. Lakin konuştuğumuz şeyler o kaideler altında gelişmedi. Giden oyuncular oldu vs. Oyuncularla da anlaşıyoruz. İki bedelli oyuncuyla da anlaştık. O isimler de gitti bu durumda. Biz bütün dönemin planlamasını konuştuk. şahsi palavralarda değilim. Sıkıntı Bursaspor. Sahip çıkılmaya çalışılıyor. Divan Heyetimiz da her vakit yanımızda. ‘Yalanlarını anladık’ dediğimizde yalancılıkla da suçlamak istemedik. Kadrosu yüz üstü bırakmamak değerli. Ben gitmem bu türlü. Gelecekteki alacaklarımı da almam. Ben bu kent terk ettiğimde o futbolcularla öteki yerde karşılaştığımda yüzleşemem. Bugün Emin Adanur’un açıklamasını da o denli anladım. Yüzleşme durumunda ötürü” “Bursaspor’un bir oyuncuya 900 bin Euro verme hakkı yok” diyen Tamer Tuna ayrıyeten, “Bir oyuncuya 500 bin Euro da veremez. Bu sorumluluklar hayli kıymetli. Bursaspor’a ziyan verecek transfer yaptırmam. Burada olduğum sürece bu olmayacak. Şu anda yaparsak da olmayacak. bu biçimde bir toplulukta bunları konuşuyor olmak bile üzücü. Bugün bir milat olmalı. Çıkış süreci için bir adım olarak düşünmenizi istiyorum.” Tabirlerini kullandı.

“Geldikten daha sonra da kaideler değişti”

Kontratıyla ilgili de konuşan Tamer Tuna, “2,5 yıl net mukavele ile ben Bursaspor’la anlaştık. Maliyeti de 10’larca milyon TL. Ben bu ekibi 1,5 yıl ortasında Üstün Lig’e çıkartamazsam, daha sonraki yıl feshi hakkı tanıdım kulübe. Mukavelemi yok sayabilirsiniz diye bu ayrıntısı kendim koydurttum. bir daha idare bilmiyordu. Dönem bu yılın sonunda dahi feshi hakkı tanıdım. Geldikten daha sonra dahi kurallar değişti. Bursaspor’a ve idareye olan inancımdan dolayı bunlar farklı gelişti. Başarılı olacağımı düşünerek, her şeyi yok saydım. Bu grupta bir iskelet var. Transfer tahtası olsa da olmasa da, ulusal ekip sürecine kadar bekliyorum. Alacaklarımı Mayıs’a kadar erteleyip devam edebilirim. Zira yeni idarenin evvel oyuncuların ödemelerini yapması en büyük arzum. Önümüzü görmemiz lazım. Gelen idarenin de bizle çalışıp çalışmaması değerli. Ancak ben tüm sorumlulukları almaya hazırım” formunda konuştu.

“Batuhan Kör ve Kerem Şen bizde oynayacaktı”

Trabzonspor ’a transfer olan Batuhan Kör ve Kerem Şen’le ilgili de konuşan Tuna, “Batuhan Kör ve Kerem Şen, bizle Antalya’da idmana da çıktı. Onlar Bursaspor’da oynamak istiyorlardı. Onlara da epey yükleniyorlardı. Gerek yoktu bence. Lakin bir baktık kontratları 1,5 milyon TL’den kontrat yapılmış. Onlara da ben karışamam sonuçta. Çocukların menajerleri bu paraları istiyor. En hatasız oyuncularken, kampın 2. günü dahil olup 3. günü ayrılmak zorunda kaldılar. Olay, transfer tahtasına bağladı. Hakikat değildi bu. Biz oyuncuları oynatacaktık, dönem sonunda Trabzonspor’a gönderecektik. Ben o menajerlerin ismini bilmiyorum. Menajerler de beni sevmez.”

İHA